Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Motor dc 12v

Je tady znalec Motorů ?
Zkoušel jsem roztočit DC 12V motor z hydraulického čerpadla na PC zdroji
Motor vypne pojistku zdroje.
Motor je kumutátorový se 4 uhlíky.
Nemá pernamentní magnety (jen cívky).
Měření přívodu A a B proti sobě ukazuje cca 0.2 Ohmy
Měření ukazuje na přívodu vodič A i B cca 9,xx Mohmů proti kostře motoru.
Je poškozená izolace závitů motoru ??(Mohmy neměl bych naměřit 0Ohmů ?)

Díky za info.

Kdyby byla poskozena izolace, nameril bys malej odpor. Megaohmy znaci obrovskej odpor - treba u elektrickyho zarizeni s dvoji izolaci(treba takovej mixer) se pozaduje izolacni odpor 6Mohmu - 9 je "skoro nekonecno" a tak v pohode.
jinak 0.2Ohm nic moc nerika, jeho odpor zajiste vzroste az se roztoci, ale jedoduchym vypoctem nabehovyho proudu 12/0.2=60A! a to teda zadnej normalni zdroj neda. O kolik s nabehem poklesne a mohli by to resit kondenzatory, to je jina otazka, ale pochybuju. Nepisou na nem provozni proud nebo celkovy vykon?

Doporučil bych zkusmo roztočit zdroj/motor z akumulátoru (krátkodobě bez oleje, nebo jistě bez tlaku, přes stykač a pojistku cca 100A). Pokud bude fungovat, změřil bych proud v běhu s čerpadlem a olejem a porovnal s tech.parametry zdroje. odhaduji, že ten zdroj bude slabý, ale nevím, o jaké čerpadlo se jedná...
Málo info - špatná rada.:-(

máš pravdu a těžko seženu zdroj
jak mě to kamarád donesl tak na tom bylo napsáno jen 12V efel
takže sháním dál DC střední motorek.
tenhle si nechám na nějaký jiný projekt když už má i čerpadlo tlak.hadici a nádržku.

aku vrtačka/motor je sice dostupný
převodovka má zemědělskou vůli a vůle se sčítají a pak by byl výsledek místo hladkého povrchu -- hezké brázdy
musel by se použít pouze motorek a řemenicový převod
i tak odhadem pro mě nestačí

na posun hmoty cca 15kg + 5kg odpor materiálu při opracování
nějaké to zrychlení či pod. = dimezování na cca +-30kg 30Kg/cm2 = 3Nm (odhad)jestli se nepletu
na waty to přepočítat nedokážu (1kg na páce= výkon 10 Nm za sekundu, tj. 10 Wattů. 30kg = 300watů ??) ampérů ???

ve srovnání s krokovými motory 3Nm už je o dost větší než motorek na vrtačce
i když jsem viděl skoro stejný motor (vrtačkové velikosti) na autíčku pro děti

dělící kroužky nechápu
motor vrtačka --> převodovka vrtačky -->pojezd to je omyl
to by musela být převodovka se kterou z druhé strany nehneš .

když motor zastaviš na poloze kterou ti dá enkoder i za převodovkou (z vrtačky)
a zkusíš zatlačit do pojezdu ( tak pojezd ujede Xmm :-(
motorek začne drkat aby udržel polohu aby to vyrovnal
a to už je jednodužší
radši motor(silnější) -->řemenice -->převod(rozumný poměr podle motoru) -->pojezd