Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Denní svícení

Dobrý den,
zajímalo by mě, jaké má být správné označení světel pro denní svícení.
Policie uvádí, že RL
jinde se píše, DRL (DRL snad znamená poziční osvětlení, ne denní svícení.
Výklad policie je takový:
Homologovaná LED světla pro denní svícení jsou osazena speciálními LED čipy s vysokým výkonem cca 1W/čip a mají pětinásobnou svítivost oproti běžným LED světlům. Dokladem opravňujícím k používání světel k dennímu svícení je značka RL vylisovaná na krycím skle světla nad homologační značkou. Pokud na světlech tato značka není, jedná se o podstatně levnější poziční světla. To jsou světelné sety osazené běžnými diodami, které se umísťují nejčastěji na autobusy a kamiony k zdůraznění rozměru vozidla.
Přikládám obrázek, co jsem spachtil.
Prosím o radu, co je správné, jest-li i to DRL, nebo jen RL
Případně co znamená, když někde uvádějí RL00

Jedná se mě o denní svícení (diody- menší zátěž alternátoru, spotřeba...) bez obrysových a potkávacích světel

Předem děkuji za přínosné komentáře, pěkný den

Je to takto:
Obojí je přípustné, DRL a RL. Rozdíl je tento: DRL se musí rozsvítit při zapnutí zapalování a musí zhasnout při zapnutí obrysových světel. RL nahrazuje zároveň obrysové světlo a malá žárovička obrysového světla v hlavním reflektoru musí být odpojena. Při zapnutí zapalování se musí rozsvítit LED světlo a při zapnutí obrysových nebo normálních světel, nezhasíná LED ale sníží intenzitu svitu asi na 30%. RL svítilny musí být homologovány homologacemi pro denní svícení a zároveň pro obrysová světla: RL E11 000035 E13 10R-029923 A02 E4 7800.

PS: Velmi důležité je, aby LED světla měla regulátory napájení, jinak vlivem přepětí při jízdě když se dobíjí akumulátor, začnou jednotlivé diody zdechávat velmi záhy.

Dobrý den pánové,
jak jsem se ptal tady, tak i jinde a výsledek, teda odpověďi od policistů jsou takové:
- auto musí mít umístěna světla v předepsaných rozměrech, roztečích (výška od vozovky min a max, od sebe a od boků automobilu, podle obrázku u dotazu), pokud jsou jiné, jde o problém a pokuta
- světla musí být označena homologací E v kolečku a to s číslem, které označuje stát výrobce
- nad tímto E s číslem musí být uvedeno RL a možná nějaké číslo (nezajímavé pro policisty), pokud ne, pokuta

Homologace není k světlu přibalena, policisty papír nezajímá. Světlo musí mít homologaci jasně uvedenou na předním skle daného světla, odkud ji policista vyčte, nebo pracovník STK...

Policistu zajímá právě to E s číslem a RL.
Pokud to světlo má, nemáte problém.
Pokud to světlo nemá, máte problém a auto je technicky nezpůsobilé. Co bude (může být) potom nevím...

Tímto je světlo homologované a policista dál nic neřeší, ani STK.

Pokud se jedná o DRL, tak to smí používat kamióny, autobusy atd. při současně rozsvícených světel, jedná se totiž o poziční světlo, které k hlavním světlů ukazuje směr pohybu vozu, jeho velikost, obrysy atd. Světla DRL navíc mají možnost svítit dvojím jasem, podle toho, jest-li mu svítí běžná světla- pokud jsem to nespetl, mě se jednalo spíše o RL.

Mějte pěkný den.