Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem proč jsou ty angláni tak šílení?!

Mám v hlavě naprostý guláš z rozměrů instalatérských trubek. Našel jsem si na internetu rozměry a nestačil se divit, je to hrůza! To se mám ty jejich 1 a1/2, 5/4, 5/16 atd naučit zpaměti? Obvzláště, když je to jinak u normálního whitw. závitu, u trubkového závitu, u R závitu trubkového....... Šílenci!
Nechápu, proč 1/2 z 25,4 není prostě 1/2, ale úplný šílený výpočty.Pochopím např.,že např. 3/8 z 1¨ = (1/8 z 1")x3´= 9,45mm . Pochopím i , že G1" = vnější 33mm a vnitřní 30,3mm, ale jak obráceně?! Co když mám v ruce trubku s nějakým rozměrem a mám to přepočítat na ty jejich palce. Dodělal mně kámoš, když mi povídá: Na tý růžici u radiátoru nemáš 3/8 závit , ale dám ti tam 10mm a já už jsem vytekl a povídám : Když všude sereš ty zasr. whitvorty, tak mi to tam dej všude! Prostě, nedokážu si to nějak logicky v hlavě vypočítat a převézt, poznat od oka velikost těch jejich závitů atd... Prosím poraďte mi někdo....

Whitwort si doma můžeš vyříznout taky ručně - jsou na to očka i závitníky, i když jen do určitého rozměru. Na běžném soustruhu si uděláš (pokud to umíš) jakýkoli běžný závit (M, W, G a další), je to jen o nastavení stroje a samozřejmě nesmíš zapomenout, že M má vrchlový úhel 60°, W a G má vrcholový úhel 55° (takže to předpokládá mít jiný - jinak vybroušený - nůž).
Za podstatně větší šílenost (protože rozměry W a G závitů běžně i strojaři hledají v tabulkách, pokud je nedělají pravidelně) považuju instalatérsko-topenářeské značení trubek, kde když ti instalatér řekne "podej půlcoulovou trubku" tak nehledáš trubku s povrchem cca 12,5mm (jak by to bylo běžné po strojařsku), ale s dírou cca 12,5mm :-D
No prostě každý řemeslo má své no.;-)

Za podstatně větší šílenost.. když ti instalatér řekne "podej půlcoulovou trubku" tak nehledáš trubku s povrchem cca 12,5mm (jak by to bylo běžné po strojařsku), ale s dírou cca 12,5mm :-D

Musím se chudáka instalatéra trochu zastat. Pro jeho práci je podstatná právě ta světlost a nikoli vnější průměr. Ten ovlivňuje síla stěny a síla stěny pak ovlivňuje použití trubky. To co zdánlivě označujete za šílenost má naopak hlubokou logiku a instalatérovi to jeho práci podstatně zjednodušuje.