Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem vlhkost nad klenutým sklepem

Dobrý den, koupil jsem starý dům a jedna místnost je nad klenutým sklepem. Sklep je suchý, má jedno větrací okénko, v létě je tam cca 14 °C a v zimě okolo 6°C. Také podlaha nad sklepem je relativně suchá - jedná se o prkennou podlahu na roštu prosypaném škvárou. Pouze v jednom místě, pod protipožárním plechem u kamen, jsou prkna úplně shnilá. Předpokládám, že je to proto, že v tomto místě vlhkost nemohla projít dál. Nyní bych rád udělal novou betonovou podlahu a chci se zeptat, zda mám nad strop sklepa dát vodorovnou izolaci a beton s kari sítí nebo raději přemýšlet o odvětrávané podlaze. Bojím se, že když dám pouze izolaci, vlhkost ze sklepa půjde do zdí. Četl jsem zde v poradně, že se odvětrávaná podlaha řeší přívodem čerstvého vzduchu z vnější strany domu, pod podlahou se vodu roury na opačnou stranu místnosti a tam se vytáhnou zdí až nad místnost, např. na půdu. Bojím se ale, abych podlahu v zimě zbytečně neochlazoval. Mám tedy představu, že bych v nejvyšším místě klenby sklepa provrtal několik děr cca 6 cm a ty bych ve vrstvě štěrku napojil na hadice, které bych v rohu místnosti vytáhl až na půdu.Na to opět kari síť a beton. Nebo je lepší uvažovat o stavebicových plastových provětrávaných podlahách?

Zdravím,
řeším stejný problém se stejnou situací. Klenutý vlhký sklep s jedním okenkém. Vlhkost se dostává podlahou do horní místnosti.
Chtěl bych udělat podlahu novou, betonovou. Vytrhal jsem prkna a vybral cca 20cm škváry a sutě.
Jaká by měla být skladba nové podlahy?
Návrh:
- klenutý strop
- zbytek škváry
- nová vrstva betonu (cca 6cm) s kari sítí
- lepenka
- polystyrén 10cm
- beton (cca 4cm)
- plovoučka
Nikdy jsem podlahu nad sklepem nedělal, prosím nekamenovat :)
Děkuji za rady!

Sklepní efekt je o kondenzaci na chladném povrchu. V zásadě je skladba správná, jen vrchní deska 4 cm se mi zdá málo, spíš 5. Nad izolací je možné použít i desku ze dvou vrstev OSB desek, tím se sníží množství vody vnesené do stavby.

OSB desky nad izolací byla taky jedna z variant. Děkuji za názor.
3 stěny kolem dokola v místnosti nad sklepem budou také odizolovány (podřezány), ale jedna zeď a to venkovní je z nepálených cihel (hurd) a tu nejspíš nedokážu odizolovat.

Stropem, myslím strop sklepa. Ve sklepě je vlhkost, protože je to sklep starý neizolovaný. Jde pouze o vlhkost, není tam voda. A právě ze sklepa prostupuje vlhkost stěnami a stropem sklepa do místnosti nad ním.
Podřezání rozpadajících se buchet bude oříšek, ale zkusím to. Navíc by to vyřešilo opadávání fasády z venku.
Děkuji Vám všem za rady a potvrzení mé teorie.