Pokud jde o skluz, tak vírové, dvojité odporové, apod. klece nejsou kvůli regulaci skluzem! Tedy, pokud si to pamatuji už pomalu také před 40 lety (frekvence indukovaného napětí při 100% skluzu oproti 5% skluzu - impedance vodiče na kraji kotvy oproti hlouběji uloženému vodiči...)...ms., musím s Vámi NESOUHLASIT, pokud se týká Vámi uvedených způsobů regulace otáček asynchronních motorů:
Zde je to pěkně na grafu vysvětleno. Proto jsem se ptal na zátěž toho ventilátoru. Zařazením nějaké impedance, třeba toho kondenzátoru, by možná bylo úspěšnější, on totiž ten uváděný regulátor bude mršit tvar napětí a to by mohlo mít také vliv.
Komutátor, pokud je dobře vyroben a z kvalitního materiálu a též dobře "zajet", tj. má tu správnou barvu a stroj je též dobře nastaven, pak životnost není až tak malá. Pokud se nenajde aktivní blb se šmirglem. Koneckonců třeba ruční nářadí na stavbách rozhodně nezahálí a moc pěkně se k tomu nechovají. Pro míchačku pochopitelně je lepší asynchronní motor! Jde prostě o správnou volbu pohonné jednotky!
Asynchronní motor je mechanicky konstrukčně pochopitelně jednodušší a méně náchylný na poškození, ale protože se malé motorky chladí vlastním chlazením, tak prach také není moc přítelem
Způsob chlazení je též důvodem, proč asynchronní motory určené pro regulaci v širokém rozsahu otáček pomocí frekvenčního měniče mají čidlo teploty.
Co se týče optimalizace (šizení), stačí porovnat nějakou podomácku vyrobenou cirkulárku se starým škodováckým asynchronním motorem (než výrobu z ETD direktivně ze dne na den přesunuli na Slovensko) a dnešní produkci. Co se týče životnosti, tak zase nejsem takový optimista...
http://motor.feld.cvut.cz/