Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak zjistit oběr na ele. instalaci

Dobrý večer
mám na vás dotaz
můžu změřit že je kabelu odběr ?
ve stupačkach je natahana elektrika, jsou tam tři krabice a potřebují zjistit a odpojit drát od jednoho spotřebiče
lze na to využit multimetr ?

děkují za odpovědí

Z Vámi formulovaného dotazu není jasné, jestli chcete změřit odběr, tedy proud protékající vodičem při zapnutí spotřebiče, nebo zda chcete změřit napětí a identifikovat vodič.

Pro "1" - proud lze zjistit klešťovým ampérmetrem, pouhým multimetrem je to obtížné a nebezpečné, ne-li nemožné.
Pro "2" - napětí lze změřit multimetrem, ale značně nespolehlivě - multimetr může někdy ukazovat i napětí, které se do měřeného místa přenáší z okolních vodičů (indukuje) přes to, že vodič je fakticky bez silového napětí.

Závěr: Měření elektrických obvodů vyžaduje poměrně značnou odbornost, jinak není uživateli jasné, co vlastně změřil a jestli je to dobře, nebo špatně (o nebezpečnosti práce na el.zařízení pod napětím, nemluvě). Vzhledem ke stylu položení dotazu, doporučuji kontaktovat pro tento případ odborníka.:i:

To bude spíš podezření že mu někdo možná tahá elektřinu jeho někam jinam, a on si to chce ověřit.

A nebo právě naopak :-) .

V prvním případě ve shodě s předřečníky doporučuji obrátit se na odborníka, může jít i o život.