Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem "klimatizace" vypařováním vody

Dnes v obchodech jsou dostupné klimatizace, které pracují na principu odebírání tepla při vypařovaní vody.
Já se tedy ptám, kdybych měl tepelný výměník vzduch-vzduch. a přes něj bych z pokoje (přes klimatizaci) protáhl vzduch ven a zároveň bych nasával vzduch z veku dovnitř, bylo by to dost účinné aby to vychladilo místnost 3*4m?
Nechci totiž mít hodně vlhký vzduch a po čase, by to přestalo fungovat, protože by byl vzduch 100% vlhký. Navíc bych musel větrat oknem, abych tam měl i čerstvý vzduch.
Děkuji za případnou odpověď...

vypařování vody je fukční, ale musel bys mít trochu velkou plochu, aby to mělo smysl. Výkon takových těch domácích prdítek velikosti většího vysavače je směšně nízký (nebojím se to nazvat až podvodem). Dalším výměníkem vzduch-vzduch účinnost ještě dále snížíš.

Ona ani mobilní kompresorová klimačka zrovna extrémně účinná není...

Ne,takhle klimatizace skutečně nefunguje.

Klimatizace, ochlazující vzduch:
1 - odpařením (těkavé) látky odebereme teplo ze vzduchu, prostřednictvím výměníku - tím ochladíme prostředí (ale ohřejeme těkavou látku).
2 - ohřátou (těkavou) látku přemístíme mimo ochlazovaný prostor, kde její teplo vypustíme (stlačíme ji do vysokého tlaku, tím se látka ohřeje a toto teplo uvolní do prostředí).
3 - látku přemístíme zpět do klimatizovaného prostředí, uvolníme její tlak, tím se látka začne odpařovat a sníží svoji teplotu - ochladí výměník a jeho prostřednictvím i vzduch.

Prašnost: Při odpařování ve výměníku, dochází na jeho povrchu ke kondenzaci vzdušné vlhkosti a při nuceném proudění vzduchu, ulpívá na vlhkém povrchu také prach, který z části odtéká s kondenzovanou vodou do odpadu.

Klimatizace - vodní šidítko:
1 - voda se při teplotě mezi 20-40C odpařuje velmi pomalu, proto teplo ze vzduchu odpařováním, takřka neodebírá.
2 - studená voda, rozstřikovaná do prostředí ve formě aerosolu, odebere malé množství tepla ze vzduchu (závislost na malém rozdílu teplot - cca 20C). Jakmile se kapičky vody ohřejí, dále prostředí neochlazují, ale do jisté míry zpříjemňují dýchání. Výkon je tedy závislý převážně na dopravené energii, ve formě: teplota použité vody, mínus teplota vytvořená elektrickým rozstřikováním vody - ohřátí elektromotoru, ložisek...

Prašnost: Při rozstřiku aerosolu vody, dojde k navázání prachových částic, které postupně klesnou k zemi.

Závěr: "Vodní klimatizace" může individuálně přinést pocit příjemnějšího dýchání, nelze ji ovšem nazvat klimatizací, ale zvlhčovačem vzduchu.