Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Přímá regulace napětí od zdroje

Dobrý den, mám takový problém. Potřeboval bych zredukovat napětí z 37V (no více jak 40V tam nebude) na 28-32V. Mohl by mi prosím někdo říct jak protože jsem úplný laik? Napadlo mě tam dát potenciometr, ale nevím jestli nějaký vydrží to napětí a neshoří mi. Nicméně by to byl asi nejlepší způsob. Děkuji za odpovědi.

Nemusí jet na plný výkon...já teď řeším že pokud otočím potenciometrem tak, aby bylo na výstupu potenciometru dostatečné napětí na vybuzení tranzistorů, v této chvíli mi začne potenciometr hořet. Tak buď tam dám potenciometr (eventualně trimr) který vydrží i vyšší napětí (jestli takový existuje) nebo zda je ještě nějaké jiné řešení.

Milej zlatej :

je zde uvedeno že napájecí napětí se může pohybovat v rozmezí 25-30V +- . A seknutí se o 7V nad hranici se mi zdá už poměrně dost, a nerad bych ještě něco odpálil.

Nepochopil jsi, potrebuješ 2x 30 V, teda symetrický zdroj.

Když klasika, teda trafo, potrebuješ 2x 24 V[/b] + usmernení + baterii kondenzátorú cca 2x 5 000 µF ale radeji více, 2x 10 000 µF.
Tvé trafo, dle chabého popisu nesymetrické, t.j. jedno vinutí bez vyvedeného stredu, ti je k ničemu.

Ostatne z náhledu na schéma vyplýva, zapojení neskrýva záludnosti, nemel by být žádnej problém propočítat to prípadne i na vyšší napetí.

Co se mi ale osobne nelíbi, velice zásadne, u techto zapojení bez oddelovacího kondenzátoru, je skutečnost, že pri prúrazu nekterého koncového tranzistoru behem jedné, dvou sekund likviduješ reproduktor, co u výkonových soustav 50 Watt a víc, není ani náhodou záležitost pár stokorun. Provozovat tento zosilovač bez ochrany reproduktorú je šílenství.