Prosím o radu při výměně ložiska aut.pračky Zanussi
Dobrý den,mám automatickou pračku Zanussi s bočním plněním,a začalo hodně rachotit ložisko.Když jsem sundal horní díl,tak nevím jak pokračovat,abych něco víc nepokazil.Prosím nemá někdo zkušenosti jak na to?Moc děkuji za odpověd.Bob.bob022@seznam.cz
Občas, dosti často, lze vyhledat literaturu, nesoucí název "service manual", bývají tam obrázky, seznamy dílú, rozkreslený algoritmus programú a el. schéma.
Vrele doporučuji nahlédnout do toho, pred servisním zásahem u neznámeho zarízení.
Diky za pomoc,ale netuším kde mam potřebnou literaturu vyhledat.Můžete poradit?
Diky za pomoc,ale netuším kde mam potřebnou literaturu vyhledat.Můžete poradit?
Bobe, napište přesný typ té pračky, podíváme se po literatuře.
Díky,ted budu vypadat jako pitomec,spletl jsem značku,omlouvám se,jedná se o pračku Samsung R1031.DĚKUJI
To se občas stane - aspoň je vidět, jak důležité je pro nás znát přesný typ.
Servisní manuál naleznete TADY (formát PDF) - je tam rozkres pračky, snad vám pomůže v demontáži.
Kurte,prosím,mohl byste mně poradit kde najít
manuál k pračce Zanussi F 802 V,taky ložisko.
díky dalibor daseb@seznam.cz
Obecný postup opravy náboje pračky s předním plněním a kovovou prací vanou:
1 sundat horní i zadní kryt pračky
2 prověřit, zda velikost otvoru v "karoserii" umožňuje vyjmout zadní čelo s nábojem
3 demontáž řemenu a velké řemenice
4 odpojení konektoru motoru a řídící elektroniky. Pokud překáží - demontovat.
5 demontáž motoru i s držáky, vyjmutí čidel teploty z gumových průchodek zadního čela, bez jejich elektrického odpojení. Demontáž všech elektrokomponentů a kabeláže, které by se mohly poškodit pohybem pracího bubnu uvnitř karoserie pračky a jejich upevnění mimo prostor manipulace s mechanickými díly POZOR! Ten silný měděný drát v bužírce, který končí v jakémsi divném kovovém hrníčku, nebo bambulce, JE KAPILÁRA TERMOSTATU! Nesmí se lámat, přerušit, ani příliš ohýbat, jinak se nenávratně poškodí!
6 demontáž zadního čela prací vany, včetně náboje s ložisky a těsněním, jejich vyjmutí z pračky
7 kontrola povrchů hřídele pracího bubnu, povrchu dosedacích ploch pro těsnění a zejména místa styku gufera s hřídelí - nesmí být vyjetá drážka, potože nové gufero by netěsnilo. Očištění a natření vazelinou všech styčných ploch ložisek a gufer. Příčinou poškození ložisek je vždy netěsnost gufera a následná koroze ložiska, nikdy doba opotřebení, protože ložiska jsou výrazně předimenzována.
8 výměna všech ložisek, gufer a těsnění na náboji a zadním čele - výměna jen části komponentů je vzhledem k pracnosti neekonomická.
Nikdy (!) nenasazujeme ložiska tak, abychom působili na jejich kuličkovou dráhu ani malými údery. Ložisko je vhodné nahřát na teplotu kolem 100°C a volně navléknout na hřídel.
9 zpětná montáž všech komponentů. Nasazení gumových průchodek a těsnění víka bubnu usnadní jejich natření tekutým saponátem - tuk by mohl některá gumová těsnění časem naleptat.
Pro typy praček, kde nelze vyjmout součástky otvorem po zadním krytu, pro pračky s plastovým pracím bubnem s neoddělitelným nábojem s ložisky, platí totéž, ovšem je nutné demontovat také všechny komponenty pod horním krytem, jako je násypka prášku, čelní panel s ovladači... Po uvolnění místa pro vyjmutí prací vany horem, demontujeme dolní svorníky tlumičů a prací vanu bez řemenice, motoru a elektrokomponentů, vyjmeme za závěsné pružiny nahoru. Je to poněkud namáhavé, proto přivoláme pomocníka, nebo použijeme zvedací zařízení.
Ufff , Bude to někomu k něčemu?
vrele doporucuji nahrivat zakrytovane lozizko, aby z nej mohlo vytect mazivo, je to idealni pro brzkou opetovnou demontaz
Zahřívání ložisek pro jejich montáž- doporučení výrobce do 115°C. V praxi stačí max 100°C, teplota uvnitř nepřevýší tavnou teplotu maziva, která je vyšší(teplota skápnutí i přes 130°C) . Vždyť provozní teplota prací lázně je 80°C a ložiska se otáčejí, tedy jejich styčné plochy se zahřívají. Vazelina přesto neztrácí mazací schopnost, ani nedegraduje...
A jinak žádná připomínka? To jsem rád
jesteze je diky takovym dost prace :)
... prosím, a pračka s plastovou vanou, tam se mění ložiska jak? Vanu s bubnem mám venku. Na řemenici je šroub s hvězdičkou. Povolím, možná stáhnu řemenici, ale nějak mi nedochází jak vyměním ložiska a gufero, když je vana slepená? jak vytáhnu hřídel? Zevnitř bubnu žádné šrouby, nebo podobně, nejsou. Nebo se mýlím? Můžete mi poradit? Pračka je Candy GO4 126 TXT.
Děkuji, můžete také na aryb@seznam.cz
Ahoj, resim od vcerejska to same. Hucici lozisko, plastova teplem lepena pracka. Parchanti to udelali zamerne - nevymenitelne. A kvuli lozisku snad budu muset pulit vanu? Jelikoz je pracka skoro nova, lehce po zaruce, dost me tento pristup vyrobce k lepeni vany, stve. Jak jsi prosim problem vyresil? Dekuji. rendition@seznam.cz
mirektatra: díky za perfektní stručný popis a praktické zkušenosti s ložiskem, od mistrů se člověk rád poučí
Ahoj resim to same s prackou kera ma lepenou vanu nemohu vani pulit protoze ani nevim cim bych ji zase zalepil aby tesnila tlak a hlavne vodu mohu te poprosit o strucny popis ja sundat lozisko mohl by jsi mi to poslat na email 21.mix@seznam.cz
Původní dotaz je starý, ale:
tady mění ložiska u praček. Mají tam i video na vyndání bubnu svépomocí a buben odveze PPL a opět přiveze. Jen tam inzerují jaké značky dělají. Zkus se tam zeptat.
Lepenou vanu musíš rozříznout. Jinak se k ložisku nedostaneš.
Rozřízlou vanu musíš potom zase svařit.
Někteří výrobci van s půlením počítají a vana má přímo šlic, kde je potřeba ji rozříznout - stejně tak má už předchystané otvory, kde je potřeba ji znovu sešroubovat. Těsnicí tmel samozřejmě dát taky. Ale viděl jsem to zatím jen jednou.
Poučení pro příště - kupovat pračky s nadstandardní záruční dobou.
Já nejvíc bojoval se samotným ložiskem, ale to naštěstí vyřeší stahovák, dnes se dají koupit celkem snadno..