Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Bude na 175 sedět motor 350?

Zdravím. Mám Jawu ČZ 175/356 a budu kupovat novej motor - 250, kterej by měl sedět, a tak si říkám, jestli tam bude sedět i 350. Není to originál motorka, takže mi jde jenom o uchycení (2 šrouby vepředu, 2 vzadu) a o šířku, aby se vlezl, nebyl až přes stupačky a já neměl nohy ve vzduchu.
Nevíte jestli bude sedět? A jestli vůbec bude sedět ta 250? Díky

Nebude, kartery na 250 a 350 jsou větší a bude to vyžadovat dost silnou úpravu. Pokud chceš ze 175 letadlo tak si sežeň píst z 250, aby měl pístní čep stejný jako u pístu na 175, dej si válec k soustružníkovi, aby ti udělal odebrání materiálu zevnitř. Podle pístu at udělá toleranci! Jinak může válec uhladit smirkem. Hlavu použij stávající. Budeš výkonem překvapen.

Já právě budu kupovat novej motor, kterej koupit musim. Takže jsem chtěl když už koupit jen tak silnější. Novej výbrus by byl v tomhle směru moc složitej.
Já mám všechny plechy a podobny věci pryč. Teď tam je prblém jenom uchycení vepředu, vzadu a šířka kvůli stupačkám. Výšku si nějak nastavím. Ještě možná aby se tam vešla hlava.
Já koupím tu 250, 350 je dvouválec, tak to riskovat nebudu. Ono to i s 175 lítalo jak hovado, tak nemá smysl nějak riskovat kvůli 350
Ale dík za radu :-)

DrD, Kung Fu Ježek> On myslel spíš tohle chlapci:

Nadčtverec, čtverec, podčtverec je rozdělení motorů podle poměru vrtání a zdvihu. Pokud je vrtání větší než zdvih je to podčtverec, tedy točivější motor se sportovním charakterem (například Škoda 110R, vrtání 72, zdvih 68). Pokud vrtání odpovídá zdvihu je to čtverec (například Škoda 120, vrtání i zdvih 72). No a je-li vrtání menší než zdvih, pak jde o nadčtverec, což je motor s vyšším kroutícím momentem (například Škoda 105, vrtání 68, zdvih 72).

corve43> No tys jim dal dědku! :-D

Aha :-D Dobré vědět.
Měl bych si navrtat 250-tku? Co bude nejlepší do terénu? Říkal jsem si že bych si zehnal píst z pětistovky (350 je dvouválec a bude mít asi menší písty než 250 že?) Ale jde o to aby vůbec ta pětistovka měla větší písty jak 250 a aby seděly. Asi budou stejně velky jak 250 že? V tom případě na 250-tce jsou největší písty od jawy.

drde, písty z půllitra by Ti byly k ničemu nemají sací kanál neb je to čtyřtakt, do 175 jde právě jen ten z dvěapůle, do karteru se zasune jen cca 1mm materiálu z přebroušeného válce, ostatně jistě máš šupleru pardon posuvku tak si to můžeš změřit. Později se dělaly větší do číz a banánů to byly jednoválce o obsahu 360 ccm i různé experimenty až jawy 400, ale to jsou konce 60tých let tak na namlácení ti bude stačit ta 175

Proč se to nedělalo již dříve by jsi se musel zeptat konstruktérů v té době. Ostatně jeden důvod je, především se pohlíželo na to, aby motocykl byl co nejspolehlivější a sportovní parametry se užívaly pro sport, kde je daleko větší možnost poruch.

Aha.
No, já jsem se dneska dozvěděl že motornebude potřeba kupovat novej. Teď je ten 175 rozloženej, a prej to půjde aji s ním (Bohužel to měl 3 roky na správě jeden kretén, kterej do motoru nedal těsnení a další věci, takže to vypadalo že je motor nasračku)
To s tím čtvercem se mi zamlouvá. Uvidím jak to pojede, až mě to přestane bavit tak to nějak zkusím udělat. :-)

Tak už je to tu :-) Rád bych si z ní udělal ten "čtverec", ale potřeboval bych pár rad...
Abych zjistil jaký mám pístní čep, musím si to změřit, nebo se to dá zjistit?
Když koupím píst z 250 se stejným průměrem pístního čepu, je těžké píst vyměnit?
Četl jsem něco o 28mi jehličkách u 350-tky jsou i u 175?
Opravdu můžu vyvrtat do válce díru o 7 milimetrů větší? Nebude to problém, že budou slabší stěny?
Když to nechám vyvrtat, bude to jako výbrus, tudíž budu muset motorku zajíždět?
Budu muset např. nastavovat jiný předstih, aby to spolupracovalo?
Jaký má být rozdíl mezi průměrem válce a pístu?
Nikde jsem o této úpravě nic nenašel, opravdu to bude silnější než 350-tka? :-)

V oku ojnice je bronz futro, žádné jehličky, ty jsou dole. Čep se nechá změřit posuvkou, z jedné strany vyndáš ségrovku popř. drátkové zajištění v pístu. Čep se lisoval přípravkem ven, ten si můžeš udělat, já to nakreslit neumím to zná syn a vnuk (na PC). Jinak normálně jo. Vyrobit si ho je jednoduché. Nikdy se to nesnaž vyrazit pomocí kladiva a nějaké kulatiny-ohneš ojnici. Píst při nasazování musíš mít ohřátý a čep studený, samozřejmě na jedné straně musí být ségrovka a POZOR na zámky, aby jsi píst nenasadil se zámkem proti sacímu kanálu, ostatně píst má šipku jak se má nasadit proti výfuk kanálům, Jak je píst horký tak čep natlačíš prstem do ojnice a pístu. Jinak si překontroluj jak se ti překrývá píst na sání když je dole (musí být nasazen válec) a dolad, aby nikde nebyly hrany. Ještě douška na novém pístu si změř od horní hrany čepu na vrchol pístu, aby byla stejná míra jako u původního pístu než to budeš dělat.Již si nepamatuji průměr čepu, ale myslím, že měl 14 mm

Tak jsem zjistil že je to 15mm čep. Takže koupím píst a nechám si podle něj vrtnout válec. Kamarád má soustružnickou firmu, tak by to možná mohl zvládnout tak přesně.
Když se prodávají písty 65 až 67,5mm, byla by asi blbost kupovat poslední, kvůli dalším výbrusům co... Obsah by byl místo 215ccm 231ccm, ale zas by to nebyl ten "čtverec"
Nevíte jakou bych měl mít toleranci, když moto dost dostáva, jelikož je to "kroska"? Jestli dobře chápu ty tolerance tak čím menší, tím lepší výkon, ale zase zahřívání. Mě teď dost slábne právě kvůli horku, takže by byla asi lepší trochu větší tolerance, ale vůbec se nevyznám v tom A B C a nechápu jaká ta tolerance má být, jestli 0,9 , 0,4 nebo 0,9 + 0,kolik chcem... (právě to ABC)

Drso, u soustružníka požaduj přesnou míru 65 mm bez tolerance a může to i přebrousit, jistě na to má mikrometr. Na tuto míru koupíš píst v toleranci "A", píst "B" a "C" má o pár setin větší průměr než "A", ty se používají když je válec "vyčochtanej" a také když se dělá výbrus, ale to opraváři měří a podle toho dávají píst.
Co se týká sacího otvoru na pístu tak si nepamatuji přesně jak to sedělo, ale myslím, že bude větší, protože na 175 je karbec s difuzorem 24mm a 250 má difuzor 26 mm tak si to podle možností orýsuj a uprav.
Jinak síla materiálu co bude zalézat do karteru bude min 1 mm tak to pořádně stáhni, hlavou, aby to neprasklo.
Tato úprava bude čtverec 65x65 a cca 215 ccm, ale to si spočítáš. Jiný přebrus nejde!!!!

No, když si koupím píst, tak je tam napsaný přímo průměr. http://www.motokrnov.cz/14939-motor-250-kyvacka/46 284-pist-cep-15-jawa-250-perak-kyvacka/
Když si koupím 65,0, tak musím mít nějákou toleranci navíc. 350-tky mají doporučené 0,08 až 0,1mm , tak jsem si říkal, že bych dal těch 0,1mm.
Docelo z toho mám čím dál větší strach, asi si koupím válec, na kterém to "zkusím".

No, je to mladej kluk :-D Ten nemá nějáky zkušenosti. Prostě jenom umí naprogramovat soustruh podle rozměrů co dostane. Ještě ani pořádně nezačal dělat školu.
Jinak jsem si říkal že bych to dal přímo na výbrus, kde by rovnou odebrali materiál. (myslím jako těch 3,5mm)

Tak jsem to tam dnes byl dát a řekl mi, že teda neví. Stěna té části válce co se zasouvá do karterů by byla jenom něco přes milimetr silná. (Teď má tech cca5mm). Prý se ještě zeptá nějákyho vedoucího, ale že prej neví....
Vy jste to tak měl, když jste to dělal na té své 175? Bude to fungovat? :-/

víš, oni někteří nevědí ani zdvih a vrtání u Jaw a číz. Já se v tom jako mladas pohyboval a tu 175 jsme dělali s Ládou. Na crosu v Krásně vsi se divili, co jako ta 175 dělá za divy. Ona měla 58x58 trochu vylepšená na vyplachování normál hlava. Nakonec si jistě pamatuješ co jsme spolu na číze vyváděli na dolíku. S odstupem času si uvědomuji jaký jsem byl trotl.