Dřevokazné houby
Dobrý den,
můžete mi prosím poradit o jaký typ dřevokazných hub se jedná (a co s tím):
1) v bývalém chlévě, na podlaze a na cihelné stěně, vypadá to jako chomáčky bílé vaty, na podlaze skoro jako koberec
http://imageshack.us/a/img28/963/bvalchlvpodlaha42 .jpg
http://imageshack.us/a/img706/8449/bvalchlvpodlaha 37.jpg
bvalchlv48.jpg
2) v dřevěném stropě v bývalé černé kuchyni, kam roky zatékala dešťová voda, část prken úplně zmizela, místy tam jsou bílé fleky,
dřevo stropního trámu se sype, úplně ztrouchnivělé
http://imageshack.us/a/img543/5682/kuchynstrop46.j pg
http://imageshack.us/a/img841/1817/kuchynstrop45.j pg
http://imageshack.us/a/img534/1050/kuchynstrop44.j pg
Přikládám fotky
Díky za pomoc
No potěš Pánbůh! To vypadá nehezky. To co je na tom dřevě stropu, mi jako dřevomorka nepřipadá,
možná to bude nějaká vlhká hniloba, vlivem zatékání, samozřejmě v tom nějaká houba bude.
Jaká těžko říct, každopádně je to na odstranění všeho nahnilého.
Ale to co je na té podlaze, mi připadá jako neuvěřitelná invaze dřevomorky, obávané houby všech chalupářů. Jen mi při tomhle rozvoji chybí typické koláče s výtrusy. Ledaže by rozvinuté ohnisko bylo jinde a tohle je intenzivní rozšiřování mycelia (podhoubí).
Ale z obrázků si nejsem zcela jistý. V tom chlévě by se mohlo také jednat o mohutný výkvět sanitru, což někdy je chomáčům dřevomorky dost podobné, ale v téhle míře jsem to ještě neviděl.
Z čeho je ta podlaha? Připadá mi to jako dlažební kostky, nebo je to dřevo?
Udělejte pokus. Naberte část vatovité hmoty a třeba plamínkem zapalovače zkuste materiál spálit.
Pokud je to podhoubí, bude spálenina nepříjemně páchnout podobně jako pálící se nehty, klíh nebo kůže. Pokud se to bude chovat jako by to bylo nehořlavé a spíš se to jen vysuší, bude to sanitr.
Napište co bylo zjištěno.
podlaha je z pálené dlažby, v místě té houby jsou nějaké betonové tvarovky položené na té původní podlaze, díval jsem se po internetu na fotky dřevomorky a sanitru a myslím, že je to spíš ten sanitr, podívám se pod dlažbu, zda tam případně není ten střed dřevomorky, ale je to tam docela větrané a myslím si že ne. Ale o víkendu zkusím ten test ohněm a kousek zapálím a dám vědět. Díky za nápad.
Chtěl bych tam z toho udělat obytnou část, stejně to všechno vykopu až na obvodové stěny, a jde o to, aby se to nedostalo do těch obvodových stěn a taky o to, jestli půjde třeba tu původní dlažbu ještě použít, anebo všechen materiál (včetně cihel z té napadené zdi) budu muset někde opatrně zakopat.
Olíznout prst, namočit do chomáčku a znovu olíznout. Pokud bude chuť slaná, je to jednoznačně sanitr (výkvěty na cihlách). Jestli je tam bude dřevomorka, pak jedině všechno spálit, zbourat a vše znovu. Dřevomorka je mrcha. Prorůstá i zdivem a nedá se jí zbavit.
díky, ale nejdřív zkusím ten oheň, olizovat se mi to moc nechce
(popravde, ta slana chut je horsi. Sanitr je jedovatej, i kdyz ne tak moc, mikromnozstvi na prstu cloveku rozhodne neublizi. Naprotitomu drevomorka, jakkoliv hnusne vypadajici, je jedla)
ok, provedu zkoušku ohně i jazyka, po víkendu napíšu
Podle oranžové barvy na zbytcích prken bych soudil na Trámovku polní:
Je děsně rozbujelá, opravdu asi nezbyde nic jiného, než vše dřevěné odstranit, spálit a nahradit novým. Pozor, nové dřevo v žádném případe nesmí přijít do styku se starým, nebo se nákaza přenese. Ošetřit vše důkladně fungicidem.
ok, díky, odstranit ta prkna podbití půjde snadno, horší to bude se stropním trámem, ani si nepomatuju jestli to není i vazný trám, doufám, že ne, poradil byste i nějaký konkrétní fungicid, něco co máte vyzkoušené?
Jestli není na závadu tmavé zabarvení dřeva, použít Karbolineum. Jinak Lastanox. Bacha, jsou to jedy. IMHO ale na takhle rozbujelou houbu pomůže jen plamen. Pozor, nepálit v kamnech, výtrusy někdy dokážou plameny přežít a vylétají komínem a napadají na ostatní dřevo...
Karbolineum je impregnace ale houbu moc nelikviduje. Lastanox se myslím už nevyrábí. V boji se dřevomorkou mi jako jediný zafungoval Bochemit a dřevomorka je sakra odolná. Tak by měl působit i na jiné houby. Ale nemá smysl asanovat již i málo napadené dřevo. Jedině odstranit a chemický přípravek použít v okolí na ještě zdravé dřevo jako prevenci, protože se dá předpokládat že i tam zárodky houby jsou. Ale záleží co je to za houbu. Jedině dřevomorka je tak odolná a zákeřná. U většiny ostatních pomůže i sucho.
add Rce, Zerozero
díky oběma, prkna podbití a podlahy odstraním komplet (půjde snadno), trám zkusím osekat na zdravé dřevo,
a jestli tam nějaký rozumný průřez zůstane, použiju chemii a trám bych potom vyztužil asi přiložením fošen ze stran,
na nějakém ocelovém ztužujícím profilu by mohlo docházet ke kondenzaci (bude tam kuchyň), takže ztužení zase dřevem ... a dělat výměnu celé části trámu se mi moc nechce
No moc bych to nedoporučoval. Pokud bude jen trochu možné trám vyměnit, udělal bych to. Že by uvnitř byl trám zdravý, při tomto zasažení, je takřka nemožné, určitě tam houba bude. Snadno by se mohlo stát, že za čas je to tam znovu, vzlášť, pokud jsou tam zárodky dřevomorky. Raději více práce teď, než znovu za rok. Chemie pomůže na prevenci rozšiřování, ale na silně rozvinutou houbu působí omezeně.
Moc bych to nesekal. Až do toho budeš mydlit nějakou sekérečkou nebo jak to osekávat, rozprášíš výtrusy po širokém okolí a za pár let se budeš divit, co všechno ta mrcha zežrala. Jak máš tu houbu rozlezlou, tak zapomeň, že se ti do něčeho moc nechce. Každé ožulení se ti později velice vymstí. Houba je sviňa. Takto rozrostlá se těžko hubí jinak, než plamenometem. I spálení v kamnech dokážou výtrusy přežít!
PS: Jestli tam dostaneš rosný bod, bude tam kondenzát ať je to dřevěné nebo kovové nebo z papíru.
tak jsem to olízl (sirky jsem zapomněl doma), je to slano-hořké, jestli to chápu dobře, v té dlažbě i cihlách jsou soli, které vlhkostí "lezou ven", když použiju jinde, bude se to opakovat (?)
s výměnou trámu to bude složitější, nechám na jaro, až se oteplí
ještě mám prosbu, neznáte někdo něco účinného na takovou tu běžnou tmavou plíseň v rohách koupelny (kombinace vysoké vlhkosti a rosného bodu u vnitřního líce zdi), savo mi připadá spíš k ničemu
Díky
pc
Nasycení stavebního materiálu je takové, že to bude vylézat pořád. Zamíchaly se mi tři cihly mezi dobré a krásně to vyloupalo štuk. Kazí to omítku, je to k ničemu.
U té betonové dlažby by to pro realizaci venkovního chodníčku asi nevadilo a jak píše kolega, sanytr buď sesbírat pro výrobu střelného prachu (tak to dělali sanytrníci), nebo prostě zapracovat na zahradě.
Nebojte se toho bourání, hrubé zdi vyjdou z celé stavby asi nejlevněji a zachraňovat tuhle hrůzu nemá smysl. Nebude to mít pořádné základy, je to plné solí a vody. Osobně lituji, že jsem při rekonstrukci nezačal Caterpilarem, už bych byl dávno hotov.
Není li k dispozici caterpillar, sezbírat ten sanitr...
jo rozeberu to, jenom ještě nevím jestli na té střední zdi nejsou uložené stropní trámy, ale myslím že byla dělána dodatečně, takže ano, a ještě vymyslet jak se zbavit těch starých cihel
Často doporučované Savo bych nepoužíval. Účinek je krátkodobý, navíc savo vyreaguje na sůl (NaCl), tím se stěna stane ještě více hydroskopická a vlhne ještě víc. Zkusil bych i na tu stěnu mnou tady doporučovaný Bochemit a to v bezbarvé formě. Je to sice určené na dřevo, ale protihoubový a protiplísňový účinek se projeví i na zdi.
-------------
Teda ten výkvět sanitru, jestli to tedy je opravdu sanitr, jsem ještě v této míře neviděl. Záleží co tam je plánováno. Jinak bych to asi zametl a dál neřešil, až co to bude dál dělat. Ale vzhledem, že tam byl chlév, je to možné, je to tam prosyceno močí zvířat a z toho to asi je.
Mimochodem, teď mě napadá, mohl by to být dusičnan amonný, což by té moči odpovídalo. Po smíchání například s cukrem, by s tím šel vyhodit do vzduchu celej parlament. Bacha na nedovolený ozbrojování. Případně to jde použít jako hnojivo.
díky, zkusím ten Bochemit
na té zdi je to určitě sanitr (vyloženě slané a i to tak vypadá), na té podlaze spíš hořké, a zdá se mi, že to má trochu jinou strukturu, ale možná je to jen tím, že je to v takové vrstvě ... jak vypadá dusičnan amonný netuším, ale pocukrované buchty tam tedy raději jíst nebudu, asi to zamíchám do kompostu
Dobrý den.. nevím, zda se k Vám tato zpráva dostane, přesto to zkouším otázku.. jak celá věc s drevomorkou apod dopadla..? Jak se na věc opravy apod díváte s odstupem času apod? Čeká nás brzy oprava chalupy, zemědělské usedlosti, tak sbiram nějaké zkušenosti.. v příp uvitam odkaz na.fotky, event vyměním pro pobavení
Dobrý den,
zatím tak nějak nijak, v chalupě to dřevomorka není, i když jsem našel něco co vypadá, že by mohla být dřevomorka na trámu u stodoly, kam léta prší ... A dělám tam zatím jiné věci a k tomu chlévu se sanitrem jsem se nijak moc nedostal, takže sanitr je tam pořád, a ty shnilá prkna, kde protékala střecha, jsou napadena nějakou plísní (???), ale střechu jsem opravil, už tam neteče a zdá se mi, že se to nijak nešíří ani nemění. Postupně až se k tomu dostanu, tak ty prkna vyměním.
A myslím si, že i kdybych tam všechno nechal jak je, že mě ten dům v pohodě přežije.