Zateplení stropu mezi obytnou částí a nevytápěnou půdou a částečné zateplení šikmé střechy.
Dobrý den,
chtěl bych poprosit o radu při zateplení stropu mezi obytným prostorem a půdou(nevytápěnou). Složení stropu je omítka, asi rákos, desky,trámy, záklop, udusaný štěrk a cihly. Chtěl bych na cihly položit izolační vatu 200 mm. Je nutné na cihly pokládat parozábranu a poté teprve izolaci, nebo stačí izolaci položit přímo na cihly?
Dále mám dotaz na zateplení šikmé střechy mezi trámy(krokve)na té samé půdě. Tyto trámy jdou dolů pod úroveň půdy až do obytné části, takže zde máme šikminu, která končí asi 1m nad podlahou obytného prostoru. Před položením izolace na podlahu půdy chci zateplit šikminu v obytné čísti. Ale....
Střecha se skládá: krytina, pod ní lepenka na deskách,tyo desky (zvenku) na trámech a desky zevnitř na trámech. V dutině, která je tvořena dvěma trámy a vnitřními a vnějšími deskami,(cca 100mm) jsou volně vloženy staré izolační desky(asi sklovata), které končí cca 500 mm pod úrovní podlahy půdy. Vypadá to že tam není parozábrana a asi ani dutina na odvětrání. Dle mého názoru je to velmi špatně zaizolované. Při větších mrazech (kolem -15)se v místě šikminy sráží voda. Na půdě při takovém mrazu bývá i kousek pod 0, nebo jen lehce nad 0. Je nějaká šance rozumně zaizolovat tuto šikminu aniž by se musela rozebírat střecha z venku nebo obklad šikminy ze strany obytného prostoru?
Pokud byste někdo měl radu, tak za ni budu velmi vděčný.
Předem vám děkuji.
1) 20 cm je málo, folii nikoliv
Vy jste určitě z Moravy a desky asi myslíte prkna?
Nepochopli jsem složení šikminy..
Desky samozřejmě prkna.
Pokusím se vložit nákres, snad to bude jasnější. Asi jsem to složitě popsal (dutina je vidět na prvním obrázku)
Jsem úplný laik, proč parozábranu ne? čtu si spoustu diskuzí a často je pro tento případ uváděna.
A kolik byste doporučil vrstvu izolace?
Díky za odpověď.
Kde přesně se sráží voda? Lze dokreslit do obrázku?
První obrázek není přesný. Přesný obrázek přikládám nyní (č.1) s vyznačenou problémovou oblastí. Na obrázku č.2 je pak pohled zevnitř pokoje 1 na šikminu a vyznačené místa vysrážené vody.
Podle obrázku č.2 jde o tepelný most. V rozích je nízká povrchová teplota, zřejmě je tam málko tepelné izolace...
Je možné starou izolaci mezi trámy v šikmině vyndat a nahradit novou dostatečnou, aniž bych tam dal parozábranu? Pouze bych novou izolaci zasunul dolů do šikminy. Parozábrana by tam podle mne šla dát pouze v případě, že bych šikminu rozebral zevnitř obytného pokoje (obr.č.2).
Docela si s tím nevím rady.
Díky za doplňující obrázky. Je to přesne jak píše kolega milan.cukrar, tepelný most. Dle mého bude jediným řešením rozumným radikální zásah rozebráním šikminy zevnitř a provedení nové konstrukce s vyhovujícím zateplením.
Myslel jsem si to.
Mohli byste mi prosím ještě zoodpovědět 2 dotazy?
1) Co by se ale stalo kdybych dutiny v šikmině vyplnil vatou (z půdy, bez rozebrání šikminy zevnitř obytného pokoje), nedal bych tam parozábranu, protože to v tomto případě to prostě nejde a k tomu bych na strop položil volně vatu ja jsem psal na začátku diskuze?
2)Co by udělalo to, kdybych nechal šikminu tak jak je a pouze na podlahu bych položil tu vatu? ta by samozřejmě dosahovala až ke krajům a tím pádem by shora uzavřela dutiny mezi trámy v šikmině.
1) Vy máte v šikmině dutinu? Vy tam nemáte vatu? Ano můžete dát zvrch izolaci i bez parotěsky, i když to nedoporučuji. Pokud rozeberete zvrchu prostor, tak se dostanete až k sádrokartonu? Zkuste popstat podrobněji.
2) hm, to jsem tedy nepochopil prostor...
Asi se špatně vyjadřuju, tak se omlouvám. V mém mrvním příspěvku jsou 2 fotky a na té první (dscf3270) je vyfocena jedna dutina mezi trámy.
Ano nějaká izolace tam samozřejmě je, ale je tam jen tak volně položená a parotěska tam je ve formě obyč igelitu, který je navíc na většině míst zhrnutý dolů a nebo v některých dutinách vůbec není, protože ať jsem se díval sebevíc nic jsem tam nenašel.
Přikládám ještě další nákres.
mvk, asi by bylo vhodné domluvit se on line, třeba po skype. (páč ICQ mě nějak stávkuje..)
bohužel nemám ani jedno...
po delší době jsem se dostal k bližšímu prohlédnutí šikminy. A taky jsem se více zajímal o složení střechy.
Jelikož má střecha složeni etrenit, lepenka na prknech a ty přímo na krovech, není zde žádná odvětrávací (ventilační) mezera v případě zateplení vatou. Žádné latě ani kontralatě. Dole u vstupu není žádný nasávací otvor (dozděno až k prknům) a střecha nemá ventilační hřeben, pouze u 2 ze 4 prostorů mezi krokvemi jsou vloženy ventilační tašky s plochou otvoru cca 150 cm2. Chtěl bych ventilační mezeru vytvořit bez sundání krytiny a to dle přílohy 1. Na vstupu bych samozřejmě musel odsekat kousek obvodové zdi, aby vznikla nasávací mezera a do každého pole bych doplnil ventilační tašku, aby měl vzduch kam odcházet. V příloze 2 jsem také zabrazil konstrukci trámů střechy. Jde pouze o část s oknem ve střeše (okno=švětle modré trámy) a pole nalevo a napravo od okna a zateplení by bylo pouze po úroveň půdy, na půdě by zateplení šikminy již nebylo- Myslíte, že by takové odvětrávání bylo dostatečné? Nebo je opravdu nutným řešením sundat střešní krytinu a provést střechu s původními prkny difuzní membrána, latě,kontralatě,krytina a na vrcholu střechy instalovat ventilační hřeben, tak aby ventilační mezera opravdu dobře fungovala? Předem děkuji za vaše názory a zkušenosti s podobným slozením střechy.
Milan.
Dobrý den Milane, můžu se zeptat v jakém programu jste kreslil ty obrázky? Děkuji Jan
Většina je v AutoCadu 2008 a jeden v Inventoru.
děkuji