obkopání a uložení potrubí u starého RD
Dobrý den, prosím o radu.
Postupně opravujeme téměř 180 let starý rodinný dům. Dům je nepodsklepený, jednopodlažní, Původní část je postavená z kombinace vepřovic, kamene a novější část i z cihel, obvodové stěny jsou téměř metr tlusté. Dům nemá ztužující věnec. Základy jsou z kamene uloženého v jílovité půdě, nezpevněné. Jako většina starých domů je vlhký. Chtěla bych se zeptat, jestli je rozumné tento dům obkopávat a pokládat drenáže, nebo pokládat dešťové odpadní potrubí v blízkosti základů.
Moc děkuji za názory.
Vepřovice, kamen, cihla, prakticky bez základu a v jílu.. Tohle je třeba vidět. Doporučil bych konzultaci odborníka na místě.
180 let ??? To se usedlo víc jak dostatečne, no s výkopy vetšího rozsahu u základu, bych byl, teda víc jak opatrnej, s vysušovaním taktéž.
Tyto hlinené, kamenné stavby, buď ponecháš v stavu jakém jsou, co se týka izolací, vlhkosti muriva, prizpúsobíš svúj život té stavbe, nebo to zbouráš a postavíš nové. Pokusy o kompromis jsou zbytečné a marné.
Po počátečném nadšení jak to vynovuješ, následne budeš sledovat jak tvá práce a peníze vycházej navniveč, jak nové omítky vlhnou, plesnivejí, olupují se a berou skázu, jak pleseň u podlah a koutú se sezonne objeví, zmizí a znovu objeví. Jak podlahy se kroutí, jsou chladné, jak okna se rosí a jejich povrchová úprava jde vniveč.
U techto staveb je nutné se podrídit. Nábytek nesmí být až k podlaze, skríne neprirážet k stenám, nechávat prostor u sten 10 cm i víc. Kouty musí ostat volné a vzdušné. Snaha vysušit murivo vyšší teplotou v místnosti, zpúsobí urychlení odparu z povrchových vrstev, tvorbu vrstvičky solí ve vnirní podpovrchové strukture, následne oddelení, olupováni omítek. Nad mnoha desítkami tun vlhkého bordelu, maskovaného coby zdi, nemáš šanci vyhrát.