Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Viadrus U22 - zaseklá a rozpadlá klapka

Ahoj, doma vytápíme pomocí kotle Viadrus U22 (pálíme dřevo a černé uhlí+černé brikety)...

Každý rok máme problém s tou klapkou co je v kotli u výstupu ke komínu. Ze začátku topné sezóny jde zavírat normálně a po čase hůř a hůř, až nakonec s ní vůbec nehneme.

Vždy pomohlo sundat komínovou rouru a košťátkem vymítnout bordel, který tu klapku jakoby šprajcoval, ale tuto zimu se to stalo zas a když jsem teď sundal trubku a vyčistil bordel, tak to nepomohlo - klapka je jakoby divně ohnutá, někde šprajclá (moc dobře tam není vidět) a hlavně když jsem za ní vzal rukou, tak jsem z ní začal ulamovat kousky - jakoby popraskané (zrezivělé), rozpadlé...

Co teď? Dá se ta věc vyměnit a co dělat, aby se to nestalo zas? Díky

Nebudu číst celý tan návod. Po 20ti letech topení v tomto kotli bych stejně asi nic neměnil, ale jedno vím jistě. iconova věta, že spodní regulační dvířka jsou dobrá jen na koks je pěkná kravina.
Já topím takto:

Teď když nejsou mrazy:
1) Vyhrabu popel, dám noviny, roztrhám krabici z kartonu, na to třísky, zavřu horní dvířka, otevřu dolní velká zapálím. Během chvilky nahážu pár kulánů tvrdého dřeva. Než uklidím vyhrabaný popel do uhláku, tak se to rozhoří.
2) Hodím 3 lopaty černého uhlí (lopata podlouhlá úzká uhelka). Zavřu spodní velká dvířka, pootevřu sekundár na horních dvířkách (asi na 1/3). Spodní regulaci už mám nastavenou, takže v této chvíli je kotel cca na 25 stupních a dole automat otevřený. Když tam jdu za hodinu apůl, je kotel 70-80, dole přivřeno.
3) Zavřu sekundár.Když přiložím, další 2hodiny se to drží v rozmezí 65-85. Když nepřiložím, tak to dole otevřu, aby to skočilo na 90-100 a líp to vyhořelo - nemusím pak vyhrabovat tolik popela.

Pokud jsou velké mrazy:

Při prvním zatopení vše stejné jako 1) a 2).
3) Naložím 3 lopaty uhlí,zahážu časopisama (3-5 aby se pokryla celá plocha topeniště), dolní regulaci zašprajcnu pohrabáčkem, aby se neotevírala. to probíhá kolem 20:00 - 21:00 dle potřeby.
4)A jsme-li doma (víkend)ráno kolem 8:00 rozhrábnu vrchní časopisovou krustu, spodem pořádně prohrabu, naložím 2 lopaty a odšprajcuju dolní regulační dvířka. Kolem 10:00 je kotel opět na 70-80, tak ho naložím 2-3 lopaty a zašprajcuju. Nedávám časopisy. Kolem 18:00 jdu zase prohrabat a pootevřít, aby se dohřál bojler.
4)B nejsme-li doma (všední den), jdu ke kotli po příchodu z práce (kolem 14:30-15:00). Rozhrábnu časopisovou krustu, pořádně prohrabu, hodím 1 lopatu uhlí a nechám otevřená spodní velká dvířka. Asi za 1/2-1 h jdu naložit 2-3 lopaty uhlí a zavřít spodní velká dvířka, pak už si to regulujou ty malý automatický.

Je to kotel starý 35 let, takže nevím, kolik má článků, ale nad topeništěm má ty průduchy 4 a čistím je jen, když vymetám komín a čistím to celkově (1xměsíčně).Dům je patrový a celkově radiátorů 14 a jeden žebřík v koupelně. Ve všech místnostech celou zimu teplota 20-23°C. Jen když jsme v práci, tak klesá na 18-20.

iconova věta, že spodní regulační dvířka jsou dobrá jen na koks je pěkná kravina.

Já tady jen okopíroval názory z různých diskuzních fór a pak výňatek z návodu k použití.
Tak si to tady laskavě přečti, než něco podobného zase vybleješ.Bez urážky