Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Přímá regulace napětí od zdroje

Dobrý den, mám takový problém. Potřeboval bych zredukovat napětí z 37V (no více jak 40V tam nebude) na 28-32V. Mohl by mi prosím někdo říct jak protože jsem úplný laik? Napadlo mě tam dát potenciometr, ale nevím jestli nějaký vydrží to napětí a neshoří mi. Nicméně by to byl asi nejlepší způsob. Děkuji za odpovědi.

Nemusí jet na plný výkon...já teď řeším že pokud otočím potenciometrem tak, aby bylo na výstupu potenciometru dostatečné napětí na vybuzení tranzistorů, v této chvíli mi začne potenciometr hořet. Tak buď tam dám potenciometr (eventualně trimr) který vydrží i vyšší napětí (jestli takový existuje) nebo zda je ještě nějaké jiné řešení.

Na potenciometru netuším. Popravdě ani nevím co je zač, kdysi jsem ho vymontoval z rádia a vůbec nevím jeho odpor a nic, protože má značení už vydrané. (jo uznávám že tohle byl asi trochu hazard :D) Jinak co se drátu týče, tloušťka 1mm by měla byt dostatečná ne? Podle knihy z které to stavím by neměl proud přesáhnout 4A.

Tloušťka drátu má být to, čím zregulované napětí přivádíš ze zřejmě uhlíkového potenciometru do zesilovače? Když o elektronice nemáš ani minimální povědomí, k někomu to odnes. Když už musíš kutit, sežeň si trafo s odpovídajícím napětím na sekundáru. Možné další řešení by byla úprava zapojení zesilovače, to asi nemá smysl řešit.

Trafo naprázdno po usměrnění může dávat zhruba 1,2x vyšší napětí než při zátěži, třeba je problém jinde.

I úplný laik by měl mít aspoň oči a přečíst si u potenciometru jaký má ztrátový výkon (edit: i když to bylo sedřené, máš internet a můžeš se podívat do katalogu). Jestli to byl klasický uhlíkový
[http://www.spsemoh.cz/vyuka/zel/obrazky/potentiome   ter2.jpg]
tak ten má maximálně 0,5W, takže při tom tvém "srážení" z 37 na cca 30 by mohlo téct maximálně cca 0,07A takže výkon připojeného zařízení max 2W - a to by ti asi nestačilo...

Kdo ti řekl, že ten zesilovač nemůže jet na těch 37V? Proč to chceš "regulovat"?
Tohle se obzvlášť u větších výkonů řeší blbě, přesněji reguluje se to už ve zdroji a ne až za ním.

Jak jsem řekl....na jednom potenciometru byli informace vytištěny ze spodu ale za tu dobu už se smazali. Na druhém je to pro jistotu napsané v Azbuce (bylo to staré komunisticke radio no ;-) ) Jinak zesilovač jsem stavěl z knihy "NF zesilovače 3-Tranzistorové výkonové zesilovače" a je zde uvedeno že napájecí napětí se může pohybovat v rozmezí 25-30V +- . A seknutí se o 7V nad hranici se mi zdá už poměrně dost, a nerad bych ještě něco odpálil.

Koukal jsem se na to zapojení, IO má napájení max +-18V, tak to by bylo už za hranicí (i když to zapojení je velmi nestandardní, takže bůhví jak tam to napětí lítá...), koncové tranzistory jsou do 100V.
Takže ti nezbyde než koupit jiné trafo třeba 2x20V to ti po usměrnění dá cca 2x28V, jen ho asi bude problém sehnat...
Každopádně když stavíš zesilovače, měl bys mít aspoň trochu povědomí co je co...
Trimr je na ještě menší výkony než potenciometr!

Ale jo, půjde to, jen si tam přiděláš další zbytečný topítko. Kdyby to hrálo dejme tomu na 50W, tak to máš při napájení 30V proud 1,67A. Takže stabilizátor bude pálit při srážení cca 5V výkon 5x1,67=8,3W a to dvakrát. Asi by to u stabilizátoru chtělo rezervu na max. výkon cca 4A.
Koukám, že se vyrábí už i spínané stabilizátory...

Milej zlatej :

je zde uvedeno že napájecí napětí se může pohybovat v rozmezí 25-30V +- . A seknutí se o 7V nad hranici se mi zdá už poměrně dost, a nerad bych ještě něco odpálil.

Nepochopil jsi, potrebuješ 2x 30 V, teda symetrický zdroj.

Když klasika, teda trafo, potrebuješ 2x 24 V[/b] + usmernení + baterii kondenzátorú cca 2x 5 000 µF ale radeji více, 2x 10 000 µF.
Tvé trafo, dle chabého popisu nesymetrické, t.j. jedno vinutí bez vyvedeného stredu, ti je k ničemu.

Ostatne z náhledu na schéma vyplýva, zapojení neskrýva záludnosti, nemel by být žádnej problém propočítat to prípadne i na vyšší napetí.

Co se mi ale osobne nelíbi, velice zásadne, u techto zapojení bez oddelovacího kondenzátoru, je skutečnost, že pri prúrazu nekterého koncového tranzistoru behem jedné, dvou sekund likviduješ reproduktor, co u výkonových soustav 50 Watt a víc, není ani náhodou záležitost pár stokorun. Provozovat tento zosilovač bez ochrany reproduktorú je šílenství.