jak můžu ušetřit na vytápění domu?
Ahoj, jak můžu ušetřit na vytápění domu? (mám plynový kotel, spíná na termostat v obýváku)
Vyplatí se například, snižovat přes noc teplotu na termostatu? (resp. na kolik hodin?)
Je lepší aby kotel spínal podle teploty v jedné místnosti, nebo se finančně vyplatí nastavit hodiny, kdy bude hřát?
Teď, jak je zima nám kotel jede téměř pořád, už mám pupínky z jarního vyúčtování
Děkuju za odpovědi.
Změna předmětu, původně: TOPENÍ (Kurt)
Jestli máš na termostatu páčku na přepnutí na noční provoz,tak jí neváhej použít.
Teplota v místnosti,kde je termostat se sníží zhruba o 1-1.5°C.
Musíš ale počítat asi s hodinovou prodlevou,jak při vypnutí,ta i zapnutí,než se tam ten malý odpor ohřeje,nebo vychladne.
Vypínej na noc,cca 21.00 - 8.00,záleží,kdy vstáváte a co děláte
Na kolik stupňů topíte? Nám doma stačí 22°C.
Pomůžou termohlavice na radiátory do menších místností, např. do ložnice.
Teplé ponožky a silný svetr, při chladnějším večeru doplnit svařákem, grogem apod.
Záleží na tom, jestli jste rodina, která ráno komplet vypadne do práce/školy, pak má smysl trochu polevit při vytápění. A začít topit třeba hodinu před tím, než se má vrátit první člen.
Záleží na tom, na kolik stupňů vytápíte. My jsme byli v paneláků zvyklí na 26°C, dneska je dětem dobře i při 20°C
Otužováním.
Nocni provoz urcite , mame primotopy ,pod nama sklep ,plastove okna a zatepleno, topime na 22°C a na noc vypinam kuchyn , chodbu , jen obyvak spojeny s loznici mam zapnuty na nocni rezim.
Nejvtipnější je, že jsme si na termostatu nastavili 19°C, abychom ušetřili a teď jsme zjistili, že ten teploměr ukazuje špatně.. Když přinesu jiné teploměry tak ukazují 21°C..
Regulační hlavice nemáme.. a v místnostech typu ložnice je topení uplně zavřené..
Noční režim jdu teda určitě nastavit.. máme digitální regulaci na konkrétní dny a konkrétní hodiny.
Úplné zastavení radiátoru má za následek pouze to, že jiný radiátor vytápí Vaši ložnici na teplotu rozdílnou od té venkovní. Termohlavice, nebo rozumně přivřený ventil, to je lepší řešení - není potom chladno jinde a kotel proto nemusí ohřívat vodu o to výš, aby "vyloudil" z přetíženého radiátoru víc tepla i pro sousední místnost.
Odborníci prý tvrdí, že každý 1 stupeň nad 20°C, představuje nárůst spotřeby o 6% (!). Nejlepší úspora regulací je tedy celkové snížení nároků na "teplo" - tedy "otužování" rodiny.
POZNÁMKA:
- "teplo" je pocit (v tomto kontextu, nikoliv měrné teplo...) - na to nereaguje žádná regulace, ale člověk má pocit tepelné pohody (pokud zrovna nevyleze z vany).
- "teplota" je měřitelný technický údaj, o který se opírá regulační systém vytápění.
V normách se udává přesně, jaká teplota se uvažuje pro obytné prostory. Pokud si takovou natavíte na termohlavicích radiátorů, neuslyšíte od rodiny chválu, ale ušetříte. Věřte!
Já mám pořád za to, že kotel ohřívá vodu na zvolenou teplotu a nikam výš a dále vytápí dům/byt na teplotu té místnosti, v níže je umístěn termostat. Že má ložnici zavřenou, je termostatu i kotli jedno, žádný přetežování kotle není.
to je pravda jen zčásti. Jde o to, že z té vytápěné místnosti se teplo tenčími příčkami, dveřmi apod. přenáší do místností, kde se tak moc netopí (nebo se netopí vůbec) - je třeba si uvědomit, že domy jsou izolovány zvenčí, nikoli zevnitř, a tedy přenos tepla z místností teplejších do chladnějších probíhá, a to v míře ne malé. Navíc konvexe (proudění) teplého/studeného vzduchu může ovlivnit i samotný termostat, protože ten zhusta bývá umístěn někde u dveří.
V konečném důsledku to v mezních situacích může znamenat to, že kotel jede "furt", protože radiátory ve vytápěné místnosti nejsou sto vytopit místnost na požadovanou teplotu, protože tato místnost svými ztrátami dovnitř budovy není reálně vytopitelná.
Tak s přenosem tepla příčkama se snad počítá, přece nebude v ložnici mrznout. No a otevřený dveře jsou pak blbost každýho - když někde zastavím radiátor, tak snad zavřu dveřa, aby tam nešlo teplo, nebo tam oteřu topení, pokud tam chcu mít teplo.
Podle této logiky by stačil jeden velký radiátor v obýváku,kde chci mít teplo. Z ostatních místností pak "teče" studený (či příčkami ochlazený) vzduch "při zemi" a tím zhoršuje tepelnou pohodu. Musíme tedy vytápět obývák o mnoho tepleji, abychom ohřáli okolní stěny, či místnosti a abychom měli pocit tepla.
Mimoto předpokládám, že většina šetřivých lidí využívá ekvitermní regulaci, která umožní snížit teplotu na stoupačce na nutné minimum, které zajistí tepelnou pohodu v bytě a přitom minimalizuje ztráty ve výrobě a přenosu tepla. Aby při tom kotel pracoval v optimálním režimu, je kotlový okruh řízen směšovacím ventilem. To považuji za základ rozumné regulace malého objektu. Termostat je pak centrálním "omezovacím" prvkem, který nemá spínat příliš často, aby omezil škodlivé a nehospodárné "studené starty" zdroje tepla, ať je jakýkoliv.
Jestli potřebujete mít doma teplo a ne např. 19stC, jako my, tak nezbývá než zateplit fasádu a okna (pro začátek nejlepší řešení)nebo změnit zdroj tepla (např. tepelné čerpadlo, pracanti kotel na dřevo). Ono se to ještě bude měnit, ale koukal jsem tady www.stavmedia.cz, jaký rozdíly jsou v různých hodnoceních ekologie budovy - to sem netušil.
Nam stacilo oblect si teplaky a je nam hned tepleji :o)
Nebo "Jégrův drtič mrazu"
U vytápění je dobré dodržovat několik zásad, které pomáhají snížit náklady:
1. Zbytečně místnosti nepřetápějte. Výrazně tím zvyšujete spotřebu energie a navíc se tím vysušuje vzduch.
2. Vhodné umístění topných těles je pod okny. Teplo stoupá nahoru a střetává se se studeným vzduchem, který přichází
od okna. Tím vzniká samovolná cirkulace vzduchu.
3. Používejte vhodnou regulaci (programovatelný pokojový termostat), kde si nastavíte optimální požadovanou teplotu místnosti pro různé denní i noční období.
4. Topná tělesa v době vytápění nezakrývejte závěsy, ani záclonami - teplo nemůže samovolně proudit do místnosti.
U přímotopů a akumulačních kamen hrozí nebezpečí požáru.
5. Používejte topné soustavy s nižší teplotou média, které šetří energii (podlahové vytápění 30 – 45 °C, teplovodní radiátory
70 – 90 °C).
6. Při odchodu snižte teplotu topného systému o několik stupňů. Každým zbytečným stupněm navíc se zvyšuje spotřeba elektřiny cca o 6 - 7 %.
7. Topení nevypínejte úplně - místnosti vychladnou a vytopení na požadovanou teplotu po příchodu zpět trvá déle a zbytečně zvyšuje spotřebu.
8. Využijte online kalkulačku k porovnání cen plynu ostatních dodavatelů. Např. jak-usetrit-za-plyn. Změnou dodavatele můžete ušetřit tisíce ročně
Je tu někdo, komu se toto opravdu stalo? Neprudím, ptám se. Podle všelijakých online kalkulaček mám jeden z nejdražších plynů (RWE) a přechodem bych ušetřil opravdu tisíce. Zdráhám se uvěřit, že mi něco neuniká (nějaké poplatky za přechod atd...
Dobrý den,
uvedu takový jeden příklad z praxe. Švagr bydlí ve starším rodinném domě, který není zateplený a má ještě stará kaslíková okna. Taky byl u RWE a po přechodu k levnějšímu dodavateli ušetří jen za plyn 14.500 Kč každý rok. Dalších úspor docílil přechodem k jinému dodavateli elektřiny a výměnou stávajících klasických žárovek za LED žárovky. Přechodem a výměnou ušetří ročně cca 10.000 Kč.
Žádné poplatky za přechod ani jiné neplatíte.
Jestli je to tak, jak píšete, proč takovou změnu nenařídí rovnou vláda, máme snad všichni na rozhazování?!
PS. Bydlím v paneláku a za loňskou, topnou sezónu jsem doplácel asi 4000Kč. Na měřácích stejné hodnoty jako před rokem (netopím, teplota v bytě 22°C) a koupu se v práci. Přecházet můžu akorát tak z místnosti do místnosti. Chci jenom říct, že jsem napojenej na "levné", dálkové vytápění od jednoho dodavatele a doplácím. Švagr to má od překupníka a má to levnější. Asi od Vietmanců ne?!
Vláda má za vás myslet a rozhodovat? To lidé nemuseli zvonit klíčema. To tu bohužel zanechalo několik desetiletí komunizmu. Lidé si myslí, že stát se musí postarat. Blbost.
O tom nebyla řeč, mezi námi děvčaty. Ale když už je o tom řeč, tak vláda spíš nerozhoduje ale chytračí a když se k něčemu rozhodne, tak je lidem do toho pendrek.
Klíčema opravdu zvonit nemuseli, to už jste mohl za těch 22 let taky pochopit. A pak na kom zanechal stopy komunismus, kterej tady nikdy nebyl.
To ten švagr musí platit nějakých 8 litrů zálohu na plyn měsíčně , jinak si nedovedu představit tu úsporu za plyn pouhým přechodem k jinýmu dodavateli. To samý se žárovkama. Není ten starší rodinej dům i s hospodou?
Je pravdou, že ty zálohy na plyn tak nějak vycházely, ale hospoda tam není, jen takový soukromý bar
No, je pravda, že přechodem od ČEZu k RWE bych ušetřil - celých 540,- ročně. Jen mi to trochu nesouhlasí s tím, co mi slibovali, že prý ušetřím minimálně 10% ze současných plateb. Kvůli pětikilu ty papíry vypisovat nebudu...
U plynu i elektřiny je možné ovlivnit pouze část celkových nákladů. Například cena elektřiny se skládá z ceny silové elektřiny, za distribuci, daně z elektřiny a ostatních služeb. Cena kterou lze ovlivnit přechodem k jinému dodavateli je pouze za silovou elektřinu. I těch 540 Kč za rok je taky úspora, ktrou nenajdete na chodníku. Pokud si většina lidí řekne, že jim přechod k jinému levnějšímu dodavateli za těch 540 Kč ročně nestojí, tak jen budou podporovat ty stávající drahé dodavatele kteří na jejich lenosti vydělají miliardy. PS. na www.jak-usetrit.com žádné papíry vypisovat nemusíte. Jen vyplníte online formulář, poté vás budou telefonicky, nebo emailem kontaktovat, necháte si zaslat předvyplněnou smlouvu, kterou zdarma v odpovědní obálce zašlete zpět. Takže celý převod vás nestojí ani korunu
Takze je to vlastne takovej malej web na sber osobnich udaju za ucelem spamovani a potencialniho oblbovani... NASR@T!
V žádném případě se nejedná o spam ani oblbování. Údaje poskytuje jen ten, kdo sám chce a v každém emailu máte jednoduchou možnost odhlášení.
A to vše dělají zdarma, jen z dobroty srdce . Že jsou smlouvy mnohdy dlouhodobě nevýhodné a nový poskytovatel může za rok napálit ceny jaké se mu zachce, to tom se mlčí. ČEZ, RWE tohle prostě udělat nemohou. Já raději o nějakej ten pětník dražší energii, než čekat, kdy se ta pomyslná úsporo otočí proti.
Ano, máte pravdu, že je vše zdarma a taky v tom, že u některých dodavatelů může dojít k navýšení ceny. Obecně ale platí, že pokud nemáte smlouvu na dobu určitou s garantovanou cenou, tak může jakýkoliv dodavatel (včetně ČEZ, RWE ...) upravit své ceny. V opačném případě, když podepíšete smlouvu s garantovanou cenou třeba na 2 roky a např. po roce dojde ke snížení ceny, tak na tom také proděláte. Nejlépe je uzavřít smlouvu na dobu neurčitou s výpovědní dobou (nejčastěji 3 měsíce) a pravidelně porovnávat dodavatele energií. Pokud zjistíte, že stávající dodavatel už není tak výhodný, tak ho zase můžete změnit ...
To je ten kapitalismus. Nějací podnikaví blbci (Mirek Dušín & spol., pan farář a Maruška Kudeříková), prodávají levně elektřinu chytrejm lidem.
Hlupáci to bůhvíproč nechtěj.
Já ušetřil přechodem od RWE K EON 9500 KČ za rok,topím úplně stejně,příští rok si to zase spočítám on line a kdyžtak přejdu jinam-nic to není.RWE je bezkonkurenčně nejdražší