výpočet výkonu
Prosím Vás nemáte po ruce vzorečky?
Jaký je potřeba výkon pro ohřátí 1 litru vody o 1 °C za 1 vteřinu?
A jak je to pro 1 m krychlový vzduchu o 1 °C za 1 vteřinu?
děkuji
Prosím Vás nemáte po ruce vzorečky?
Jaký je potřeba výkon pro ohřátí 1 litru vody o 1 °C za 1 vteřinu?
A jak je to pro 1 m krychlový vzduchu o 1 °C za 1 vteřinu?
děkuji
Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru
Měrná tepelná kapacita vody je 4180 J/(kg*K), vzduchu 1010 J/(kg*K). Zbytek si snad už odvodíš...
Ještě dodám, že 1 J = 1 Ws a hustota vzduchu je 1,29 kg/m^3
Pro přibližné vysvětlení ohřátí 1m3(kubík) potřebujete asi 1kw o 1°c - je to jen přibližné ,není to přesně!!!!
tady je to pro vodu:
http://vytapeni.tzb-info.cz/tabulky-a-vypocty/97-o hrev-vody
Jo, hystorie je móc zajímavá a poučná věda.
Starej Pan Celsius dělal dlouho všelijaký pokusy s teplotou a hledal, jak stanovit základní jednotku. Nakonec se rozhodl vzít za základ vodu a její (relativně) stabilní dva body: teplota tuhnutí a teplota varu (na úrovni hladiny moře - později). Rozdělil takto získané měřítko na 100 dílů a vznikl tím 1°Celsia.
Starej Pan Watt tak dlouho dělal pokusy s energií, teplem a vším možným, až se rozhodl také pro vodu, jako nejbližší pro poměrnou laickou představu a tedy pro rozšíření své jednotky mezi lidi. Vzal tedy 1dm3 / litr vody, ohřál ji (ve vakuu) o 1 stupeň a tuto potřebu výkonu stanovil, jako 1Watt.
Starej Pan Hertz použil pro stanovení jednotky kmitočtu jednu periodu za jednu vteřinu (sekundy tehdá ještě asi ani nebyly), aby po sobě pojmenoval tuto veličinu /frekvenci/ a tím se stal věčným...
Jejda to se to vynalézalo, to se to bádalo, když ještě lidi byli blbý. Zato dneska jsou fakt všichni chytrý... (i já )
S tim Wattem to teda nejak hapruje. Kdyz uvazim ze litr vody ma kilo, tak na jeho ohrati o stupen potrebuju 4180J, coz je 4180Ws, coz je nejakejch 1,16Wh. A to mi teda docela s tvoji definici nesedi. Nehlede na to, ze panu Wattovy by se jeho kilo vody ve vakuu ohrivalo blbe pac a) elektricky topeni bylo daleko - pan Volta teprve objevoval prvni baterii a b) nad vodou strcenou do vakua se objevi vodni para a mame po vakuu.
Né do varu, jenom o 1 stupeň a né Ws, ale 1W - tedy ne práce, ale výkon (rozdíl mezi kW a kWh Ti jistě nemusím vysvětlovat). Ze Základky jsem nějakých čtyřicet let, tak už nevím, z kolika na kolik stupňů to bylo, ale zhruba tak nám to říkal učitel fyziky. Taky pamatuju, že výkon jednoho koně /rozuměj 1 HP/ je zvednutí 1 metráku o 1 metr (za 1 vteřinu?). Taky vím, že následně spousta vědátorů precizovalo jak podmínky, které údaj ovlivňují, tak metody měření a ověření - zkrátka bádalo se, bádalo ... Objevem bylo, že voda se v různých nadmořských výškách (při různém atmosférickém tlaku) vaří při různé teplotě, proto jako "základní podmínka" sloužila nadmořská výška "nula metrů"... S měřením atmosférickýho tlaku to bylo podobné - milibary, torry... až se (až v posledních cca 30ti letech!) ustálil starý údaj milimetry rtuťového sloupce... Tak nějak, z původní nepřesnosti, dané úrovní poznání, postupným zpřesňováním, opouštěním starých a nalézáním nových, základní jednotky vznikaly...
Jestlipak ještě existuje "etalon" jednoho metru, odlitý z platiny a iridia do tvaru "X" a jeho národní odvozeniny, které vlastnil každý stát, když nyní je udáván ve vlnové délce...?
Je to moc zajímavé, tedy alespoň pro mne, ale já jsem amatérský a nevzdělaný "úchyl" do techniky, který je u vytržení i u blbýho náhonu k elektrárně, nebo axiálního ložiska s minimálním třením, bez kuliček...
Dyt jo - Wh. K ohrati "dokonale izolovaneho" litru vody staci jakykoliv vykon, treba setina wattu a teplota poroste - nic jinyho ji ani nezbyva. Dulezita je prace k tomu ohrati potrebna.
Pokud ale neni "dokonale izolovana", tak pochopitelne se ochlazuje predavanim tepla okoli. To ale spocitat je velkej orisek a ve finale, pokud to je potreba, je obvykle jednodussi to zmerit.
Jinak metrak v metrovy vysce ma mgh, tedy100x10x1=1000J potencialni energie. Tedy za vterinu 1kW, kun to nahoru bude tahat 1.34s.
Etalom pravdepodobne existuje, jinak posledni etalonovana jednotka je kilogram.
Jinak jasne - technika je super. A dokonce i ta uchylna.
Ha, a já měl za to, že už je kilogram definován podle Planckovy konstanty...
Uprimne, nejsem si jistej. Mluvilo se o tom ze se tak stane, ale jakej je soucasnej status a jestli uz to schvalili, to nevim. Podle wiki je to porad jen navrh.
Děkuji všem za iniciativu, vidím, že opustit původní téma není
tak těžké.
Moc se vomlouvám, nechal jsem se unést a nemohu bohužel zaručit, že se tak zase nestane.. Tak ještě jedou - pardón...