výroba stínidla lampy - normy, zákony a jak na to?
Dobrý den.
Vážení páni odborníci rád bych vám položil několik otázek. Je možné, že již byly zodpovězeny a že jsou pro vás banální, ale já jsem je zde nenašel a nevím.
Sice jsem vysokoškolsky vzdělaný ,ale ve stavebním oboru, konkrétně ve vodohospodářství a tedy co se týče elektro jsem naprostý diletant.
Rád bych vyráběl stínidla, protože mně to baví (celkově mně baví užitný design - a nebojte nejsem ten typ vola jako většina "designérů" a "architektů" se kterými přicházíte do styku. Mám své vlastní zkušenosti) Jedná se o koníček, zábavu ne činnost za účelem zisku-spíš přivýdělku
Chápu, že teď mi budete nespíš chtít říct, že to je práce pro fundovaného odborníka, ale předem říkám, že na to slyšet nebudu.
1) v případě, že vyrobím stínidlo tak samo o sobě nemusí nic z hlediska norem splňovat? Protože stínidlo není při prodeji součástí svítidla?
2) v momentě kdy bych ke stínidlu dodal závěsnou šńůru s objímkou a celé to nachystal k instalaci,tedy zákazník jen zapojí, stane se to výrobkem respektive svítidlem a to už musí splňovat normy? Respektive já při prodeji musím prokázat, že se jedná o certifikovaný výrobek?
3) já mohu jako soukromá osoba předat mnou vyrobené svítidlo elektrotechnickému ústavu k přezkoušení a získaný certifikát použít pouze pro daný kus? Nebo i každý další, který zhotovím? Naschvál píšu zhotovím, protože nejsem výrobce. Kolik asi tak stojí certifikace?
4) pokud celé svítidlo vyrobím, ale vložím svorkovnici (přibalím do pytlíku) tak zákazník, který svorkovnici propojí s dráty se stane výrobcem? a tedy veškerá odpovědnost jde za ním?
Zatím to na mne působí, že nejschůdnější cesta pro mne bude vyrobit kompletní svítidlo. To nechat otestovat v nějakém elektrotechnickém ústavu. (podle ceny a pro klid duše) a následně prodávat stínidlo.
Dále bych poprosil jestli by ste mně někdo nenasměroval na některé normy.
ČSN EN 60598-1 to je nejspíš to co přesně potřebuji
50/1978 mi je zdá se k ničemu
22/1997 mi je zdá se k ničemu
Děkuji za vaše cenné rady a konstruktivní kritiku
Jsavše obchodník a ne elektroznalec napadá mě, že existují závěsy stahovací i nestahovací a jelikož se prodávají v obchodě, musí být certifikovány. Pak by záleželo na pojmenování vašeho produktu, např. Stínítko, dizajnový (velmi módní slovo) originál včetně certifikovaného závěsu? Snad jediné úskalí může být v tom, jakou watáž, vtzhledem k materiálu musí objímka mít. Ale na to jsou tu odborníci. To bych ale překonal návodem s určením použití na úspornou žárovku, která se nehřeje.
Po hodinovém svícení jí zkus vyšroubovat a uvidíš, jak nehřeje (doporučuju vyšší watáž tak 20-28W, ať to stojí za to)
jj, takovy 35W, ty by mozna i plaza zahrali..., ruka se na nich udrzet neda.
OT: sou GMku za 75 kabli, hned sem dve vzal.
Jaké žárovky to používáte? Heligónové? Já používám zářivky a kompaktní zářivky a hřeje se mi leda tak soused.
Kompaktni zarivku. Normalni usporka, akorat s prikonem 35W. Za provozu ma tak 70 stupnu. Ale sviti, ne jako bludicky s 9W - 2300lm je svetlo. Pak mam jeste par philipsek s 32W. Nekupuju usporky pod 20w ani na hajzlik.
Jednu takovou lampu mají v protějším baráku. Mají furt vytažený žaluzie, lustr bez stínidla (jen ta úsporka) a když to v noci svítí, tak bych si u toho mohl skoro aj číst.
Vím o tom, ale odrazuje mne 6400K, na mne je to příliš "ostré", nemam tyhle modrobílí světýlka rád. Ale dobrý nad kytky, v terkách by se mi to nelíbilo, tam mam jiný srandy
Jednak jsem uvedl, že nejsem znalec.
Úsporka, chceš li kompaktní zářivka či LED hřeje podstatné méně než klasická, na kterou jsou objímky normovány a nevěřím, že má zápalnou teplotu jakéhokoliv materiálu . Navíc 20W - 28W v dizajnovém lustru?
Jen jsem poupravil omyl v tom, že by úsporka nehřála, wolframová žárovka přemění na teplo cca 95% příkonu, úsporka (či jakkákoli jiná zářivka) 80%, mimochodem, nejmodernější LED asi 75% (větší LED moduly také mojí solidní chladiče). Takže zatím vše, co svítí vydává teplo a ne zrovna málo. Spíš jde o to, že zářivka má tedy asi 4x větší účinnost než žárovka, takže se může použít 4x menší příkon, což dá celkově +- asi jen 20% tepla oproti stejně svítící žárovce. Nejhorší je, že většina tepla jde lokálně z předřadníku a nevím jestli jsi někdy nějakou "pitval", ale jsou uvnitř slušně vypálené, také je to nejčastější důvod, proč odcházejí. Všimni si, že ty dražší mají v plastu kolem předřadníku otvory pro větrání a upřímně řečeno, mnohdy není od věci, tam nějaké přivrtat, hlavně v uzavřených svítidlech.
20W v dizajnovém lustru - jako nic , jen to chce nají trochu vzhlednější verze (já používám kulové), v kuchyni nad stolem mam 24W kruhovou. Ale o to nešlo, jen jsem vyvracel tvrzení, že úsporky nehřejí, což není pravda.
Přesně to mně napadlo. Pořídit závěs v elektru, který je certifikovaný a k němu dodat stínidlo. Bohužel to takhle nebude právně v pořádku. Ale pokud dodám každé zvlášť, mnnělo by to být ok.
PS: jedinečné originální designové světlo :D tomuto výrazu se rád vyhnu :)
díky za názor
Já bych to taky udělal tak, že závěs prodávat jako hotovej výrobek, kterej však někde pořídíš a nabídneš k tomu stínidlu. Závěs samozřejmě bude v samostatným obalu a k němu výrobce dodává i návod k montáži. Tím pádem elektrický zkoušky padnou na výrobce toho závěsu.
Takže bych na tvým místě prodával především stínidla a k tomu jako doplňkovej sortiment závěs. Hlavně to nesmíš prodat jako celek.
Dobrý den,
zajímalo by mě jak jste po čase problém vyřešil.