Penetrace a oprava zvětralého betonu
Dobry den,
potreboval bych poradit v nasledujici situaci:
Mam v garazi betonovou podlahu. Garaz ma dneska vic jak pul stoleti a beton se jiz pred casem zacal silne drolit. Protoze mi tento stav silne vadi, rozhodl jsem se tim neco delat, ale jsem clovek, ktery ma pouze zakladni znalosti co se tyce prace s betonem.
Beton v garazi je ve stavu, kdy se v nem objevuji jak praskliny (asi jak to bylo vylevano po castech), tak se ten beton na mnoha mistech droli a vznikly vydrolene oblasti s hloubkou od par milimetru az po desitky mm (nejhlubsi je odhadem tak 80mm). Vzlehem k tomu, ze je ten beton znacne "zvetraly" nejde ho zbavit malych castic prachu a betonu, abych na to mohl proste nalit nejakou samonivelacni hmotu ci beton. Proto bych Vas rad pozadal o radu co v teto sitaci delat. Predpokladam, ze bude potreba pouzit nejakou penetraci, ale nevim jakou, aby ji nevadily ty drobne volne castice.
Hlavne bych se chtel vyhnout tomu, ze bych musel ten beton vysekavat, protoze nevim:
a) jak je silny (hluboky) ten beton.
b) v garazi je studna, takze bych musel delat kompletne nove krytovani studny
c) v garazi je take tunel na opravu aut a nerad bych ho cely rozkopaval a delal znova.
Diky za Vase rady.
Změna předmětu, původně: Penetrace na beton (sHpy00n)
Jak napojit starý beton s novým:
1) Po staru:Dřív to zedníci dělali tak, že beton velmi dobře omyli vodou tak, aby byl řádně namočený a potom jej postříkali octem, nechali chvíli působit (beton začne šumět a vytváří bubliny) a potom jej spláchli vodou a ihned do mokrého betonovali. Dělali to po takových částech, aby stačili betonovat do mokrého. Pro opravnou vrstvu se použije taková hrubost štěrku, aby bylo možno mazaninu uhladit. Jako povrchovou úpravu použili posypání právě urovnaného, polosuchého betonu, vrstvičkou cementu pomocí sítka, která se po krátkém zvlhnutí z vlhkosti od betonu ocelovým hladítkem uhladí do lesku. Výsledkem je tvrdá, odolná a s podkladem dobře spojená, hladká a vodě odolná, tmavošedá vrstvička, jako konečná úprava. Někdy ji ještě zdobili razítkováním všelijakých vzorů. Snadné, levné, vyzkoušené.
2) Po novu: Každá lepší cementárna i vápenka má svůj systém, včetně doporučené skladby. Od penetrace, po povrch. Občas používám SODUR, jako penetraci, potom stěrkovou směs pro vyrovnání a opravy betonových povrchů od stejné značky a do ní přidávám opět SODUR tekutý, přesto, že jej směs již obsahuje, pokud se podlaha velmi silně zatěžuje (vysokozdvižné vozíky a ruční paleťáky).
Doporučuji juknout na stránky Vápenka Kunčice u Vrchlabí, nebo jiné...
Volil bych následující postup. Odstranit beton v celé ploše alespoň o 60 - 80 mm a vysát volné částice průmyslovým vysavačem. Průmyslovým protože domácí byste si zničili a půjčovny nářadí jsou dnes za každým rohem. Následuje hloubková penetrace povrchu penetrací ředěnou na max. možnou míru kterou výrobce připouští a pořádně prolít. Cca po hodině penetrace v běžném ředění. Penetrace slouží právě proto aby zalepila zbylé volné částice a vytvořila kontaktní můstek. Pak už můžete dobetonovat běžnou betonovou mazaninou nebo opravnou hmotou. Osobně bych nahoru položil dlažbu.
Diky za Vase rady.
Nakonec po konzultaci s odbornikem jsem se rozhodl pro nasledujici variantu: Poskozeny povrch jsem vylil ve vode rozredenym duvilaxem a nasledne na to prijde nalit beton novy s tim, ze az beton vytvdne prijde na to polozit jeste lino.
Až budete na mokrém linu parkovat auto, dejte si na všechny strany matrace.
Taky bych lino v garáži neviděl jako ideální řešení... Volil bych sice dražší, ale rozumnější variantu - TOPSTONE. A to nejenom vzhledem, ale především životností.
Mam v garáži lino a nemám žádný problém.