Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Prostředek proti dřevokazným houbám?

Zdravím, potřebovala bych poradit účinný prostředek proti dřevokazným houbám, ale neměl by to být penetrační roztok, jelikož dřevo napenetrované je, ale houba se začala tvořit v pavučinkách na podkladu (zřejmě zbyly nějaké spóry po odstraněném dřevu). Zkusila jsem FungiSprey, ale nevím, jestli se hodí, a navíc bych spíše potřebovala něco suššího. Jinak ona "pavučinkovitá houba" se vytvořila v momentě, kdy se místnost začala vyhřívat, má niťovitou konzistenci a cítit jako žampiony. Nemáte zkušenost?

Houbám je většinou fuk, jestli je dřevo napenetrované či ne (čím je napenetrované?). Houbu se pokusit zničit Savem. Nutno řádně nacucat protihoubovým prostředkem Lignofix, případně něco od Den Braven. Nezapomenout sanovat podklad. Jestli je to dřevomorka (dle popisu soudím, že ano), neotálet, sanovat ihned nebo se bude muset napadené dřevo odstranit i s částí neinfikovaného a ihned spálit. Bacha, dřevomorka žere i podklad, beton, škvárový podklad či co tam je, hadry, později dokáže zežrat i cihly a prokouše se i betonem. S rozbujelou dřevomorkou je boj prakticky prohraný. Fungisprej je spíš jen na plísně, nutno zvolit silnější kalibr. Nejdůležitější je vysušit, odstranit vlhkost, ze které houba žije. Tedy jen z počátku. Až dřevomorka vyroste víc, vyschnutí už nepomůže, ta kur*va si dovede dělat vodu chemicky sama.

Díky za radu. Savo mám, takže zkusím jako první akci. Jinak se pokusím sehnat co nejrychleji ten Lignofix. Se sanací je potíž, jedná se o restaurovanou podlahu, která leží na hlíně, tudíž nevím, jakým způsobem sanovat... navíc nevíme, jak dlouho už tam houba je, to, že jsme si všimli chuchvalců teď neznamená, že tam už nebyly dříve.

jedná se o restaurovanou podlahu, která leží na hlíně

V tom bude problém. Zemina (hlínu mají sochaři a kamnáři) bude vlhká a to tak, že furt. Bude patrně nutné zeminu odtěžit a spodek zaizolovat proti vlhkosti. Děsná práce, ale jestli to nepůjde dokonale vysušit, bude nutná.

Je li to opravdu dřevomorka (v tomto stadiu nelze ještě přesně určit, ale je nutno hledat, jestli někde nemá vyvinuté ložisko, třeba pod podlahou). Osvědčil se mi přípravek Bochemit. Je buď v zelené, nebo bezbarvé formě. Je nutno shánět verzi pro likvidaci, ne pro prevenci, je v různých provedeních. Účinnou látkou je zde kyselina boritá, pokud se dá sehnat, šlo by použít přímo tuto kyselinu. (po naředění na cca 5%).