Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Nefunkční stoupačky ústředního topení

Bytový fond řeší už asi 10 let opakovaně stížnosti nájemníků na nefunkční ústřední topení (studená stoupačka v koncových, rohových bytech). Posledním zdůvodněním je, že nájemníci málo topí. Stoupačka je studená, protože jsou v některých bytech zastavené radiátory. Před deseti lety nám technik bytů tvrdil, že ventil musí být minimálně na jedničce, za další tři roky už to bylo na dvojce a nyní jsme dostali dopisy, kde nám sdělují, že radiátory mají být trvale 24 hodin zapnuté na trojku a vůbec nemáme s ventilem manipulovat. Což znamená v bytě 23 stupňů i víc.
Zbytečné teplo máme asi pouštět ven oknem. Máte s tímto prosím někdo zkušenost.

Dobrý den, jako úplný laik se chci zepta, bydlíme v 7. patře paneláku a máme vlastní kotelnu pro 3 vchody (1 rok). Letos si k nám chodí jeden soused z 5. patra neustále stěžovat, že nemáme odvzdušněné radiátory a že mu vůbec netopí v ložnici. (máme, děláme to každý týden ve všech místnostech) Teď už chodí s tím, že musíme mít ve všech místnostech neustále puštěné ventily alespoň na 2. Ve třech místnostech topíme stále, ale v ložnice topíme pouze od 18.00 do 22.00 a pak to vypínáme - soused chce abychom to měli stále zaplé. Na radiátorech máme měřiče - a každý den máme za těch 20 hodin co topíme, pro nás zbytečně, 10 jednotek (podle počasí). Nerozumím tamu - když mi máme vlažné topení na 2 jak on chce - jak mu to pomůže v tom aby on měl horké topení. Snad je to trošku srozumitelné Děkuji

Souseda bych poslal do háje, protože tohle je evidentně blbě vyvážená topná soustava - možná má soused v základu moc přiškrcené ventily v radiátorech. Každopádně Vás nemá co nutit topit, pokud nechcete, ale můžete mu zkusit doporučit stížnost na správce, aby to uvedl do funkčního stavu. Nehledě k tomu, že teplo, které nedojde k Vám, se přece musí někde zastavit (nejlépe na posledním otevřeném radiátoru na topné větvi). Spíš mi to přijde, že je "šetřivý", a pokud topíte, tak má teplo od stoupaček, a tím pádem mu mohou radiátory hřát méně, ale pokud netopíte, tak mu naskakují hodnoty na měřácích, a to už holt musí zaplatit ze svého…

takže myslíte, že mi můžeme ve všech místnostech přesta topit a okruh se jenom zkátí do 6. nebo 5. patra? bylo by to logické, příjde mi divné, že by celý panelák byl závislý na tom jak kdo topí v 7. patře. (další problém je, že tu bydlí šetřílkové co mají 3+1 a bydlí tam 1 - 2 osoby)

Když Ty v 7. patre uzavreš radiator a soused, pokud má taky uzavrenej radiator, nemá ani tu trochu tepla zadara od trubek stoupaček.

Výhrevní plocha trubek stupaček, není zanedbatelná, k tomu prestup tepla podlahou a stropem, pokud se v místnosti zdržuje málo, užíva ji jenom ke spaní, nekdo má ušetreno .... 8-)

Nekomu vúbec nevadí spát pri teplotách 15 st. Celsia. Do dob kdy se masove rozšírilo ústrední topení, bylo to normálni. Venkov, kde se topí jenom pevným palivem, to zná i dnes, večer se zatopí, nad ránem je v ložnici 15-16 stupňú ...