
Ako prechodne vykúriť 144 m3 priestoru čo najekonomickejšie? Pobyt osôb len cez pracovný čas.
Ahojte.
Prosím o radu, resp. o diskusiu na tému ako vykúriť 144 m3 kancelárskych priestorov, kde je výskyt osôb len cez pracovný čas (po-pia, cca 8-18). Obvodové múry sú z tehly 30 cm, bez zateplenia. Strop je zateplený voľne uloženými polystyrénovými doskami s celkovou hrúbkou cca 10 cm. Okná sú nové plastové s dvojsklom. Pôdorys je 7,4 x 5,2 metra. Výška je 3,6 metra.
Hľadám prechodné riešenie na jednu-dve zimy, kým sa vyrieši zateplenie a vykurovanie komplexne.
Momentálne sa ako zdroj tepla využíva 1x olejový radiátor neznámeho príkonu s ôsmymi rebrami a 1x malý teplovzdušný "fuker" 2000 W. Pocitovo je to pramálo, nákladovo celkom dosť.
Zvažoval som napríklad sálavý ohrievač na propán-butánové fľaše. Prípade infraohrievače.
Cena samozrejme hrá úlohu.
Ďakujem za všetky rady aj za prečítanie.
Dal bych dvě tyhle, nebo obdobný http://www.plynove-topeni.cz/plynove-topidlo-na-pr opan-butan-campingaz-pohoda-infra.html, elektrika je hrozně drahá, levněji to asi nejde. Pokud nemáš komín
a nechceš topit dřevem.
Tak von PB taky neni dvakrat levnej. Kilo ma, dle nejaky tabuky vyhrevnost 46 054.5kJ, coz je nejakejch 12.8kWh. A kdyz desetilovka stoji 380Kc, tak kWh v plynu je skoro za 3Kc. Proti primotopnymu tarifu nic moc vyhoda teda...
Bral jsem v potaz 300,- za 10kg za což jí běžně kupuju
, tady bude hlavní problém to, že nemáme páru o cenách na slovensku plyn/el. firmy.
Ale jak jsem psal, jestli nemá komín, moc možností tu není.
Kde? Beru na rokycnasky, ve skvrnanech a braval sem u Otce, ale vsude 380 a vic. Za 300 uz neni ani tocenej, to bych si to i nejak precerpal.
Jinak jo, plynovy infrakamna jsou dobry a pokud ta mistnost ma nejaky trochu vetrani, tak problem nebude. Nejlepe nechat nastevreny okno - stejne je kvuli vznikajici vlhosti nutno vetrat.
Máta ma označenie Infra - znamená to, že zariadenie neohrieva priamo vzduch, ale vysiela infra-žiarenie? Niečo také mi totiž povedal predajca konkurenčnej značky.
Vytápět "prkennou boudu" s krásnými novými, zateplenými okny...
, ale odpovídá tomu jistě i cena nemovitosti.
Pokud Vás zajímá hlavně cena, nevyhnete se "ruční obsluze" a klasickému pevnému palivu, které je nejlevnějším zdrojem tepelné energie. Všechny "dodavatelské" zdroje jsou +/- stejně (velmi) drahé. Pokud ale budete platit i topiče, možná to vyjde nastejno.
Vytápět nedostatečně izolovaný prostor je prostě drahé...
Můj závěr? Prozatímní levné lokální topení v kamnech na tuhá paliva, pokud to ostatní podmínky dovolí (požár, komín, prašnost, bezpečnost, sklad paliva ...).
Olejový radiátor má taky cca 2kW, čili tam hrneš 4kW. Při té výšce může být nahoře docela teplo. 30m^2 o výšce 2,5 m vytopil trvale běžící olejový radiátor slušně, ale je pravda, že jsem moc nevrzal a zdi mám o dost tlustší. Přitom WAW jsou spočítány 5kW. Velkou roli při pocitech hrají prochladlé stěny a předměty, natož podlaha. Infrapanely za šílené tisíce jsou podfuk, mají své výhody, ale ne za ty ceny.
Súhlasím, infrapanely sú podľa mňa nepoužiteľné.