Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem proč jsou ty angláni tak šílení?!

Mám v hlavě naprostý guláš z rozměrů instalatérských trubek. Našel jsem si na internetu rozměry a nestačil se divit, je to hrůza! To se mám ty jejich 1 a1/2, 5/4, 5/16 atd naučit zpaměti? Obvzláště, když je to jinak u normálního whitw. závitu, u trubkového závitu, u R závitu trubkového....... Šílenci!
Nechápu, proč 1/2 z 25,4 není prostě 1/2, ale úplný šílený výpočty.Pochopím např.,že např. 3/8 z 1¨ = (1/8 z 1")x3´= 9,45mm . Pochopím i , že G1" = vnější 33mm a vnitřní 30,3mm, ale jak obráceně?! Co když mám v ruce trubku s nějakým rozměrem a mám to přepočítat na ty jejich palce. Dodělal mně kámoš, když mi povídá: Na tý růžici u radiátoru nemáš 3/8 závit , ale dám ti tam 10mm a já už jsem vytekl a povídám : Když všude sereš ty zasr. whitvorty, tak mi to tam dej všude! Prostě, nedokážu si to nějak logicky v hlavě vypočítat a převézt, poznat od oka velikost těch jejich závitů atd... Prosím poraďte mi někdo....

Ber to tak, že to tak je. Anglie jelikož byla za mořem, se vyvíjela prostě trochu jinak. Jde jen o zkušenost. Instalater od oka pozná, jaký to je závit, automechanik se podívá na šroub a řekne, jaký klíč chce podat atd. Tady se podívej na převodní tabulku a trap se jen věcma, který za to stojej :-)rozmery.html

Dost dobře nechápu, k čemu ti to bude. Pokud chceš dělat topenařinu, tak žádný převody nepotřebuješ, prostě jedeš v trubkovejch, stejně jako zámečník v milimetrech nebo zedník v centimetrech. A pokud ti to někdo dělá, tak nepotřebuješ vědět vůbec nic. No a pokud tě to zajímá pouze ze zajímavosti, tak nechápu, proč se vztekáš. Buď se to nauč nebo se zajímej o něco jiného.

Chlapi, moc vám díky za odpovědi. Všichni jste nakonec stejní, jako já, s tím rozdílem, že mně už rozčiluje, kdykoliv doma na baráku něco kutím, ať je to s vodou, nebo s topením, tyhle míry mně omezujou a nutí mně myslet... Budu si hold tu tabulku, kterou mám už asi dva roky pověšenou v dílně na skříni,rozmnožit a pověsit i ve sklepě,na půdě, v koupelně atd....
Jen jsem si myslel, že je to něco jednoduchého a já vědec nevědec jsem tupec a nemůžu na to přijít...
Je to tak: Když ti odejde u dárlingu čerpadlo,opíšeš tabulku a jdeš pro nové, první, na co se tě ten ichtyl v krámně zeptá, jaké máš napojení na nádrž a já mu povídám, že je to snad na štítku od výrobce, on se usměje a řekne, to nestačí, takže jedeš domů, vše namaluješ, napíšeš rozměry v mm a td....., nebo u bojleru ti odejde pojišťovák, který šílenec, co to dělal dal přes dva nyply, tři spojky a redukce, každá o jiným rozměru...., Topení má ventily s 3/4 závitem,1/2 záv. s3/8 závitem,...... ,navíc mám ještě samotíž a asi 7 druhů potrubí po baráku, kdo se v tom má vyznat, když jsou některé v mm a jiné vpalcích.
Jdu řezat 10mm závit, vemu 10mm kulatinu a 10mm závit. očko a za 10minut je to v cajku! Whitwort si sám bez pojebané hlavy na závity neudělám, ani kdybych mněl doma soustruh..., Proč soudruzi z Anglie, Ameriky atd, nepřijdou na to, že něco jinak napsat,přečíst a vyslovit je nahovno na druhou....
Sory chlapi, jen mně to štve......

Co se rozčiluješ, proste je to historický vývoj, jak to šlo, tak to je. Soustava ISO je taky umelá záležitost, kdysi byl etalon "metru" pod sklem uloženej v Paríži ...

Proč by angláni meli užívat Francouzské a Nemecké míry v dobe kdy to vznikalo ? Byli s nimi preci ve válce, studené, obchodní ale taky otevrené. Systém merení a standardú je taky nástroj obchodní války ... bohate se to užíva dodnes, stačí kouknot co vyvádi Apple s konektory a nejen Apple ...

Whitwort si doma můžeš vyříznout taky ručně - jsou na to očka i závitníky, i když jen do určitého rozměru. Na běžném soustruhu si uděláš (pokud to umíš) jakýkoli běžný závit (M, W, G a další), je to jen o nastavení stroje a samozřejmě nesmíš zapomenout, že M má vrchlový úhel 60°, W a G má vrcholový úhel 55° (takže to předpokládá mít jiný - jinak vybroušený - nůž).
Za podstatně větší šílenost (protože rozměry W a G závitů běžně i strojaři hledají v tabulkách, pokud je nedělají pravidelně) považuju instalatérsko-topenářeské značení trubek, kde když ti instalatér řekne "podej půlcoulovou trubku" tak nehledáš trubku s povrchem cca 12,5mm (jak by to bylo běžné po strojařsku), ale s dírou cca 12,5mm :-D
No prostě každý řemeslo má své no.;-)

Za podstatně větší šílenost.. když ti instalatér řekne "podej půlcoulovou trubku" tak nehledáš trubku s povrchem cca 12,5mm (jak by to bylo běžné po strojařsku), ale s dírou cca 12,5mm :-D

Musím se chudáka instalatéra trochu zastat. Pro jeho práci je podstatná právě ta světlost a nikoli vnější průměr. Ten ovlivňuje síla stěny a síla stěny pak ovlivňuje použití trubky. To co zdánlivě označujete za šílenost má naopak hlubokou logiku a instalatérovi to jeho práci podstatně zjednodušuje.