Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem sušenie dreva

zdravim,viete mi poradit ako pomerne rychlo vysusit drevo-rezivo(smrek,borovica buk,dub),ide o mensie kusy30-70cm male mnozstvo...cca 10ks,ktore budem potom rucne obrabat....premyslal som ze do izovovanej nadoby(od bojlera) budem tlacit horuci vzduch ohrievacom a cas od casu necham vyvetrat...problem je ze to iba moja laicka predstava....nikdy som take nevidel ani neskusal
poradte mi ked o tom nieco viete...popr.aj ako by sa to dalo inac urobit....vdaka vopred

lepší je použít už vyschlé dřevo, těch pár kousků se určitě dá sehnat a vaše dřevo nechat pár let přirozeně schnout - položit vodoroně, proložit aby mezi ně mohl vzduchu a "pravou stranou" nahoru (léta na řezu mají tvar mističky jako do U).
Rychle vysýchané dřevo stejně rozpraská, kroutí se a stojí to spoustu energie a podomácku už vůbec ne

Máme v práci několik různých (a dost velkých) sušáren na dřevo. Možná by jste se divil, kolik se toho při sušení hlídá a kolika procesy sušené dřevo projde, aby se nezkroutilo, nepopraskalo, nepotrhala se vlákna... Nejde to udělat pouhým odpařením vody v nějakém čase, ale postupně, s řízením rychlosti poklesu vlhkosti v dřevu i v ohřátém vzduchu, po té odvětrání, zvlhčení, postupné ochlazení a znovu ohřátí ... Je to řízený speciálním programem a je to dost věda - i podle síly materiálu a druhu dřeva.

Doporučuji domluvit se s někým, kdo sučárnu má, aby to tam přihodili - pokud Vám tedy záleží na konkrétním prknu, protože je třeba ze stromu, který zasadil dědeček... Jinak vyrobíte rozpraskanou vrtuli.

"...skor o to aby som mal v tomto vlhkom sychravom pocasi co struhat..".
Jestli nemáš co dělat, udělej z prkýnek budky pro ptáky. Bude to užitečné a dřevo nemusíš sušit, uschne postupně samo. Pro budku je lepší hrubé neohoblované dřevo. Počet a rozměry, které jsi psal by se hodily.