Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Účetnictví - mzda studenta

Nevíte někdo, jak je to s výpočtem výplaty u dálkového studenta VŠ (do 26let) v HPP? Jde mi o to, že dokud je člověk studentem do 26let, tak za něj platí zdravotní pojištění stát i v HPP, i jako OSVČ ho neodvádí a je pojištěn. Sociální předpokládám bude platit standardně zaměstnavatel. Ovšem neb zdravotní je procentuální srážka z platu, tak by to znamenalo, že student bude mít vyšší výplatu právě o zdravotko, které hradí stát, protože je studentem. Plus má student nějaké daňové zvýhodnění. Tato úvaha se mi ale zdá nepravděpodobná, neb by na tom stát docela dost tratil. Jak to tedy je? Díky

Já nikdy žádného dálkového studenta neměl, takže z praxe jsem se s tím nesetkal. Zkusím ještě pohledat.

edit: vypadá to, že nemám pravdu. Výjimky ze soustavného studia jsou jen u středních škol (dálkové, kombí..), u vysokých není nic uvedeno

§ 12

Soustavná příprava dítěte na budoucí povolání

(1) Za soustavnou přípravu dítěte na budoucí povolání se považuje:
a) studium na středních a vysokých školách v České republice,10) s výjimkou
1. studia za trvání služebního poměru,
2. dálkového, distančního, večerního nebo kombinovaného studia na středních školách, je-li dítě v době takového studia výdělečně činno podle § 10 nebo má-li v době takového studia nárok na podporu v nezaměstnanosti nebo podporu při rekvalifikaci,
b) teoretická a praktická příprava pro zaměstnání nebo jinou výdělečnou činnost pro osoby se zdravotním postižením38a) prováděná podle předpisů o zaměstnanosti, 10a)
c) studium na středních nebo vysokých školách v cizině, pokud podle rozhodnutí Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy je postaveno na roveň studia na středních nebo vysokých školách v České republice.

(2) Studiem na středních školách podle odstavce 1 se pro účely tohoto zákona rozumí studium
a) na středních školách a konzervatořích,39) zapsaných do rejstříku škol a školských zařízení,40)
b) na středních školách zřizovaných ministerstvy obrany, vnitra a spravedlnosti,41)
c) na vyšších odborných školách42) zapsaných do rejstříku škol a školských zařízení.40)

(3) Studiem na vysokých školách podle odstavce 1 se pro účely tohoto zákona rozumí studium na vysokých školách v bakalářském, magisterském a doktorském studijním programu.43)

Takže:

- sleva na dani: ano (335 Kč měsíčně)
- sleva za zdravotním: ne (sleva byla zrušena pro pojištěnce, za které platil i stát, od 1.8.2004). Akorát se nemusí pojistné dopočítávat z minimálního vyměřovacího základu, může být menší, což u HPP nepředpokládám že nastane.
- sleva na sociálním: ne

Snad mi ještě něco neuniklo :-x

Mzdový expert je u nás manželka, ale není teď doma...