Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Nedoplatek za elektřinu

Zdravím, předem se omlouvá, zda-li jsem to špatně zařadil. Ale chtěl bych se zeptat, jestli ej tu někdo, kdo by mi pomohl ujasnit fakturu za elektřinu? Mám nedoplatek přes 2t, byl jsem celkem v šoku, když jsem obálku otevřel, je to rok, co jsem přešel k jinému dodavateli, k Centropolu, prý jsou levnější atd. Nejspíš jsem naletěl. Díky

5.48Kc vas prumerne vychazi kWh. U cezu, co sem to tuknul do kalkulacky by to bylo 5.42Kc. Rocne by to udelalo asi 110Kc - ovsem nejsem si jistej nejakym "poplatkem za neco", takze by cez mohl byt i drazsi. Celkem vzato, zmenou dodavatele usetrit asi neda.
Jinak celkova spotreba na byt, kde se elektrikou netopi, neohriva vod ani na ni nevari je docela velka. Ne extreme velka, ale mohla by bejt mensi.

Jen jsem na to koukl zběžně pro region Morava, a tam stojí pro sazbu D02:orientačně:
1MWh -distribuce = 1750,-
1MWh -energie + poplatky =4500,-

takže 1NWh celkem = cca 6250,- x 1,7 MWh spotřebováno cca= 10625,-
yáloha nějakejch 8000,- mínus 8000,-
Doplatek 2625,-

Mohl by zvýšený odběr způsobit starší počítače se 450W zdrojem (Intel P Dual-Core E5200, grafika integrovana, 2GB RAM, DVD-ROM, 3x FAN, TV karta. Počítač používám především ke sledování TV, jede max. 7 hodin denně. Díky

No, počítač bude mít spotřebu tak 150 - 250W (při sledování TV) a pokud je k tomu normální monitor + 30 - 50W k tomu. Pokud je to telvize s větší úhlopříčkou, tak 100 až 200W k tomu...

Vycházím z nějakého slepého nástřelu, takže lišit se to může značně. Bohužel, hodnoty víš nebo můžeš zjistit jen ty.

Max 7h denně, dobře, řekněme průměrně 4,5h denně..

Vezmu první variantu s monitorem 40W.

Počítač řeknemě průměrně 180W.

A počítáme:

220W * 4,5h denně = 990Wh za den

A rok má 365 dní, takže

990Wh * 365 dní = 361,350 kWh.

Na faktuře máš o 300kWh víc, tak ano, mohlo by to způsobovat toto.

Už se tady o tom hovořilo, ale tedy znovu - cca 70% celkové platby za elektřinu jsou různé poplatky jako nájmy elektroměrů, za rozvod. soustavu, zelená daň a podobně,které jsou u všech dodavatelů stejné, na nich se tedy nic neušetří. Slibovaná úspora se týká zbývající čátky platby, a ta úspora je tak zanedbatelná, že nestojí za tu administrativu,sledování stavu elektroměru v době přechodu k jinému dodavateli, a aktivační poplatky/s připočteným DPH, o kterém se před tím nemluví/.
Takže závěr je jednoduchý - na každého kdo příjde nabízet nějakou změnu vzít klacek a pořádně se strefit, aby už neotravoval další lidi. Je to zlodějina, jako spousta dalších věcí a ty ceny za odebranou slektřinu jednotliví dodavatelé průběžně snižují a zvyšují, takže na to vydělávají pouze díleři.

Každýmu, kdo si stěžuje na cenu energií radím, aby sledoval spotřebu ne jen jednou za rok, ale v krátkých časových úsecích a PRAVIDELNĚ(!). Jednak to může být i zábavné, jednak můžeme reagovat na technické chyby, nebo jich využít (nespínání tarifu) a hlavně máme porovnání s vlastním chováním v minulosti. Pokud platby rostou a měřená spotřeba ne, je čas porovnávat dodavatele, nebo poměr cen alternativního druhu energie. Pokud spotřeba stoupá bez důvodu, je čas jít do sebe...