Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno rozebrání staré televize

Dobrý den. Chtěl jsem se zeptat, na co dávat pozor při rozebírání asi 15 let starý televize - na součástky.. (napětí v kondenzátorech vydrží jak dlouho? :-) a nebo se do toho radši nepouštět? Je mi jí líto vyhodit když je tam spousta součástek. Díky

Napeti na kondikach a na obrazovce(ta se taky tvari jako kondik) vydrzi dlouho, klidne mesic. Ale ze by tam byli nejaky nebezpecny naboje, to ne. Pokud si je neslusnes dvema sroubovakama, tak to mozna zaboli, ale zname horsi. Hlavne nerozebirat televizi pod napetim:-).
Nebezpecnejsi je samotna obrazovka, ta by se mela zneskodnit tim, ze kombinackama rozdrtis takovej sklenenej camfousek v patici. Jo a obrazovka je nebepecnej odpad, luminifory jsou docela fest jedovaty.

Není lepší to odvést do sběrného dvora?

když to rozdrtim neexploduje mi to do obličeje?

většinou ne, ale je to hodně o hubu. Když to bouchne, lítají střepiny jak z granátu. Já to dělám "dálkově". Obrazovku opatrně vymontuju - bacha vysoké napětí zůstává na anodě ještě hodiny po vypnutí - odnesu na zahradu, položím do bedny obrazovkou dolů a na zátav (to je ta skleněná trubička v patici) nasadím kovovou trubičku přivázanou na provázku. Schovám se za roh a škubnu....

Kondíky v TV vydrží nabitý v řádu hodin. Pokud jsi ji ten den nezapínal, tak klidně můžeš rozebírat. Většinou stačí 2-3 hodinky po vytažení ze zásuvky. Pro jistotu můžeš velký kondíky vyzkratovat třeba šroubovákem, než je začneš vypajovat.

kdysi jako děcka jsme rozebrali vyhozenou telku tak jse v tom šťouráme vytahujem blbosti až jsme se dostali k obrazovce tak pod nějakým káblikem jeto velkej kulatej asi gumovej cosi tak pod ním sem něco propíchl a najednou to začlo šíleně šičet že jsme od toho utekly a druhý den se nám zdálo že bila nějak nafouklá ale jinak nic

Ale tak zase z 15 let stary televize se da vytezit lecos, namatkou(nemusi byt vsechno pritomno a uz vubec ne ve smysluplne kvalite):

-stand-by trafo
-vn trafo/vn usmernovac
-koncaky rozkladu
-kondenzator spinaneho zdroje
-zpetnovazebni clen zdroje
-prijimac dalkace pro konstrukci IrAMPu
-tlacitka
-mechanicke prvky(stinene krabicky, sponky, patice...)
-konektory
-cely funkcni bloky, treba nf stupen
-...

Televizor se skleněnou obrazovkou je především plný obyčejného i černého mastného prachu v místech, kde se usadil působením elektrostatického napětí a proudění horkého vzduchu. Nepoužiješ z toho skoro nic: kondíky jsou už staré, se svody, zvlášť v místech u horkých součástek - tranzistorů, chladičů. Odpory nemá cenu vyletovávat. Jediné, co se dá použít je možná tak síťová šňůra, reproduktor, možná tak ještě vypínač a ostatní nechat do sběrného dvora k odborné likvidaci a recyklaci. Matka příroda ti poděkuje.

Mě vzali ve sběrném dvoře i samotnou obrazovku (našel jsem jí po tetičce na půdě - z doby kdy se všechno schovávalo na "kdyby"), a vzali jí normálně.

Co jako by se mělo dělat s rozebranými díly z televize, to mám hodit do škarpy, protože "mlsný" sběrný dvůr bere jen celá zařízení?

Ono nejde ani tak o mlsný sběrný dvůr, jako spíš o retardovanou legislativu (pozdravuji tímto MŽP), protože pokud je elektrospotřebič neúplný, stává se jedním tahem pera státního úředníka nebezpečným odpadem, kdy je rozdíl ve způsobu evidence, ale zejména v nákladech na likvidaci (a kdo by chtěl za něco platit víc, než nezbytně musí, že?).