Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Profesionálna sada nožov pre kuchárov - názor profi kuchárov vrelo vítaný

Ahojte.

Prosím o radu ohľadom výberu sady nožov. Rád doma varím a k okrúhlym narodeninám by som si chcel podarovať profesionálnu sadu nožov. Nepoznám ale žiadneho profesionálneho kuchára, s ktorým by som sa mohol poradiť.

Páčia sa mi také sady s puzdrom, ktoré sa občas mihnú vo filmoch, napríklad "Rozpaky kuchaře Svatopluka".

Ďakujem za všetky rady aj za prečítanie.

Vezmu to pozpátku. Brousit si nůž sám je prasárna a ještě větší různými protahováky. Dobře nabroušený nůž se jen obtahuje ocílkou. Musíš se ale k němu chovat slušně. Už řezání papíru ježí kuchařovi vlasy.
Sady jsou pro radost na doma. Představa, že bych pomocné síle dal nůž na loupání zeleniny, nebo škrabku či cokoliv jiného z mé sady je směšná.
Kup si sadu od nějaké firmy ze Solingenu (Nápis na noži Solingen je stejný jako Brno a nemusí mít s kvalitou nic společného.) Vyber si něco co se ti líbí. Kvalita bude zaručena.

Prasarna je sverit dobry nuz nejakemu radobyodbornikovi typu "nuzky, nore brousiiiim. Hrance dratuju, letujuuu".
A samozrejme jsou prasarna koleckove otrhavace ostri (brouskem se to nazvat neda).

Kdyz clovek vi, co dela, ma trochu cviku a trochu rozumne vybaveni, tak si muze nabrousit nuz tak, jak mu to zadna bezna firma neudela (a uz vubec ne za beznou cenu).

Kazdy nuz chce cas od casu nabrousit, v zavislosti na typu a frekvenci pouzivani, materialu a zpusobu jeho zpracovani a tak podobne. Ocilkou se da ostri udrzovat a prodlouzit mu zivotnost, ale pokud nejde o "brousici ocilku" a material typu blato, tak se jen interval mezi brousenimi prodlouzi.

Kamoš si sadu Fiskars koupil a je z ní vcelku nadšen. Asi do něčeho takovýho taky půjdu, protože těch pár fidlátek, co máme doma, už mě začíná srát, ani ty krámy od Tescomy toho moc nevydrží a musím to furt brousit. Až na ten největší, ten zůstane ostrej jen a jen proto, že manželka ho moc nepoužívá, ale já s tím vařím nejraději.

Jo, tak srovnat Fiskars a Tescomu můžu taky. Jenže: Tescoma je všechno. Oni si nechají vyrobit v Číně kus nádobí a "ozdobí" ho svým logem. Čili se nedá říct, že všechno od nich stojí za prd, kvalita je však mírně řečeno "značně kolísavá".
To u Fiskars nehrozí, tam celkem víš, co za své peníze dostaneš. A platí tam, že čím dražší výrobek, tím vyšší kvalita. Hlavní ale je, že i ten nejlevnější Fiskars kudel co mám, drží ostří daleko lépe, než Tescoma fileťák, co mám taky.

No a můžeš doporučit něco solidnějšího od Fiskarsu? Tedy neplechovku? Ten nůž od tescomy, co mám, je právě poměrně masivní čepel, takže se s tím krásně seká zelenina a neohýbá se to, prostě nůž pro chlapa. Žena stejně používá právě ty menší nože, s velkýma se jí blbě dělá.

Jak se tak dívám, tak tento obchod vychází vůči jiným o dost levněji.
Jen se rozhoduji, jestli velkej nůž 17cm
http://www.rr-naradi.cz/fiskars-857311-nuz-kuchars ky-17-cm
nebo 21cm:
http://www.rr-naradi.cz/fiskars-857308-nuz-kuchars ky-21-cm-functional-form-pro

a co na broušení? Stačí ten jejich ostřič, nebo raději ocílku?
http://www.rr-naradi.cz/fiskars-857000-ostric-nozu -roll-sharp-functional-form
http://www.rr-naradi.cz/produkt.php?pr_id=857109&v er=0

Ten jejich ostřič bude dobrý na rychlé zničení výbrusu. Určitě ocílku (a s ní trénovat na něčem za 70Kč, pokud to s ní neumíš) a jednou za čas nechat nabrousit. Každopádně Fiskars dělá dobrý sekyrky, ale nůž v téhle kategorii bych si pořídil od Poka, Victorinoxu,Kershaw nebo Sabatier.