Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Vrtání do jeklu

Dobrý den, poradí mi někdo jak rovně vyvrtat díry do jeklu, tzn. skrz obě stěny bez stojanové vrtačky?
Čeká mě montáž plotovek na bránu právě z jeklu a nechtěl bych to zmrvit.
Děkuji.

No bez stojanovky musíš mít holt rovnou ruku. Jinak, pokud bránu nelze vyndat a dát pod stojanovku, tak když ti to o milimetr ujede, tak se nic neděje, z druhé strany není vidět. Dělal jsem to doma a z 80 děr mi ujely asi 3. Kdo o tom neví, nemá nárok si toho všimnout.

To vrtáš jekl jako v námořním mostě? Normální jäckel, na který stačí vrták (třeba upnutý jen za koneček), se při troše opatrnosti dá v pohodě vrtat skrz z jedné strany. Aby to šlo líp, až budeš uvnitř, může ti kamarád ze spreje fuknout trochu oleje do první díry.

Právě proto, že to nemusí být na desetinu nevidím jediný důvod, proč se zdržovat nějakým bláznivým prokreslováním na druhou stranu a obíháním sem tam, kvůli vrtání z obou stran. Prostě narýsuju, kde je potřeba, nadůlčikuju a proženu vrtákem skrz na skrz. Nevidím v tom žádný problém. Dělal jsem to několikrát a vše OK i bez blbnutí.

Já netvrdím že to nejde vrtat durch. Jen vycházím z tazatelovy obavy o přesné svrtání. A pokud má pevnou ruku proč ne. Ale vycházím z vlastní zkušenosti a asi bych vrtal raději oboustranně. Ono mi stačí občas kouknout jak mi leze šroub do hmoždinky ve zdi a to snažim abych vrtal kolmo k rovině stěny. Jenže když hlídám kolmost k panelu do stran, ujedu vrtačkou třeba nahoru nebo dolu a naopak... 3-[
Krom toho bych vyvrtal díru na jednom konci, na druhém, natáhl strunu a pak vinglem přenášel od struny. Rychlé a vyhovujícím způsobem přesné.

Tak než ty vyvrtáš 4 díry na krajích a natáhneš přiblblou strunu, tak jsem už v polovině brány a ještě u toho cucám kafe s Vaflema. Bože, proč to dělat jednoduše, když to jde složitě. To že nejsi schopen udržet rovinu ve dvou rovinách neznamená, že tazatel je taky levej jak šavle.

Tak ještě jednou.

Netvrdím že to nejde vrtat durch. Jen vycházím z tazatelovy obavy o přesné svrtání.

Pak prezentuju jak bych postupoval. Nenutím ho k tomu ani netvrdím že to je jediný správný postup. Takže ano, tazatel možná není levej jak šavle a naopak taky nemusí být mistrem světa, že..

Tak je to hlavně o tom jak velký jekl vtrtáte, když budu vrtat jekl 30x30 tak to opravdu provrtám najednou a aji z druhé strany to bude jakš takš dobrý, ale když vrtáte třeba, jako já, do jeklu 120x120 tak to už najednou dáš težko, zvlášt když druhá strana je pohledová a je víc děr u sebe, takže jednoznačně orýsovat !!!

Pokud nemáš jistotu že to provrtáš v ose,tak použij oka druhé osoby která tě bude korigovat.Oni ani ti nejzkušenější mnohdy nedokáží aby otvory byly pěkně v ose,zvlášť když se jedná o rozměrnější profily.

Klid vrtáci a vrtačky budou furt.

Na dřevě se používá rejsek, u železa jsme už kdysi dávno v Chrudimi u komína na kopci používali rýsovací plech.

Kus plechu 200-300mm šíře 40mm s dlouhou oválnou dírou a v oválu posunovací a utahovací doraz.
Zjednodušení při opakovaném rýsování.