Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem zapojení motůrku z aku vrtačky na zdroj z PC

Ahoj, je možné zapojit na zdroj PC motůrek z akuvrtačky? Zapojení vím, ale jde mi o to, že nevím, jestli motůrek nějak nespálím. Zdroj má totiž 12V a 8A a motůrek je na 12V a 2A. Nevím přesně jak ty ampéry fungují. Mohl by mi to někdo objasnit? Popřípadě, co se dává, abych to snížil na ty 2A. U napětí vím, že odpor, ale u proudu nevím. Moc díky

Proud je to, co si zařízení vezme. U zdroje počet A udává, kolik je schopen dodat, u spotřebiče to znamená, kolik to sežere. Takže motorek si bere ze zdroje, nikoliv že zdroj tlačí do spotřebiče (laicky řečeno). Z toho plyne, že zdroj musí mít umět dodat víc, než si spotřebič (motorek) vezme. Tvůj zdroj dodá 8A, motorek chce 2A. Z toho plyne, že na ten zdroj zapojíš až 4 tyto motory.

Ale aby to nebylo tak jednoduchý, tak doufám, že s tím nehodláš vrtat, nebo šroubovat! Při zatížení si to totiž může vzít víc než jen 2A, ale klidně i desetinásobek. Krátkodobý přetížení ten motorek vydrží, ale ten zdroj by to nemusel rozjdechat.

No a k tomuto:

U napětí vím, že odpor, ale u proudu nevím.

Natuduj Ohmův zákon:

R = U / I

Z toho plyne, že odpor závisí jak na napětí, tak i na proudu a naopak, odporem nesrazíš jen napětí, ale i proud.

Děkuji moc za odpovědi.
Ještě bych se zeptal, zda existuje nějaký pěkný obchod, kde motorky naleznu k prodeji. Zkoušel jsem googlit a nemohu nalézt nic, co by se mi líbilo. Ideálně, aby měl 5Nm, nebo 50W výkon

Ten krouťák je třeba o hodně míň, teď když sem si to spočetl, tak jsem zjistil, že co jsem uvedl je nesmysl. bude to maximálně 0,5Nm.
Rovnou řeknu o čem přemýšlím. Přemýšlím o vrtačce na rámky. viz.: watch Teď, když jsem si našel parametry, tak jsem zjistil, že má 50W a až 20 000ot/min.
Regulátor bych tedy nemusel řešit, ale potřeboval bych těch motorků víc, tak jsem přemýšlel, jestli se nevyplatí koupit nějaké, ale nevím kde.
U těch z té aku vrtačky, bych na ten zdroj 4 nemohl dát, to bych ho asi přetížil. Viděl bych to tak na max 2.