Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Vytápění RD, plyn nebo elektrika?

Zdravím lidi

stojíme před volbou rozhodnout se čím topit menší starší prozatím nezateplený RD. Zateplení bude aplikováno příští sezonu.
Plyn nebo elektrika?
Plynový kotel - hodně lidí tvrdí že topit plynem je levnější, nevýhoda je udělat přívod plynu od elektroměru, revize a tlaková zkouška, vývod spalin
Elektrokotel, levnější pořizovací cena, nepotřebuje komín, nepotřebuje přívod plynu, bojím se o náklady na topení.

Budu rád za jakékoliv zajímavosti nebo postřehy.

DKK

I plynový kotel nepotřebuje komín - vývod zdí.
Pokud elektrokotel tak akumulační - pak je levnější odběr elektřiny. Časem lze doplnit o sluneční kolektory.
Také jsem topil elektřinou, už netopím.

Dle mého názoru cena plynu poroste rychleji...tedy pokud nějaký bude.

Plynu je dost, toho se neboj.
A s tím vývodem zdí to taky není tak růžové. Nemůžeš funět sousedům na zahradu třeba.
Přímotopy mají také výhodu prakticky nulové poruchovosti a toho, že chybí centrální prvek vytápění - když se vám v zimě podělá plynový kotel, mrznete všude. Když se něco stane jednomu přímotopu, je ve zbytku baráku teplo.

Ale v částce, kterou člověk vidí na vyúčtování energií, vychází průměrný nepasivní RD stále lépe na plyn.

Vývod čoudu do strany už být nesmí ..... Kotel musí mít vývod hezky nad střechu i když je turbo.

To platí odkdy? Dokumentace ke kotlům, co jsem čerstvě viděl, všechny připouštějí odkouření jak nahoru, tak přes zeď...

Ja se elektriny nebojhim. Nelze pocitat jenom to co clovek protopi. Tim samozrejme vychazi elektrina draho. Ale pokud ma clovek levny tarif, tak ten pouziva celorocne. To znamena ze muze prat, varit, myt nadobi za levno a na tom se da usetrit. Ja topil plynem. V roce 2006 jsem dal za elektrinu a plyn cca 20 000 a to jsem bydlel sam. Vloni to bylo cca 27 000, ale to uz jsem na elektrinu i s topenim. Navic mam v domacnosti mycku a elektrickou troubu. Vic perem pac mame 2 lete dite. Kdyz si vezmu, okolik se zvedly ceny, tak si myslim ze topit elektrinou a mit ktomu vhodny tarif neni zas tak nevyhodne.

Já jsem to před cca 15ti lety vylepšil tepelným čerpadlem (a to byla ještě v plenkách a dost drahá!), a mohu potvrdit, že ikdyž jsem si platil dost královsky svého osobního topiče (myslím že sejmenoval Roman, na ČEZu něco dělal na vedlejšák :-)), tak to v globálu nevychází špatně. Je fakt, že občasný servis TČ si dělám sám, ale po počátečním odchytu much se tím už moc nezabývám ...

Důležitá poznámka: Při rozboru nákladovosti jednotlivých zdrojů musím vždy posuzovat komplexně všechny náklady na provoz objektu, protože není investičně reálné a úsporné, použít na jednotlivé potřeby vždy ten nejlevnější druh zdroje.
Nejlevnější topení, ohřev TUV a vaření, se bude zdát vždy dřevem z vlastního lesa, když ovšem nepočítám cenu pozemku lesa, výsadbu a umrtvení celé investice, než to vyroste a na koupeném pozemku za barákem proschne, že dřevo zpracuju za 120 Kč/hod a za stejně tolik i přikládám, sekám i vymetám (protože tolik bych za svoji práci dostal jinde...), nákladem je i pořizovací cena, revize a údržba kotle i komínů, až po popel, životnost a další náklady... Prostě počítat musím VŠECHNO, pokud chci srovnatelně posuzovat, protože všechno má svoji cenu. I nepohodlí při roztápění zdroje a vázanost na včasný návrat z návštěvy, ještě před vyhasnutím kotle, nebo čekání na roztopení kamen pod polívkou... :-)

Podtrženo a sečteno - mají to pěkně spočítané, ti naši megadodavatelé energií, aby něco dali levněji...]:(

a to je snad jediná výhoda, ale zase do RD jich bude potřeba nemálo. Trvanlivost těch levnějších je max. 5-6 let, pak odejdou jak vizuálně, tak funkčně. Navíc já osobně nemám rád jejich smrad.

Proti tomu plynový kotel má trvanlivost prakticky neomezenou, my jsme starý vyhazovali po 20 letech, a to jen kvůli nízké účinnosti, cena za nový je rovna +/- 10-12 přímotopům, a to nezohledňuji vysoké provozní náklady.

Bývávalo, nyní se mění elektronické destičky, správně máte každý rok mít čištění a revizi kotle. Nepopírám, že pro mne je drahé obojí :-)
Teplovodní rozvod má výhodu, že se dá použít pro různé zdroje, jen tep. čerpadlo pracuje s nízkým spádem.

Tak, to prodám tepelný čerpadlo a auto a koupím vagon ovsa a koně :-), když je topení obilím tak levný... Vono nebude co žrát, protože vobilí se nacpe do kotle, do nafty a já nevím do čeho ještě?
Nepřipadá mi to jako smysluplné, když nám vlády dotacemi paskvilují ceny energií s tvrzením, že je to pro naše dobro... ]:(

Takhle - jde o to kolik obili stoji. Potravinarsky je ted docela nahore a dost pochybuju ze s nim nekdo topi. Ale kdyz pres leto prsi, a mas obili ktery tak tak projde jako krmny, nebo neprojde vubec, tak je opravdu nejlepsi si z nej udelat teplo. Pro zemedelce je to zajimavy, pro cloveka kterej ho musi kupovat nic moc.