Jdete na to špatně .Máte spalinová teploměr ? Máte suché dřevo ?
Vysvětlím , jak topím já v jotulkách . Jsou to kamna s dvoustupnovým spalováním . Jeho smyslem je pomalý a dlouhý ohen .
Takže já prvně naložím kamna drobným dřevem . Na plotně mám spalinový teploměr .
http://www.e-teplo.cz/teplomer-spalin-pro-kamna-a- kotle.html
Ovládání je puštěno na plno . Až na plotně vyleze teplota na teploměru na 200°c , tak zavřete na pul , za pár minut to přivřete na 1/4 a nabíhá dvoustupnové spalování - hoří dřevoplyn s trubiček pod deflektorem . Pak v topeništi je teplota přes 600°c , kdy hoří ten dřevoplyn . Hoří to pomalu a dlouho .Kamna jsou nažhavená a do komína jde málo spalin , pomalu stoupá kouř.
Základem je suché dřevo !!! Čím lépe vysušené , tím lépe .
http://www.youtube.com/watch?v=uweK3KGgM1E&list=UU 0ctUMQkoPZCgNM3vD-yXZg&index=15&feature=plcp
Jak v tom máte topit , vám měl vysvětlit prodejce a udělat první zátop !
http://www.youtube.com/watch?v=4PPmsMdEqEA&feature =related
http://www.youtube.com/watch?v=Yn7IQLY2Q_g
V těchto kamnech je dobré topit v cyklech . Až dřevo vyhoří na žhavé . Nemá smysl tam přikládat po polínku každou hodinu. Kamna jsou testována na plně naložené topeniště a pak je přivíráte , podle teploty kterou potřebujete . Právě jak je přivíráte , tak tam je nacucáván ten předehřáty vzduch a stále více stoupá teplota .Pokud překročí 350°c na plotně , tak je to horní hranice .Krizově ochladíte tak , že otevřete dvířka .Tím tam vlítne studený vzduch a dojde k obyčejnému hoření , nebude tam nasáván předehřáty vzduch . Ale to je krajní řešení ! Ofukujte kamna stolním ventilátorem .
Já běžně přikládám , až je v topeništi tma. Na teploměru na plotně je cca 150 -180°c .Vyhrábnete žhavé dopředu a noložíte zase plné topeniště.
Stejnou technologii mají morso , jotul
http://www.youtube.com/watch?v=19Cmrt-H3Lc