Co počít se starou střechou? kromě dynamitu :)
Hezký večer,
trápí mne situace se starší střechou na nedávno zděděné nemovitosti. (A předem upozorňuji, že jsem děsivý laik a odborníkům, kteří se mnou ztratí slovo, se omlouvám :). Střecha je ze 70. let, eternitová a řadu let neošetřovaná. V létě, kdy jsem dům přebírala, do domu v jednom místě dokonce slabě zatékalo (vinou prasklé šablony), ale po výměně je dům zase suchý. Prolezla jsem půdu s pokrývačem: střešní trámy se zdají být překvapivě v pořádku, suché, netrouchnivé, neprožrané, eternit však zvenku vypadá hrozně, je potažený mechem, navíc mám strach, že v drsných horských podmínkách Šumavy bude mít brzy za sebou životnost a začne mi propouštět vodu. Také klempířina je nejspíš zfušovaná - okapy jak jsou na fotce jsme si věšeli sami jako první pomoc, předtím byly takové, kterými prokapávala voda dole prostředkem žlabu. Háky jako takové ovšem nemají potřebný sklon, a především je na té střeše není pomalu na co upevnit.
Jak jste si již asi domysleli, můj problém spočívá v tom, že investice, kterou do střechy bezprostředně mohu vložit, se pohybuje spíše v desítkách, nikoli stovkách tisíc. V současné chvíli investujeme do přestavby bytu v Praze a do větších akcí typu výměny celé krytiny se nám nechce také proto, že do deseti let plánujeme celé nadzemní patro i podkroví chalupy strhnout a rekonstruovat, a jakákoli nynější opatření tedy chápeme jako dočasná. (Navíc, cena ekologické likvidace eternitu, i když za všechno, co již v lesích zažil, bude nejspíš totálně vyprchalý, se podobá ceně nové krytiny.)
Dali byste mi tedy, prosím, nějaké rady a tipy (našich předků :), jak střechu v tomto stádiu nejlépe ošetřit, aby ještě nějakou dobu vydržela? Mám dát tašky mechanicky očistit? Nebo nějaký mechožrout? A potom - pomůže ještě v tomto stádiu některý z nátěrů na eternit (typu Eternal, nebo vodní sklo), nebo je považujete za čistě estetický prostředek? A co počít s těmi okapy?
Stav na fotkách je 14 dní passé, v současné době jsou již všechny poškozené šablony vyměněné a roh střechy (byl rozlámaný padlým stromem) opravený.
Děkuji za názory.
Nedavno mi kolega sdelil, ze se zbavoval mechu a vycistil eternitovou strechu savem. Tak to zkusit
Já jsem zase někde četl o vodním sklu.
Vodní sklo těžko, buď modrá skalice nebo benzín , ale bacha, modrá skalice zničí i okap, pokud se to neudělá pořádně (čištění nutné). Pak taky Mechostop nebo obyčejná vapka.
to vodní sklo bylo myšleno na následný nátěr očištěného eternitu za účelem jeho zpevnění a ochrany. může sloužit takto? když mluvím se starými řemeslníky, mám občas pocit, že byly doby, kdy bylo vodní sklo hotový všelék. :)
Dejte si do Google "eternit, odstranění mechu" a najdete tam spoustu rad na mechanické i chemické odstranění od levných chemikálií po profi. odstraňovače..
Další varianta je nechat si to udělat firmou včetnně.nabarvení a tím i prodloužení trvanlivosti. Nabídky jsou rovněž na Google.(pokud si na to netroufáte sama)
Jde jen o odsttranění mech, či rekonstrukci šablon?
Několikrát postříkat mechostopem, dle návodu. Určitě za poprvé to nejde,
Pokud bude přístup ke střeše třeba z lešení, tak použít silniční koště a ometat a ometat, pak teprve mechostop...
Já si dovolím několik komentářů:
1. eternit je svině azbestová, tomu se až tak nic moc nestane, když na něm poroste mech (a myslím, že s přehledem vydrží, pokud se po něm nebude moc pochodovat)
2. životnost je spíše než samotnou krytinou dána jejím uchycením (tj. stav hřebíků a úchytů, případně bednění)
3. mech je IMHO jen vzhledový problém
4. okapy není třeba moc řešit v okamžiku, kdy má voda kam odtékat, že to trochu někde teče, to bych neřešil, zvláště na Šumavě, kde v zimě bude tak jako tak metr sněhu.
P.S.: netuším, co je to "vyprchalý eternit", protože eternit je v podstatě betonová směs s azbestovými vlákny (proto je tak trvanlivý a jeho nebezpečnost tkví v tom, že v případě zlomu takové hmoty se vlákna uvolňují jako prach a způsobují závažné problémy v plicích; jinak je jeho nebezpečnost prakticky nulová).
Děkuji všem!
Na odstranění mechu zkusíme kombinaci mechostopu a mechanického očištění.
Ale co s eternitem dál, ale se prodloužila jeho životnost? Jde mi totiž i o následnou rekonstrukci šablon.
Je vhodný Eternal, nebo nátěr vodním sklem?
touchwood: "vyprchalý eternit" tedy bude jen má laická a naivní představa, že po všech lijácích a loňských sněhech se azbest ze šablon vypařil :)
Co se rekonstrukce eternitu profesionální firmou týče, je mi o ní známo, problém je v tom, že mne od ní (kromě vyšší ceny než natřít si střechu sami) velmi odradil i posudek Redoku, který je v této branži v Čechách číslo jedna, kde mi upřímně dle fotek řekli, že by to nedoporučovali a mytí wapkami by mohlo na šablonách způsobit víc škody než užitku. Pak už je mi každá menší firma, která se do toho hrne a nemá reference, podezřelá, neboť jsem se dočetla, že u rekonstrukce eternitu je také řada neodborných řemeslníků, kteří krytinu nakonec jen poškodí. Pozvali jsme si jednu místní firmu a udělali rozpočet na rekonstrukci krytiny za 100.000,-
Místní pokrývač, který vyměnil 13 šablon a opravil v rohu bednění za 3.400,- mi byl sympatičtější. ;)
Právě proto tvrdím, že bych to nechal jak je a co nejméně do toho zasahoval, utčitě ne wapkou, nebo dokonce rýžovým smetákem - mech sice sundáš, ale poškodíš uchycení šablon. My jsme měli na jedné půlce střechy taky eternit - šablony (kromě vizuálního vzhledu) OK, jediné, co "uhnilo", byly hřebíky, kterými byly přichyceny. A samozřejmě, jak tam někdo vlezl, tak to tím, že po tom chodil, poškozoval dál.
Já tvrdím, že než nějaké polovičaté řešení teď-a-hned je lepší nechat to jak je (jen dělat běžnou údržbu, pokud možno co nejméně invazivní), a počkat si na komplexní rekonstrukci.