Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Osvětlení na lineární zářivky T5

Zdravím potřebuji radu.Chystám se vyměnit klasický centrální lustr na 5 X 9 Watt úsporek za něco takovéhoto:
http://www.60.cz/vyrobce/fabas-luce/fabas-icaro-t5 -2676-stropni-svitidlo-3x13wusporne-matny-nikl.htm l
jenom nevím zda vzít dvou nebo tří ramenný vzhledem k svítivosti....
nemá někdo zkušenost s linárníma zářivkama na patici T5?? Popř.šel by k tomu namontovat nějaký stmívač??
Díky

To je reakce na tohle: http://kutilska.poradna.net/q/view/55497-osvetleni -obyvaku :?:
V tom případě by myslím bylo fér se v tom původním tématu zmínit o tom, že koupíte jiné svítidlo (a později téma případně označit za vyřešené).

"Vzhledem k svítivosti" bude jistě lepší použít 3 zdroje oproti dvěma (stejně, jako 2 svítí více, než jeden). Zářivky T5 lze provozovat s elektronickým předřadníkem.

Doplním že T5tkové lze provozovat jen s elektronickým předřadníkem ale to už je OT.
Jinak k dotazu...... pochybuji,že tento lustr bude mít stmívatelný předřadník,řešil bych to dotazem přímo na prodejce.Pokud ale budete trvat na stmívání lze dodatečně stmívatelný/é předřadník/y dodatečně instalovat v tom by snad problém být neměl.Ovšem zase záleží na tipu předřadníku,záleží kolik vodičů od vypínače vede k vývodu pro světlo......
Jinak t5tkové trubice svítí krásně a rozhodně bych bral ten se třemi světelnými zdroji.

Zatím nechci dávat téma za vyřešené,jelikož je to běh na dlouhou trať a reklamovat stále dokola žárovky mne už přestalo bavit,jelikož to nevede k řešení problému.Postupně zkouším úsporky měnit za klasické obyčejné žárovky „miňonky“ z těch zatím nepraskla ani jedna.Dnes jsem na stavu kdy mi zbývá v lustru už jenom jedna úsporka ostatní popraskaly a obyč.nepraskla ani jedna tudíž problém bude asi v úsporkách...nejspíš se nestačí uchladit.Jelikož tento lustr má takové skleněné kalichy otočené dolů a to teplo nemá kam unikat.Kdežto v druhém světelném zdroji,který je jinak řešený a kolem žárovek volně proudí vzduch nepraskla zatím ani jedna spořivka....

Dnes jsem na stavu kdy mi zbývá v lustru už jenom jedna úsporka ostatní popraskaly a obyč.nepraskla ani jedna tudíž problém bude asi v úsporkách...nejspíš se nestačí uchladit

Stále si vedete svou. Elektronika v úsporkách je prostě citlivá na časté zapínání/vypínání. To může být způsobeno právě tím, o čem jsem tam psal.
Nepsal jsem, že to téma máte označit za vyřešené nyní, psal jsem později.

edit: k té vaší teorii - sundejte stínidla a namontujte do toho lustru úsporky. Jakmile praskne, nemáte to na co svádět. :-)

U toho lustru rozhodně nejde o časté zapínání a vypínání večer ho zapnu a před spaním vypnu to druhé osvětlení v pokojíčku děti prověřují podstatně častěji ale ten nápad se sundáním stínítek vyzkouším.Díky

@Thomas_Rayen od lustru k vypínači vedou tři vodiče,ale do vypínače jsou zapojeny jenom dva třetí je ztočený v krabici.Je šance s tímto zprovoznit nějaký stmívač?Nebo by bylo potřeba více vodičů??Dík

U toho lustru rozhodně nejde o časté zapínání a vypínání

Vy opravdu neumíte číst?
Sorry, ale mám fakt pocit, že si píšu s Eskymákem. Kašlu na to, když nepochopíte větu

vzniká tam možná velký přechodový odpor, možná jeho vinou dochází k deformaci kontaktů a ty se rozpojí.

pak vám nemám co radit.

Záleží na tipu stmívače a předřadníku.Toto bych konzultoval v prodejně kde budeš kupovat svítidlo a stmívač(samo sebou myslím nakou prodejnu odbornou,kde tomu rozumí ne velká centra kde mají vše....Ale se třemi vodiči nevím nevím.....Potřebuješ trvalou fázi,fázi co jde přes stmívač,nulu, a ochranný vodič(takto jsme to jednou dělali).Neříkám,že to nepůjde třívodičově možná takový stmívač a předřadník existuje.

Stále si vedete svou. Elektronika v úsporkách je prostě citlivá na časté zapínání/vypínání

no nevím vy se bavíte s Eskymákem a já asi s tatarem

je i na odpovědi vidět že vaše zkušenosti nebude nic světoborného viz.

Zářivky T5 lze provozovat s elektronickým předřadníkem

,ale to nic každý nemůže vědět,že bez předřadníku nepůjdou.:-D

Mno, hlavně že vaše zkušenosti a znalosti přímo září...
Mimochodem, v těch "úsporkách" je mimo zářivky (nízkotlaké rtuťové výbojky) také elektronický předřadník! Trubice typu DZ se třeba používají s klasickou předřadnou tlumivkou a mají startér v těle, na rozdíl od T5...
Mám úsporné v klasickém talíři i v klasickém svítidle v kuchyni (a jinde), tyto osvětlovací tělesa byla konstruována na použití tepelných koulí, přesto mi tam zářivky s elektronickým předřadníkem fungují jedna radost - Philips, Osram.
Takže chyba bude nejspíše v objímkách a ono i používané světelné zdroje žádný zázrak.

Chlazení dělá u kompaktních úsporek hodně, hlavně ty levnější na to trpí. Občas stačí navrtat ten plastový kryt elektroniky, ale raději, jako bych nic neřekl, o pár mm hloub než jen plast a jste vrtákem v elektronice... :-)

Co se T5 týče, tak ty lze provozovat stejně dobře na elektronickém předřadníku, jako na magnetickém a k zapálení používat standardní "doutnavku". Nicméně svých top možností dosáhnou jen s kvalitním elektronickým předřadníkem.

Stmívač u zářivek používat lze, ale je to mírně problematické. Předřadníky musí být určeny k práci se stmívačem a stmívač musí umět regulovat právě zářivkové obvody. U troj lustru bych spíš doporučil standardní dvou-vypínač a spínal systematicky 1,2 nebo všechny 3 zářivky.

Ovšem, ten problém s chlazením se netýká ani tak samotné trubice jako právě elektroniky. Proto se kompaktní zářivky nedoporučují do uzavřených svítidel.
Místo předřadníku bych to také řešil odstupňováním výkonu. Ovšem primární problém bude ten lustr samotný.