Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemZamknutoVyřešeno Jakou maltu na omítky ve sklepě?

Chtěl bych opravit (znova omítnout) některé části drolící se omítky ve sklepě (kotelně). Nejsem zedník a s omítáním nemám příliš zkušenosti, ale ve sklepě kde mi až tolik nezáleží aby to bylo hezky udělané bych si to zkusil udělat sám. Potřeboval bych proto poradit jakou maltu na to nejlépe použít tak aby se s ní dobře pracovalo a aby na zdi dobře držela. U omítnuté zdi bude uložené uhli a dřevo. Jedná se o starší barák. Chtěl bych aby omítka dobře držela tak abych ji po roce dvou nemusel zase opravovat, ale také aby nebyla příliš drahá.

milan.cukrar:
Vlhko tam až tolik není, ale místami je stěna trochu navlhlá. V některých místech ta omítka drží ještě docela dobře, ale místy se trochu drolí a opadává. Chtěl bych to poopravit (omítnout), tak aby když tam uložím nové dřevo a uhlí to pak neměl namíchané i s opadanou omítkou.

jirka44:
Ta sanační omítka by možná nebyla na škodu, ale nepatří spíše k maltám dražším? Nevyznám se v tom, ale není ta sanační omítka spíše druh malty a neprodává se to pod různými názvy? Já bych asi potřeboval spíše poradit nějaké konkrétní názvy te malty pod kterými se to asi běžně prodáva.

Sanační omítka je dražší a taky se s ní hůř dělá. Pokud chceš jen vyspravit opadaná místa tak bych sanačku nepoužil. Záleží kolik materiálu spotřebuješ. Jestli pár koleček tak kup pytlovanou jádrovou omítku. Pokud potřebuješ matirálu víc má smysl si maltu míchat. Můžeš buď koupit fůru kopaného písku, trochu cementu a hydrát nebo koupit hotové pojivo např. multibat a míchat jen s pískem. Na značku se vyprdni, zajeď do nejbližších stavebnin a vem co tam budou mít. Jinak chválím, že se to chceš naučit. Sklad nebo sklep je na to ideální místo. Hlavně pozor na oči! Hodně trpělivosti a půjde to.
Já mám výborné zkušenosti s multibatem stačí se držet návodu na obalu.

Ano chci vyspravit opadaná místa a tam kde se to začíná drolit a opadávat. Spotřebu na to odhaduji asi 1 - 2 pytle malty. Chci na to hotovou pytlovanou maltu. Asi bude stačít nějaká ta jádrová. Nevím, ale předpokládám, že kvalita mezi různými značkami a výrobci bude asi přiblížně stejná. Rozdíly budou možná spíše v ceně než kvalitě.
Nejde mi ani tak o to abych se to naučil, ale neznám, žádného zedníka který by mi to byl ochoten udělat. Dobrý zedník by to udělal mnohém lépe než já za půl až jednu hodinu. Já to budu dělat ve volných chvílich asi týden nebo možná i déle. Když si to udělám sám tak to sice nebude, žádná vzorová omítka což mi ve sklepě vadit nebude a bude to levnější. Někde v pokojích kde mi záleží aby to i dobře vypadalo, kdybych potřeboval omítnout něco většího tak to bych si na to sehnal nějakého zedníka.

Tak jak říkáš a ani v ceně rozdíly nebudou max. desetikačky. Nevím co by si chtěl se dvěma pytlema dělat týden. Jestli, ale nemáš nářadí (zednickou lžíci, fartáč, nějaké míchadlo na tu maltu, rovnou lať na strhávání) a nechceš se to naučit, tak se to na takovou prkotinu ani nevyplatí pořizovat. Jestli jsi někde z vesnice nebo malého města, tak zedníka seženeš snadno.

Vlhko tam až tolik není, ale místami je stěna trochu navlhlá.

Tak budem věřit že to je jen tím, že sklep není větraný.

Chtěl bych to poopravit (omítnout), tak aby když tam uložím nové dřevo a uhlí to pak neměl namíchané i s opadanou omítkou.

No když to má být jen uhelna/dřevník, asi bych se s tím příliš nemazal a dvakrát bych to stříkl cementovým postřikem, rozuměj dvakrát špricl. To musí pod uhlí stačit.

milan.cukrar:
To Sano 02 by možná mohla být dobrá omítka, ale nechci do toho investovat větší peníze. Pokud se navíc se sanační omítkou hůř pracuje, tak asi nakonec koupím nějakou jádrovou která oproti sanační bude levnější. Myslím, že jádrová snad bude pro moje účely dostačující. Obkládat ty stěny ale nebudu, protože bych to ani sám pořádně obložít neuměl. Tím netvrdím, že tvoje rady a návrhy jsou špatné.

Fortys:
Já nejsem, žáden vyučený profesionální zedník s dostatečnou praxi a tak se nediv, že mi to tak dlouho možná bude trvat. Chci to dělat raději pomalu tak abych neměl více malty na zemi než na stěně a to ještě asi ne v jednom kuse, ale tak jak budu mít kdy na to čas. To ale někdo kdo se zedničením a omítáním živí asi těžko pochopí. Nějaké zednické nářadí kromě míchadla na to mám. Maltu si ale namíchám ručně lžíci v kbelíku což v menším množství není žáden problém. V minulosti jsem už nějaké drobné omítky zkoušel dělat a tak vím jak rychle mi to jde.

sHpy00n:
Sklep je větraný myslím dost. Ta omítka podle mne se drolí a opadává spíše více stářím než vlhkosti a něco je možná otlučené od uhlí. Jedná se o kotelnu ve které skladuji uhlí a dřevo na topení. Tam mi až tolik nezáleží aby ty omítky byly perfektně udělané. Hlavně bych chtěl aby mi to nějaké roky vydrželo. Nemám v úmyslu ten starý barák předělávat tak aby vypadal jako novostavba.

Vlazy:
Zedničinou se neživím. Vše jsem se naučil sám za pochodu, při rekonstrukci mého starého domu. Proto ta rada s ochranou očí. Vlastní zkušenost s vápnem v oku nebyla zrovna příjemná ;-). Nemyslel jsem to nijak zle. Jen tvrdím, že při celkové spotřebě malty 60kg není ani technicky možné na tom strávit tolik času. To bys tu maltu musel rozdělávat ve fance jako sádru a více času by si strávil mytím vercajku než házením :-). Míchání ručně ve vědru stojí za dvě věci, to už je lepší to míchat v kalfasu nebo kolečku. Abys neměl víc malty na zemi než na zdi nezáleží na rychlosti ale na grifu a přípravě podkladu. U kamaráda jsem viděl zedníka házet omítky lopatou a nespadlo mu nic :i:. Přidávali jsme mu ve třech a nestíhali. A to, že ti to bude padat nevadí. Dej si ke zdi, kterou budeš omítat brindák (kus starého lina nebo překližky) ze kterého to lehce seškrábneš a znovu použiješ :-).
Stářím se ti může odlupovat tak kůže a ne omítka. Musí to být způsobeno nějakým vnějšími vlivy. Nejčastěji vlhostí, mrazem nebo mechanickým poškozením.
sHpy00n:
Fartáč je fartáč. Neví jak jinak bych tomu měl říkat, hladítko? Původem jsem z Vršovic, teď už 15let na Praze-východ. Už si to nepamatuju, ale myslím že to mám od táty, který je ale vyučený instalatér a elektrikář.

U staré otlučené zdi obojí, nově postavenou stačí pokropit. Ometením odstraníte nesoudržné částice, např. zbytky otlučené omítky a prach které by mohly tvořit nežádoucí separační vrstvu, kropením se zase vyhnete tomu že vyschlá cihla vysaje vodu z omítky takže omítka nepřilne jak má a může časem spadnout.

Souhlas. Jen doplním, že se mi u staré zdi osvědčilo vyškrábnout spráry kramlí. Malta mi pak držela líp. A u smíšeného zdiva(kámen, cihla)jsem do vody, kterou jsem kropil zeď přidával trochu sokratu, ale to berte s rezervou. Možná to byl jen pocit že ta malta držela víc na zdi a tolik mi nepadala.

Proto ta rada s ochranou očí. Vlastní zkušenost s vápnem v oku nebyla zrovna příjemná ;-). Nemyslel jsem to nijak zle.

Já jsem se ale ohledně toho nevyjádřoval a nekritizoval jsem tě za to. Dobře vím, že vápno do oka nepatří a je dobré si na to dávat pozor aby se tam nedostalo.

Jen tvrdím, že při celkové spotřebě malty 60kg není ani technicky možné na tom strávit tolik času.

Tvrdít to můžeš, ale měl by jsi také brát v úvahu, že ne každý je takový zkušený borec na omítky jako ty a ne každému záleží na tom aby to měl hotové co nejrychleji.

Míchání ručně ve vědru stojí za dvě věci, to už je lepší to míchat v kalfasu nebo kolečku.

Kalfas nebo kolečka jsou na to dobré když někdo omítá najednou větší plochy, ale když te malty nepotřebuji hodně, protože to nemám v úmyslu celé najednou omítnout tak proč bych měl kvůli trošce malty špínit celé kolečka nebo kalfas? Viděl jsem už zedníky kteří si maltu míchali ve kbelíku a i sám jsem už maltu ve kbelíku míchal. Kbelík pro namíchání menšího množství malty může být ideální.

Abys neměl víc malty na zemi než na zdi nezáleží na rychlosti ale na grifu a přípravě podkladu.

Ano na tom asi docela dost záleží. Protože já ale na to příliš toho grifu nemám, tak to raději budu dělat pomalu a opatrně abych nemusel zbytečně toho hodně sbírat ze země.

U kamaráda jsem viděl zedníka házet omítky lopatou a nespadlo mu nic :i:.

To, že to tak dělal nějaký zkušený zedník u tvého kamaráda ještě neznamená, že bych to měl takto dělat i já. Já to rozhodně takto dělat nebudu.

Stářím se ti může odlupovat tak kůže a ne omítka.

:-(

A sakra. Možná jsem napsal něco co jsem neměl, nebo jste mě jen špatně pochopil. V každém případě pokud jsem se Vás nějak dotknul nebo Vás nechtěně urazil tak se omlouvám. Mé rady byly míněny s úmyslem Vám poradit jak si práci co nejvíce ulehčit. Zbytek byly jen historky ze života pro pobavení a nebyly psány s myšlenkou Vás nějak zesměšnit.
Vůbec se nepovažuji za zkušeného borce na omýtky. Házení omítek mi jde o dost hůř než zedníkovi. Ten zedník co nahazoval zeď u kamaráda lopatou mi říkal že se házet nikdy nenaučím, že by mi musel zlomit pačmáku. Asi myslel ruku :-). Na poslední odstavec není třeba reagova. Je to jen historka. Abyste si to zase špatně nevyložil.

Hodně úspěchů při práci.

Fortys:
Mne hlavně šlo o rady jakou maltu na to omítání nejlépe koupit. Nevadí mi ale, že se to rozvinulo i na rady a historky ohledně toho omítání. Dobrých rad asi není nikdy dost. Trochu se mi ale nelíbí, že moje odhadovaná doba práce a kbelík ve kterém chci míchat maltu se staly terčem tvé kritiky. Ty by jsi to možná dělal rychle celé najednou a maltu by jsi míchal v kalfasu nebo kolečku. Já jako příliš nezkušený bez nějaké praxe v tomto oboru si to ale raději budu dělat pomaleji. Nechci to zbytečně uspěchat abych se pak nedivil jak to vypadá. Ono to i tak nebude nějaká vzorová omítka, ale ve spěchu by výsledek mohl být mnohem horší.
Jinak jsi mne ničím neurazil a tak se ani nemusíš omlouvat. Já se jen tak kvůli kdejaké prkotině neurážím.

Ok. To jsem rád. Ohledně tohoho kbelíku a doby práce to opravdu nebylo míněno jako kritika. Jen jsem se chtěl podělit o svou zkušenost, že v kolečku lopatou se mi malta míchá lépe a s menší námahou než lžící v kbelíku a že je lepší si na zedničinu vyčlenit třeba celou sobotu než to dělat po chvilkách v týdnu mýt pětkrát nářadí. Nic víc. Samozřejmě si to mýchej včem uznáš za vhodné a zvol si tempo jaké ti vyhovuje.

Fortys:
Jak to bylo míněné je jiná věc. Hlavní je jak to bylo napsané.
Ano, souhlasím, že v kolečku se lopatou malta míchá lépe a asi i s menší námahou než lžící v kbelíku. Když ale někdo nepotřebuje plné kolečko malty protože by to např. cele najednou nevydělal tak by asi byla blbost trochu malty míchat v kolečkách. Možná máš na to trochu jiný názor, ale mne kbelík a lžíce na míchání menšího množství malty připadá být vhodný a dostačující.

citace :"koupím nějakou jádrovou která oproti sanační bude levnější.."
Ještě vám nedochází, že vaše lidská práce a čas je cennější než cena omítky, materiálu.
Pokud levný materiál moc nevydrží a po čase se práce musí opakovat a opravovat, je to ztráta času, energie i materiálu. Je pravda, že nejdražší nemusí být nejlepší.
Nejlepší je použít hned ten vhodný, správný, optimálně kvalitní materiál, pro požadovaný účel (při jakékoliv práci).

Hodně rad, neříkám, že špatných. Předpokládám, že to původně byla nějaká vápenná omítka a ve sklepě je trochu vlhko.
Otlouct, jak bylo nahoře řečeno, vyškrábat kramlí spáry, otlouct zbytky původní omítky a nahodit (volným stylem) CEMENTOVOU OMÍTKOU!!! Bez vápna!! Vápno přijme vlhkost a za pár let to půjde zase dolů. Řešil jsem to také a mám to od starého pana zedníka.
Hotová cementová omítka (OBI) stojí cca 70,- za pytel. Je to jednovrstvá omítka, tak je jemnější a po zavadnutí se dá se uhladit dřevěným hladítkem - říkejte si tomu jak chcete, ale středních a jižních čechách to má stejný význam :-), s hoblíkem to nemá nic společného :-).

Jestli se na některých místech ve sklepě omítka rozpadá a padá ze zdiva vlivem vyrážní nějaké vnitřní vlhkosti, tak spadne i cementová tvrdá šlupka malty. Ze zkušenosti je vhodná čistě vápenná malta, která vlhkost přijme ale taky se z ní přirozené odpaří. Není samozřejmě tak tvrdá jako cementová a pokud bude na zdi naházené uhlí, tak se může narušovat.

Mám podobný problém, ve sklepě je opadaná omítka po obvodu průměrně do metrové výšky a to i vnitřní neobvodové zdi. Opadávající omítka dělá takový svinčík, že se tam nedá být. Jsem laik, nemám žádné zkušenosti, ale myslím, že jde o nějakou spodní vlhkost. Tuším, že bez nějakých profesionálních sanačních zásahů to nepůjde, ale v tuto chvíli hledám řešení které by vydrželo třeba 10let.

Jak mám co nejlevněji svépomoci celý problém řešit, zajímá mě (1) postup práce, který zhruba vím a taky potřebuji (2) vybrat, vhodný, správný, optimálně kvalitní materiál, pro můj účel. Nemusí to vypadat dokonale, ale musí to být vhodné pro každodenní obývání, bez prachu a špíny.

1. postup, starou omítku koštětem, trochu vyškrábnout spáry mezi cihlami, navlhčit, dát na zem brindák a začít s nahazováním, po zavadnutí vyhladit... tak pokud máte k tomuto připomínky, sem s nimi.

2. No a teď k tomu materiálu, vápno či nevápno? Starý zedník říká nevápno a hotovou cementovou omítku... jiná zkušenost říká, že spadne i tvrdá cementová slupka.. tak co takhle dát tam pár hmoždinek a do nich nějakou fixaci aby ta šlupka nespadla? Taky mě napadá, že když vlhkost nepůjde do toho cementu, jak jestli ona nevyleze nahoru až k omítce původní a tam nebude pokračovat v tom co předtím dole.

Ta sanační omítka např. Sano 02 je už hodně drahá, ale píše se tam, že má vysokou propustnost. To znamená, že vlhkost neblokuje (jako cementová slupka), ale naopak propouští ještě lépe jako vápno? Tak nějak se snažím pochopit princpip.

Znovu říkám... nerozumím tomu. Proto dám přednost hotovému produktu v pytli, co jen smíchám s vodou. Případně můžu dosypat písek, ale to je tak asi vše.

Jsem jenom laik, ale čistě cementovou omítku bych na zeď nedal. Nepropustí vodu, a jak správně usuzujete, voda vystoupí ve zdi výš. Sanační omítka má vysokou propustnost, vlhkost přejde ze zdi do omítky a odpaří se. Vápenná omítka má "normální" propustnost (co já vím jak to napsat:-) ), také skrz ni projde voda. Cement to uzavře.

Nevím sice co máte ve sklepě, že se tam nedá být když opadá omítka, ale na pár let pomůže sanační omítka. Snační omítka je dražší a hůř se s ní dělá než s klasickou jádrovou omítkou, ale na vlké zdi vydrží o dost déle. Důvodem je fakt, že sanační omítka propouští vodní páry a tedy trvá déle než dojde k jejímu prosolení. Minerály obsažené ve vzlínající vlhkosti jsou totiž spolu s povětrnostními vlivy příčinou degradace omítek. Opět bych neřešil konkrétní značku a vzal to co mají stavebniny poblíž nebo to co můžete sehnat za slušný peníz. Důležité je dodržet technologický postup daný výrobcem sanační omítky! Mám na mysli přípravu povrchu, množství záměsové vody a dobu promíchávání, způsob nanášení atd..

Ve sklepě opadává omítka, je tam tudíž prach a špína. Sanační omítka je příliš drahá, a proto prostřednictvím tohoto fora hledám levnou alternativu, provizorní řešení, které by umožnilo ty prostory obývat a každodenně využívat třeba těch 10let. Věděl by tu někdo, jak na to?

Co takhle přidat něco do té vápenné omítky, aby se o něco zvýšila propustnost? Levně, svépomoci.