Jsou zobrazeny jen nové odpovědi. Zobrazit všechny
Předmět Autor Datum
V žádném případě to savem nedělej pokud nechceš ještě více dřevní strukturu narušit. Sice to není si…
corve43 15.09.2012 21:45
corve43
Sice jsem to neměřil, ale ke zmýdelnění dochází - Domácí bělidlo a roztoky pro chlorování bazénů jso…
kejki 15.09.2012 22:11
kejki
kejki, 43 let jsem pracoval v papírenském průmyslu a za mlada se vyráběl chlorňan vápenatý což byla… poslední
corve43 16.09.2012 21:21
corve43

V žádném případě to savem nedělej pokud nechceš ještě více dřevní strukturu narušit. Sice to není silně alkalické jak zde už bylo napsáno, ale má silné bělící účinky. Použij na to konzervační přípravky k tomu určené.

Sice jsem to neměřil, ale ke zmýdelnění dochází - Domácí bělidlo a roztoky pro chlorování bazénů jsou typicky stabilizovány významným množstvím hydroxidu sodného (sodný louh, NaOH) jakožto součástí výrobní reakce. Kontakt s kůží způsobuje podráždění až poleptání prostřednictvím odmaštění a zmýdelnění kožních tuků a následně zničení tkáně. Pocit slizkosti (kluzkosti) bělidla na kůži je zapříčiněn tímto procesem.

kejki, 43 let jsem pracoval v papírenském průmyslu a za mlada se vyráběl chlorňan vápenatý což byla zastaralá výroba (do vapenného mléka se pouštěl přes škrtící ventil kapalný chlor, který se nasycoval a cirkulovalo se to) Po té se nechalo usazovat, kal klesl ke dnu a na něm byla vrstva nažloutlé kapaliny onen chlorňan, ktarý se stahoval a používal k bělení buničiny a ta k výrobě papíru. My jsme už vyráběli z louhu stejný postup jen jiným zařízením již v uzavřených prostorech a byl to chlorňan sodný což je savo. Později se používal peroxid a současně se bělí kyslíkem. Podlahy se myli t.zv. mazlákem což je tuk rozpuštěný v louhu, pochopitelně se to rozpouští za určité teploty. Louh rozpouštěl nečistoty a tuk konzervoval.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru