Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Prohozený pracovní nulák s fází

Dobrý den, měl bych dotaz ohledně špatně zapojené zásuvky. (Nejsem odborník, ale kvůli jedné zásuvce se mi jej teď nechce shánět, revizi máme naplánovanou na příští rok.) Do studny máme navedený třívodičový kabel a klasickou zásuvku. Všiml jsem si, že fáze je v pravé zdířce a pracovní nulák v levé. Údajně je to jedno, ale bojím se, že do té zásuvky jednou někdo strčí starou roztrojku, kde je pravá zdířka propojená s kolíkem, a dostane fázi na kolík. Hrozí něco, když ty dva vodiče přehodím? Ono to má ještě jeden háček: Do zásuvky jsou sice napojené 3 samostatné vodiče (fáze, pracovní nulák a ochranný nulák), ale vedení v celém objektu je dost staré, hliníkové, a tehdy se ještě pracovní a ochranný nulák sdružoval do jednoho vodiče, tak nevím, jestli ty kabely nejsou někde dál sdružené. (Což by potom postrádalo smysl mít do zásuvky navedený zvlášť pracovní a ochranný nulák, když jsou potom dál zase spojeny v jeden vodič?) Tak mám strach, abych tím přehozením celou situaci ještě nezhoršil.

Děkuji za odpověď

1. Dříve doporučované zapojení zásuvky je dnes přímo povinně dáno!
2. Veškeré zásuvky a tím pádem zásuvkové obvody, ke kterým může mít přístup laik, musí být přes proudový chránič s vybavovacím proudem =< 30mA.
3. Už dávno musí být venkovní zásuvky chráněny proudovým chráničem s parametry jak udáno výše!

Tzv. "roztrojka" nesmí být vnitřně zapojena dvojvodičově!

Pokud je to "dílo" nějaké firmy, pak reklamovat.