Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zkušenosti s mořením parket

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, jestli někdo nemá zkušenosti s mořením parket na jinou barvu? Chtěli bysme změnit barvu při renovaci starých parket z olše na tmavší. Jen se trochu bojím jaký to bude mít výsledek anebo jen je nechat opravit, zbrousit a nalakovat.
Díky moc za Vaše názory.

Raději jen přebrousit a nalakovat. Ono moření není jen tak. Používají se 2 druhy mořidel. Lihové a vodové. Lihové je dobré v tom, že po nátěru vybroušené dřevo nenaboptná - nezvednou se letorosty a dřevo zůstane hladké. Těžší to je v tom, že celkem rychle zasychá. Musí se nanášet po létech a při střídavě položených parketách - léta kolmo na sebe může dojít k zasažení parkety, kde bude tah štětcem kolmo na léta. Bude to pak vypadat nepřirozeně a bude to působit dojmem fleku.
Vodové mořidlo je výhodné v tom, že zasychá pomaleji a případné přetahy štětcem na sousední parkety lze s velkou pečlivostí ještě korigovat a opravit. Nevýhoda je v tom, že dřevo naboptnává. Potom i hladce vybroušené dřevo před mořením, je po namoření hrbolaté. Tady by bylo nutné připravit parkety tím způsobem, že se natřou obyčejnou vodou, nechají uschnout a přebrousí. Tohle opakovat minimálně 2x. Tohle se dá dělat třeba u police ale u podlahy?