Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Bezkontaktní zkoušečka napětí AC

Za prvé: Bezkontaktní zkoušečku, pro nejistou spolehlivost nedoporučuju jako bezpečnostní pomůcku. Pro bezpečné zjištění, zda je zařízení pod napětím doporučuji klasickou vadasku, měřicí přístroj, nebo kontaktní doutnavkovou zkoušečku.

Bezkontaktní zkoušečky, alespoň ty které jsem viděl, nepracují ani jako přijímač elektromagnetického vlnění, ani na principu transformátoru. Na vstupu mají zesilovač s velmi velkou impedancí. (tranzistor řízený elektrickým polem).
Okolo každého předmětu, na kterém je elektrické napětí vzniká elektrické pole. Toto pole se přenáší na citlivý vstup a indikátor sepne signalizaci. Proto tyto zkoušečky reagují i na stejnosměrný proud, nebo v blízkosti klasické obrazovky, na různé indukované napětí, nebo i samotné obsluhy, vrtící se na chlupatém potahu křesla a pod.
Nespolehlivost těchto zkoušeček, co se týče bezpečného zjištění stavu je v tom, že vytvořené elektrické pole, zjednodušeně řečeno, může být v určitém místě jakoby "odsáto" přítomností uzeměného vodivého předmětu. Typickým případem je zásuvka. Pokud se přiblížíme velmi těsně k fázové zdířce, zkoušečka reaguje. Ale v určitých místech, třeba i jen několik mm od fáze nemusí zkošečka reagovat. V tom případě je zkoušečka pod vlivem uzemněného kolíku a nul. zdířky.
Z těchto důvodů je třeba bezpečný stav zjistit jiným způsobem. Tyto zkoušečky jsou (částečně a také nespolehlivě) vhodné na hledání vodičů pod omítkou, zjištění třeba vypadlých jističů a podobně. Pokud chceme na živé části sahat, nepoužívat.

Reakce na odpověď

1 Zadajte svou přezdívku:
2 Napište svou odpověď:
3 Pokud chcete dostat ban, zadejte libovolný text:

Zpět do poradny