Power led diody
Ahoj, chci si nasvítit akvárko pomocí těchto diod a zajímalo by mě, jak k nim vybrat vhodný zdroj.
Např. budu chtít zapojit třeba 10 led diod o výkonu 3W (650mA, 3,7 V). Driver by měl mít více jak 30W? mA by měl mít jako ta dioda? NApř těch 650mA?
Díky moc
Aj.
Doporučuji se podívat na tuto zajímavost. Pak sem, zejména na charakteristiku a návazný jednoduchý pokec.
Protože jsou výrobní odchylky, kdy úbytek na diodě v závislosti na propustném proudu se u stejného typu liší, tak se LED řadí do série a k napájení se používají stabilizované zdroje proudu. Dále je už potřeba u výkonných svítivých diod používat chlazení > viz výrobce a doporučovaný maximální propustný proud na teplotě.
Díky za ty odkazy, ale v tomto oboru jsem totální laik a spíš potřebuju jednoduše říct, potřebuješ tohle a tohle. Z toho si už můžu odvodit co a jak
A nebyla by lepší nějaká zářivka?
Hlavně by byla o dost levnější a spotřebu má větší než LED jen minimálně.
LED světla jsou super, dobra svitivost, nizka spotreba... ALE...
každý živočich potřebuje nějaké specifické světlo, v tomto případě i kytičky potřebují to pravé světlo.. Tedy pokud spoleháte na osvícení akvária pouze LEDkami věřte, že se veškerému jeho osídlení bude dařit prabídně. Začnou se tvořit řasy, kytky začnou odumírat a rybky, pokud máte nějaké náročnější, nebo-li choulostivější, se také nebudou mít moc dobře..a po čase začnou padat. (některým rybám je prirozenější tma, než špatné světlo.
Jinými slovy řečeno, na akvárium je nejlepší osvětlení kombinace specifické zářivky a k tomu přidat 1 nebo dvě obyč.žárovka dle velikosti akvária. Stačí klidně jen miňonky.
Tento světelný mix se mi vždy osvědčil, rybky se ochotně množily a rostlinky se také dobře
Díky za upřesnění!
Osobně jsem akvárko a rybičky nikdy neměl, ale co vím z těch dávných dob od kamarádů, tak používali klasické žárovky s E14 i jako částečné topení, případně s klasickou zářivkou kvůli světelnému spektru.
Co jsem zatím měl "v ruce", tak mě moc nepřesvědčilo - účinnost je srovnatelná se zářivkami (ač se to nezdá), barevný prostor spíše též zářivky. Však kvůli tomu jsou bílé LED pro toto použití s luminoforem. Další věcí, co hodně může vadit, je "bodovost" LED > "opál" - zářivka je mnohem příjemnější kvůli rozložení světelného toku na větší povrch. LED a valná většina kompaktních zářivek se nedoporučuje do uzavřených svítidel a větší vlhkosti > na záchod a do koupelny jedině zatím tolerovaná halogenová tepelná koule.
Trochu se akvaristice věnuju a vím, že led se nevyplatí u rostlinných akvarii. Ale já to plánuju na osvícení želvária. Ale asi nakonec koupím asi led pásky, které mají asi 14w na 1 m délky
To jako toto? Aby to mélo rozumnou spektrální "čistotu", pak tam musí být "to žluté"...
Myslím takové
http://www.ges.cz/cz/led-pasek-strip-5050-12-mps-r gb-GES05114670.html
Želvičky pokud vím mají rády (potřebují?) teplou žárovku, aby se měly kde nahřívat. Je pak jedno, jestli se ta elektřina jen protopí, nebo jako bonus i prosvítí.
Ale možná to neplatí pro všechny želvy - nejsem příznivec hadic v teraporadně.
Samozřejmě jim topím halogenovou žárovkou 42w a na dosvit používám zářivku 865, která má být nejvíce podobná dennímu světlu, ale ještě bych potřeboval nasvítit přední část nádrže a tam chci něco s menší spotřebou. Pokud by pásky svítily dost, nahradil bych s ním i zářivku