Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jaký průřez kabelu?

Dobrý den, kdysi jsem věděl, jak to spočítat, ale už si to nepamatuji, poradil by teda někdo, prosím, jaký zvolit průměr vodiče? Délka vodiče cca 2m, k připojení centrálního zamykání 12V.
Děkuji za rady.

"Má pravdu, předsedo!". Šťasný majitel právě totálně zrekonstruované TATRY 57 se upřímně divil, když jsem mu málem vypálil zornice, jak může svítit 6V hlavní světlo. Inu úbytek napětí osvětlení 2% při 6V elektrice, to už musí být pořádný kus drátu... :-)
- Pamatuji, když jsme před 30ti lety, při školení Vyhl.50, statečně pochrupovali, jak nám dal přednášející za vyučenou: "Chrápete tady a každý jste ohromný odborník a praktik, tak mi řekněte, jaký průřez použijete na napájení 4 žárovek 24V 40W, vzdálené 80m kabelu od zdroje (kravín) tak, aby to bylo podle ČSN?" Hádali jsme : Čtyřicítka na 24V, to jsou necelý 2A x 4 ks = průřez 1,5 je dvojnásobně v pohodě. Prdlajs! Podle ČSN je povolený úbytek u světelných okruhů 2%, to je u 24V necelýho 0,5V. "No a ró, krát el, lomeno es, to vám nic neříká, žejo!". A byli jsme takhle malinký :-).

No, já myslím,že ten předpis platí u instalací v budovách a pod., že se nevztahuje na dopravní techniku. Ale přesto jsem se u té tatřičky pokusil o pořádné svícení. Né protože by dosahovala bůhvíjaké rychlosti a proto, aby řidič viděl, ale právě naopak, aby byla dobře vidět :-), když už není rovnocenná v dnešním provozu třeba tím, že řidič sedí vpravo...

- Nejtenčí není velikost! Velikost - rozměr je 0,75mm2, ale to není rozhodně nejtenčí vodič, pane kolego;-).
- Kabel do tvaru "S" je skutečně méně mechanicky namáhaný, ale přesto doporučuji volit tvrdší (PE?) izolaci a vodič složený z co nejvíce tenkých drátků (licna). Pro tento účel se mi také jeví průřez 0,5 - 0,75mm, nako zcela dostatečný.:puff: