Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Průvan okolo rámu oken

Dobrý den, mám prosbu

Zděný bytový dům ze 30-tých let, není a pravděpodobně jen tak nebude zateplený. Špaletová okna vyměněna za plastová. Mezi rámem okna a stěnou ale mírně táhne, nejhorší je to mezi vnitřním parapetem a rámem okna a pod parapetem. Ve smlouvě s firmou nebyly žádné izolační pásky, takže ostění je z polystyrenu, spáry jen zapěněny. Spára mezi rámem a parapetem je zamáznutá silikonem. Z firmy si nic nevezmu a protože v pokojích dávám novou stěrku, chtěl bych předtím pořádně zaizolovat i okna.

Napadlo mě z vnitřní strany okolo rámu okna udělat do polystyrenu několik cm hluboký zářez tak, abych mohl nalepit izolační pásku na rám okna a přetáhnout přes polystyrenové ostění (vnitřní uzávěr spáry - vzduchotěsný). Zářez pak vypěnit a vše schovat pod stěrkou. Horší to bude s parapetem, vůbec nevím jaký tam je materiál, ale chtěl bych to udělat podobně.

Nevím ale, jestli to takto bude fungovat, jestli to má vůbec cenu a na co si případně dát pozor.

Ještě mám jednu prosbičku - balkon sousedů je zapuštěný do bloku domu a sousedí s mým bytem. Balkón je otevřený, tedy je tam venkovní teplota a stěna mezi pokojem a balkónem je jen cca 30cm silná. Tj. potřeboval bych tepelně zaizolovat relativně malou plochu cca 1,2m x 2,8m. Čím by to prosím bylo nejlepší?

Děkuju mnohokráte za pomoc
Honza

Děkuji za rychlou odpověď.

Zevnitř to polystyrenem právě olepené je, ale mezi polystyrenem a rámem mírně táhne.

Olepit to polystyrenem zvenku mě taky napadlo, ale to bude problém. Za prvé nad dvěma okny je arkýř, který začíná bezprostředně nad rámem okna. Rám okna je zde 2,5 cm tlustý (pak začíná arkýř) tj. mohl bych nalepit max. 2cm tlustý polystyren, ale musel bych to udělat i nad sousedy, aby tam nebyl schod a po celé hloubce arkýře. Navíc jsme v památkové zóně, i když je to nesmysl (dům je ze 30 let), ale k výměně oken se památkáři vyjadřovali. Po bocích okna bych zvenku taky mohl nalepit max. 2 cm tlustý polystyren. (Rám je zde 3cm, pak už začíná bok okenního otvoru). Maximálně bych mohl osekat fasádní omítku na boku okenního otvoru a získat nějaký ten cm navíc (to by snad památkáři přežili bez remců)

Mimochodem - čím přilepit polystyren k rámu, aby to těsnilo?

Pokud to, co navrhuju v dotaze, je nesmysl, klidně mi to řekněte, nalepím tam nějaké těsnící lišty a hotovo...

děkuju moc
Honza

Ohledně lepení polystyrenu - na sucho vyměřit, polystyren dát pryč, dát pěnu a polystyren přilepit na pěnu?

Jinak já chápu, že polystyren má překrýt část rámu. Ale rám je zvenku až na doraz k okennímu otvoru (zdi), takže tloušťku polystyrenu (zvenku) mohu dát max 2cm. Viz obrázek (polystyren na obrázku je zevnitř a ten už tam je. Právě mezi ním a rámem profukuje)

Nebylo by pár foteček? Někdy fotka vydá za deset obrázků a někdy je to zase naopak.
Častá chyba a příčina profukování, montážníci okna osadí, zaklínují, zapění a odejdou. Zedník pak klíny vytahá ale vzniklé mezery už nedopění nebo nedotěsní a tudy pak výrazně táhne. Pochopitelně nejčastejší je to pod parapetem po stranách okna.

Po reklamaci, která proběhla minulý týden, dnes jeden z řemeslníků skutečně dorazil. Pominu to, že mu z reklamačního řekli pouze to, že má jít doplnit pěnu pod parapety. Po hodině dohadování nicméně všechny parapety sundal a vybral suť a odpad až na cihlu. Na to položil EPS (ne v celé ploše, ale kusy cca 1000 x 150 mm), mezery vypěnil nízkoexpanzní pěnou, pod rám okna dal taky pěnu. Na to položil parapet a pod něj nafoukal pěnu.
Není to úplně dokonalé, možná jsem měl požadovat zalití cihel betonem a teprve na to položit souvislou vrstvu EPS. Na pár místech je ještě cítit mírný chlad, nicméně výsledek je o 90% lepší.

Zničené špalety částečně opraví, co neopraví (včetně obkladů), tak jim mám vyfakturovat.

Děkuji všem za velkou pomoc, především Milanovi, který se mnou vše trpělivě probral. Mějte se krásně a kéž by takových ochotných lidí jako jste vy bylo více.
Honza