
Problémy s rosným bodem v nezataplené zdi?
Dnes v noci mi to nedalo spát
Pozoruji v různých dotazech, že problémy s plísněmi (jako důsledek vysoké vlhkosti v bytě) nastávají po nedostatečném zateplení obvodových stěn, kdy je poloha rosného bodu uvnitř zdi. Často se tak děje u starších baráků, které jsou ve snaze ušetřit na topení zvenku olepovány polystyrénem, a které předtím žádný problém s plísněmi neměly. Pravda, protopilo se více.
Nerozumím tomu, proč se tak děje.
1. Jedni vykládají, že je to proto, že polystyrén barák "zadusí", že nemůže "dýchat", že se vlhkost nedostane ven. Druzí oponují, že je to nesmysl, protože barák nedýchá.
2. I nezateplená zeď (při +20 doma a -10 venku) vykazuje ve své šířce různou teplotu, která víceméně lineárně ve směru ven klesá až k venkovní teplotě. Tzv. rosný bod se tedy nachází ve zdi, jako je tomu v případě špatného=nedostatečného zateplení. Plíseň ale není.
Čím to tedy je, že případné problémy nastávají až po zateplení?
Debata trochu odbočila jiným směrem, takže se vrátím k jádru pudla. Zajímá mě jedna věc:
Proč se tedy situace (vyšší vlhkost a tvorbou plísní) zhoršuje následným nedostatečným zateplením stěn, když dříve bez zateplení problémy nebyly? Osobně znám dost příkladů, kdy se po zateplení starší stavby (případně spojeno s výměnou oken, ale ne vždy) v bytě jako důsledek vyšší vlhkosti objevila plíseň? Zateplení bylo nedostatečné, třeba 5cm polystyrénu.
Protože celá odpařovací plocha stěny zvenku je uzavřena izolací. Dům neustále kumuluje vlhkost, jediný způsob, jak se jí může zbavit je odparem uvnitř a to při uvedených podmínkách funguje jen část léta. Nezateplený dům vysychá celoročně.
Takže je to vlastně tím, že stěny "nedýchají"? Že je z baráku neprodyšný skleník?
Je tedy lepší použít na vnější izolaci místo polystyrénu (subjektivně "prodyšnější") skelnou vatu?
Já bych řekl že je to jedno .Větrat musíte stejně - jinak shnijete .Doporučuje se krátké intenzivní větrání , třeba 3x denně.
A k tomu skleníku .Vadí vám , že máte plastová okna ? Pokud máte je udělaná dobře , tak se nerosí - rosný bod je uvnitř okna . A pokud jsou to šmejdy , tak je máte mokré zevnitř. Stejně jako u těch plesnivých zdí.
Ještě k tomu rosnému bodu , s klesající teplotou vám u vzduchu klesá schopnost vázat vodní páry a proto když máte vevnitř třeba těch 50% vlhkost , tak uprostřed té zdi je hranice (třeba 13°) a tam už to znamená 100% a to je ten rosný bod .Protože je to vázáno na vzdušnou vlhkost , tak asi lidi slyší o tom dýchání .Ale cihlovou zed neprofouknete
Říká se to
, ale není to tak jednoduché. Pokud bude velký tok páry (neizolované zdivo, přísun vlhka), bude ve skelné vatě v místě rosného bodu docházet ke kondenzaci. Voda bude i vysychat, pokud to bude verze s odvětranou mezerou, tak poměrně rychle, ale pořád se vodou zhoršují vlastnosti vaty, může se trhat z konstrukce a dělat neplechu.
Čili zateplení bez rozmyslu je jako elektroinstalace bez znalostí, nebo amatérský rozvod plynu. Vypadá to dobře, ale může to být velmi drahá legrace.
Zatepluje se suché zdivo a uživatelé stavby by měli být informováni, jak ho suché udržet. Klasika jsou lidi, kteří díky nekvalitním oknům nejsou zvyklí větrat a po výměně se jim potí okna, případně i plesniví stěny.