Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Začínající rez na ráfkách kol motorky

Zdravím..Mám menší dotaz..Na motorce mám krásné ráfky, nádherně vyleštěné..Super..Ale mám jeden problém, když se na ně detailně podívám, tak je na nich vidět, že jsou na nich sem tam malilinké skvrnky rzi..Když se pokusím to seškrábnout nehtem, tak to celkem jde..Ale chtěl bych předejít vytvoření hnusné opravdové rzi..Nechtěl bych aby se tam následně vytvořila a poté jsem měl hnusný ráfky..Jak tomu mám teeď předejít..? Díky :)

Nějaké nalakování asi není vhodné, ráfky by ztratily chromový lesk. Jediné co mě napadá, pravidelně konzervovat třeba silikonovým olejem. I po dokonalém vyleštění sil. olej zanechá mikroskopickou ochrannou vrstvu, bránící přístupu vody a kyslíku.

No tak silichromem určitě neéé. Můj strejda mi dal ČZ 175/477 z roku 1971 a je jako nová. Ptal jsem se ho jaktože jsou chromy pořád jako nový a ani památky po rezu. Říkal že vždycky před zimou nastříkal celou motorku silikonovym olejem. Dělám to teď taky.

Tak silikon nikdy! Co tomu budou říkat pneumatiky? To se neubráníš, abys je nepostříkal. Na skvrnky pouze Tempo (je jemnější) nebo Silichrom. Tyto přípravky zanechávají po rozleštění ochranný film na povrchu. Silikon maximálně na plasty. Olej na gumách rovná se brzký držkopád!

Když jsem psal o vhodnosti silikonu, měl jsem na mysli konzervaci ráfků, nikoliv gum;-). Ale mám vyzkoušeno, že malé množství (otřeno do sucha) silikonového oleje na bocích gum nejenom neškodí, ale chrání boky pneumatik před stárnutím a popraskáním. Na běhoun pochopitelně nestříkáme.
S použitím abrazivních prostředků, jako je Tempo, nebo Silichrom, je potřeba šetřit. Jejich vlastností, je povrch jemně obrousit. Výsledek je vždy perfektní, ale musíme vzít v úvahu, že chromu je jen několik mikronů, takže častým používáním se časem proleštíme na podklad, a pak se již masivní korozi neubráníme.8-):puff:

Přesně tak, se silichromem opatrně, je dost agresivní. Jestliže už leze na povrch rez, tak jsou v chromu kapilární trhlinky a je jenom otázka času, kdy se začne loupat. Do té doby konzervovat a konzervovat... mezitím zase vyčistit od rezu a na chvíli to bude hezký.Už je to načnuté, trvalá ochrana není. Nebo nechat stáhnout chrom, přebrousit, přeleštit a znova nachromovat.

Zerozero, samozřejmě pokud nastříkám pouze na ráfek tak ano, nemá to ale dlouhé trvání, naopak na pneu v žádném případě-leptá ji, na její ochranu je přípravek na glycerinové bázi t.zv. REGUM, ten ji chrání před stárnutím a udržuje pružnost.Samozřejmě pokud se jedná o již skvrny rezu tak to jde odspodu a to nemá dlouhé trvání, kdy se to projeví naplno i když se to strhne abrasivem tak se to částečně jako zalepí, protože to obsahuje vosky a na vzduchu to také oxiduje.

Tak ještě jednou:-) Jsou li patrné stopy po korozi, odstranit tím silichromem a pak nakonzervovat. A ještě k silikonu: je znám svou téměř neodstranitelností z povrchu.
Má mnohem delší účinnost než většina přípravků na bázi vosků. Ve velmi slabé vrstvě na pneumatikách udělá jistě méně škody, než povětrnostní vlivy a sůl. Na autě po použití regumu před zimou, nebylo po krátké době použití patrné, na bocích gum držely skvrny po soli a pneumatiky nevypadaly pěkně. Po slabém nástřiku sil. olejem a vytření do sucha, byly gumy téměř celou zimu pěkné a po jízdě se na nich nečistoty a sůl nedržely.
Žádné rozleptání ani po opakovaném použití jsem nezpozoroval.
Tak nevím.... ale nikomu to nevnucuji8-)

Ahoj, tak jsem teď ráfky vyleštil silichromem (silichrom na hadřík a leštil jsem)..Vypadá, že většina rezu se ztratila..Teď bych to chtěl nastříkat tím oleje..Mám to ped nastříkáním, omýt od silichromu..? Nebo stačí jen už na to dát olej..? Díky :)