Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Vrtání

Prosím mužské osazenstvo, aby mi popsalo "správný" postup při vrtání do zdi (cihla). Zkusila jsem to, ale podařilo se mi neskutečně omlátit omítku kolem dokola. Jak udělat, aby mi tam vznikla jen pěkná tenká díra? Vrták je to 10 a bude na tom viset skříňka. Chci to zkusit znova, ale radši po poradě, nechci mít ve zdi další kráter. :-)

O číslo menší průměr, pak teprve 10. Po vyvrtání vsadit hmoždinku, aby lícovala s okolní zdí. Okolí hmoždinky řádně namočit, udělat sádru a místo s opadanou omítkou zasádrovat. Před úplným zaschnutím zahladit.:-D Do hmoždinky nezapomenout na krajíček zašroubovat vrut, jinak se bude vrtat znovu do hmoždinky. (Pokud je omítka stará a zvětralá, tak se hladká dírka nepodaří)

Vzít kousek překližky,prkýnka...Do něj vyvrtat díru o průměru, kterým budu vrtat do zdi. Potom ten předvrtaný kousek dřeva přiložit na zeď, kde bude díra. Jednou rukou pevně přitlačit ke zdi a druhou opatrně vrtat. Jde v podstatě o šablonu a pokud se ji podaří udržet v místě, kde má být díra bez toho aniž by se pohnula, tak bude díra jen tam, kde má být.

1. především si udělat značku středu dírky - nejlépe tužkou na zdi křížek, pěkně výrazný tak asi 3 x 3 cm (svislá a vodorovná čára), přesně naměřené - vzdálenost od sebe i rovina.
2. trochu pomůže malý důlek - důlčík nebo nastřelovací hřebík nasadit přesně na střed, narovnat kolmo ke zdi a pak malým kladívkem ťuknout, aby se udělal malý důlek v omítce nebo betonu. Stačí malý, aby střed vrtáku při otáčení neklouzal a neujížděl po zdi na všechny strany a aby místo jedné díry nebyl rozďoubaný kráter.

Pokud je ďoura příliš velká, dá se vycpat kousky špejlí podélně naštípané na plošší dřívka, nebo zápalkami (hranané je lepší než kulaté), které jsou potřené lepidlem Che...ren a do nich zavrtat vrut, nebo dřívky mírně dovystlat okolí hmoždinky.

Jakápak prasárna. Ve staré zdi ti je sádra na dvě věci a drží to jenom když seřežeš dřívka do klínků a obťukáš kolem hmoždinky. Dělá se to úplně běžně a na rozdíl od sádry to při přetažení nevypadne i s další omítkou. Je to jako bys tam měl silnější hmoždinku. Sádra funguje jen v nezvětralé zdi, ve starém baráku se s ní nechytáš.

Tak tos ještě neviděl starý barák. Právě ta cihla je zvětralá. A tam se dřív odloupne ta sádra, protože je tvrdá. Dřívka se pěkně rozevřou jako druhá hmoždinka. Věř mi - mám s tím letité zkušenosti a ve starém baráku ti sádra neudrží ani polovinu toho, co natlučený dřevo.

Je fakt, že na Karlštejně jsem diry ještě nevrtal :-D.

dřív odloupne ta sádra

Pokud bude ta sádra v celé hloubce zdi a ne jen na povrchu, tak se snad nemůže odloupnout.

Dřívka se pěkně rozevřou jako druhá hmoždinka

Tu díru je potřeba předvrtat menší. Na hmoždinku 8mm třeba jen vrtakem 7 nebo 6... musí to tam jit z tuha naklepat a ne jen nasunout. Zkoušel jsi třeba drátěné trubičky a chemickou kotvů?
Ale pokud to s těma polínkama drží, tak proč ne :puff:

Tímto bych chtěla poděkovat za rady, dnes jsem všechno navrtala (snížení otáček pomohlo, ani jsem nevěděla, že to na té vrtačce jde, není to moc intuitivně udělané, musí se vyšroubovat šroub, vysypat nějaké pérko, posunout, zase našroubovat....).

A dovolím si vás opět požádat o radu. Narazila jsem, když jsem chtěla přivrtat nad okno očko (pro zavěšení rostliny v květináči). Poté, co jsem provrtala omítku (2cm), jsem se už nemohla dostat dál, narazila jsem na něco tvrdého, co mi nešlo provrtat (překlad?). Poradil by mi někdo, co s tím? Lze nějak zavěsit kytku do 2cm omítky? Nebo nějak provrtat to tvrdé (jiný vrták?). Co tam vlastně může být? Kov? Nebo nějaká tvrdá tvárnice? Vedle oken je zeď a ta je normálně z cihel, ale nad okny je očividně něco jiného, rozhodně ne cihla. Předem děkuji. :-)

Nojo, jenže kytka musí být u okna, tu jinam dát nemůžu. :-) Je šance navrtat ten háček třeba do stropu těsně k oknu?

Mimochodem se nám taky uvolnila garnyž. Ta je, zdá se, uchycená jen do té 2 cm omítky, protože jen co jsme poprvé zatáhli za záclonu, tak se jeden úchyt uvolnil a vyvrátil (zatím ale díky bohu drží). To by do budoucna taky chtělo opravit. Jenže jak?

Tak překlad je většinou železobeton, ale může být samozřejmě i traverza. A on je nějaký problém, odvrtat beton a pak železnou traverzu nebo drát? Vždyť je to úplně stejné. Dokonce jsou i vrtáky, které to umí najednou, aniž bys ho měnil.

Ale no tak pánové. Zůstaňme na pevné zemi a bavme se o vrtání v podmínkách domácího kutilství. Ne každý má možnost profesionálního vybavení. Mimo to o podobných "univerzálních" vymoženostech si myslím svoje, animace se dá připravit podle potřeby. O ceně se ani nezmiňuju.
Je jasné, že na pár děr nebudu kupovat tuhle "kosmickou" technologii ale budu se snažit vystačit si s běžným vybavením.
Provrtat ocelový nosník pod omítkou pochopitelně možné je, ale pokud to není otázka života a smrti, považuji to spíše za sebemrskačství. Odvrtání prutu armatury v otvoru se pak musím zasmát a vsadím se že i každý kdo se o to také alespoň jednou pokusil.

Takhle: já tím X5L zázrakem od Bosche armaturu opravdu provrtal (zasahovala do cca 2/3 vrtaného otvoru) a to celkem bez problému - když nepočítám, že mi ty odpadávající špony z armatury popálily klepeta, páč jsem vrtal do stropu.
Stál mě cca 290kč (kupováno v kamenném a "poněkud" předraženém kvelbu).
Mám ale odpovídající mechanizaci pro využití potenciálu takového nástroje, tj. vrtací kladivo od Hitachi.
S názorem na vrtání nosníku souhlasím - osobně bych to vyvrtal jinam.

Dotyčný vrták jsem nikdy neměl, jen jsem o něm slyšel. Přesto jsem bez problémů vyvrtal už několik armatur ať už v železobetonovém překladu nebo v panelu. Prostě vyndáš vidiák a nasadíš klasické HSSko, co by na tom bylo sebemrskačského? Radší budeš vrtat o 15cm výš než potřebuješ a zhyzdíš byt nějakým nastavováním? To bych se musel stydět. A taky jsem psal, že to už není pro ženskou, ale pro šikovného souseda nebo kamaráda. Ono vrtání do betonu holt není pro slečinky.
Jinak podobný vrták, ale ne tento, jsem viděl v akci a vrtá to bez problémů. Při přechodu z betonu do železa se trochu zastaví, ale roxor bokem vezme, aniž by se vyvracel, takže než začneš něco soudit, tak si to nejdřív vyzkoušej.

Že to není pro ženskou jsem jaksi nepostřehl. Sice s tím tak trochu souhlasím, ale klobouk dolu před holkama který se toho nebojí a že jich není málo.
Teď k tomu vrtání. Co udělá HSS vrták v díře plné betonového prachu nebo když vrtá z poloviny do železa a z poloviny do betonu? Tohle mně fakt baví. Pak nevím kde jsi přišel k 15 cm. To jsem nenapsal ani já ani nikdo jiný. Vezmu-li v potaz že nikoho nenapadne vrtat garnýže v úrovni nadpraží okna ale cca 10 - 15 cm na ním, pak se bavíme o posunutí nahoru do 5 cm a to není tak moc.
Dík za doporučení. Beru si to jako závazek. :-)

Předpokládám, že do zdi používáte vrták "do zdi". Prodávají se do cihlové zdi i do betonu. Normální vrták do dřeva a do kovu se rychle otupí a pak v díře jenom klouže.
Někdy se zdá, že pod omítkou je beton, ale ve starších domech to bývají poctivé tvrdé zvonivé cihly a vrtat do nich dá trochu víc práce. Pozná se to podle červeného prachu který je na špičce vrtáku při vyndání. Bílý prášek může znamenat, že se jede do betonu (nebo jen do malty ve spáře mezi cihlami).
U nových domů pozor na překlady, u malých okének mohou být nahrazeny hurdiskou, která je tvrdá, ale křehká. Kam až překlad nad oknem se dá odhadnout, případně zkusit vrtat ještě o kousek vedle a ještě o kousek... zeď je jak ementál, ale když tam musí květináč být, tak to je asi nutné.
Na garniž se dá pozvat řemeslník, který umí nastřelovat nastřelovací hřebíky, třeba se závitem a na něj už se dá případně garniž nějak pověsit, ale to záleží na místních podmínkách

Výš vrtat bohužel nejde, udělat ze zdi ementál bylo první, co me napadlo. :-) Je to tvrdé až ke stropu (nízké stropy, je tam jen cca 20 cm zdi nad oknem). Normálně jsou tu "děravé" cihly, nad oknem ale ne, jak jsem zjistila.

Z čeho se vlastně dělají stropy? Šlo by ten háček navrtat do stropu?

To bys musela zjistit. Nejlíp navrtáním jedné dirky. Může být dřevěný a na tom rákos a omítka, nebo může být z hurdisek, mezi nimiž jsou traverzy, nebo může být z železobetonových panelů. V prvním případě by to šlo za použití vrutů do dřeva, ve dvou dalších je to v podstatě stejné, jako nad oknem. U hurdisek bys asi chytla traverzu - pokud ne, pak by to šlo je to materiál jako cihla. U betonu je to už komplet jako nad oknem.