Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemZamknutoVyřešeno Na co je u říramenného lustru N + L ?

Na co je u říramenného lustru N + L ? Je tam čokoláda na tři dráty,N+L+zem.Ze stropu mi jdou jen dva dráty.Je jedno kam je dám,ne ? Nakonec,stejně nevím kterej je kterej
Změna předmětu, původně: N + L
Změna kategorie, původně: Bydlení obecně
Vyřešeno, zamčeno.
Kdo bude provokovat ostatní, toho Koloděj zašlápne. ;-)(Kurt)

Vím že když sem tamk kdysi měnil lustr (starej) tak nikde nic značenýho nebylo.Elektroinstalace je stará,žádný barevný označení - ještě hliník.Dráty sem zapojil jak mě napadlo a nikdy se nic nestalo,žádná rána při váměně žárovky,vše bylo OK.Možná sem to dobře zapojil náhodně.Ale na tom lustru taky nebylo nic znečenýho

L je značení fáze a je to přívod od vypínače, N je nulák a přiveden z některé krabice. Když chceš vědět, který drát je pod proudem tak pouze fázovkou, vadaskou zjistíš prd páč funguje proti nuláku pokud nemáš možnost přehazovat u ní kolík, aby fungovala jako fázovka. Jinak se do toho nevrtej páč tě může potkat to co ti tady již psali!!!

-"Tužkou", neboli odborně "fázovkou", najdi při zapnutém vypínači fázový vodič, který je v nynější normě značen jako "L". Připoj jej na takto označenou svorku lustru, která má vést na střed v objímkách.
- další vodič ve "dvojvodičovém rozvodu" je dle normy značen jako "PEN" a je spojen se zemí (kdesi, proboha snad... ). V Tvém případě slouží současně pro "pracovní nulák" /slouží ke svícení/, který se značí "N" a pro ochranu přístroje před nebezpečným dotykem /proto je kdesi spojen na zem/, značí se "PE" a je připojen na vodivou kostru. Protože v Tvém případě, plní obě funkce současně, značí se jako "PEN".
- Pro správnou funkci připoj tento vodič nejprve na kostru (PE) a následně propoj do svorky N (který vede na závity v objímkách).
"Tak je to spravne a tak to ma byt", bezpečně i podle norem.

POZOR !!! Pokud bys vodiče prohodil, přivedeš na kostru přímo "ostrou fázi" a dále ji propojíš na závit objímek, na střed objímek pak přijde "nula". Sám vidíš, že chybné připojení je fakt nebezpečné, proto je třeba SPOLEHLIVĚ ZJISTIT FÁZI !!!

Předem se omlouvám za obsáhlé a detailní vysvětlení problematiky a opět očekávám Tvoji kritiku, že si tu "hraju na chytrýho odborníka", ale snažím se detailním popisem svého řešení předejít případným kritickým chybám, při nedorozuměních.

Ať slunce (i zmíněný lustr) prosvětlí Tvé další kroky :-)

Už to je vše OK.Nemusel jsem se ptát a udělat to podle hlavy.Bezmyšlenkovitě zastrčit dráty kam mě napadne.Zmátlo mě jen u toho novýho lustru L + N.Nikdy sem to tak nezapojoval.Dělal jsem to vždy jak mě napadne.Nakonec,teď sem to taky tak udělal.Světlo svítí,když při světle chci odšroubovat žárovku,nic samozřejmě nekope.Je to dobrý

My dva se asi nebudeme mit radi a ani se neshodnem, ale nevadi:

Tomuhle volovi byla odborna rada k nicemu. Netusim, proc se ptal. Odbornou radu dostal, a kdyby se podle ni zachoval bylo vsechno nejspis v poradku. Kdyby zadnou radu nedostal, dopadlo to uplne stejne jako to dopadlo - lustrem zapojenym s nejvetsi pravepodobnosti blbe. Odborna rada nemela zadny, ale vubec zadny vliv.

rikanka, ze se 30 let nic nestalo, je SUPER !!!!

Znám případ, kdy v rod.baráku přišlo o život malé děcko díky elektroinstalaci 25 let staré.. Celou tu dobu se NIKDY NIC NESTALO... až jednou, kdy se nasčítaly "NÁHODY" A DÍTĚ PADLO Z RADIÁTORU NA ZEM MRTVÉ ...

Vyšetřováním se přišlo na to, že chyba kvuli které TO děcko přišlo o život tam byla celých těch 25 let.... A NIKDY SE NIC NESTALO !!!
Souhra náhod je věc, kterou nikdo nečeká a dokáže vykonat velké věci a v elektrice toto platí ne dvoj... ale XXXXX násob..
Ale každý si to přeberte jak chcete, život mne naučil, neztrácet čas s lidmi, kteří si dokola melou svou a skutečnost nechtěj pobrat, třeba by tím mohli přijít o své EGO..
co já vím ?? a ani vědět nechci, jak jsem již v této debatě již jednou napsal ... bav se s volem o sobotě, když jde v pátek na porážku

Smouky, máš úplnou pravdu. S Habinem nemá cenu diskutovat, radit a zdůvodňovat. Dokonce je to nebezpečné, nejdříve Tě obviní, že se tady vytahuješ, pak si vezme jen část rady, která se mu momentálně hodí a při případném průšvihu budeš za blba zase Ty, protože jsi špatně radil a nerozumíš tomu. Jeho úroveň technického poznání fakt neodpovídá akcím, do kterých se pouští /viz lustr, expanzní nádoba,radiátory se zavzdušňují,kotel.../. Vždy triviální problém, pochybnosti o radách, argumenty nechápajícího neználka a i samotná formulace dotazu, značí úplného laika. Výsledek? Udělal jsem to podle sebe a všichni, kdo radí, jsou blbci, protože to nějak funguje. Možná je výborným doktorem, ekonomem, nebo filosofem, ale od šroubováku by měl utíkat.
Taky mám dva případy:
1 - Pospojení zachránilo rodinu: Zavolal mne zákazník, že se mu děti odmítají mýt. Řekl jsem, že jim má dát pohlavek, ale on říkal, že když zapne plotny na sporáku, brní ho voda v koupelně a televize zase jde, jen když zapne troubu a nesmí žehlit... Důvod? PŘI VÝMĚNĚ ELEKTROMĚRU nezapojili energetici nulák a elektrická nula se vylepšovala přes pospojení a vodovod. Co by se dělo, kdyby v koupelně nebylo pospojení s radiátory a td. to si, kromě Habina, představí každý.
2 - Neuzemění a nepospojení zabylo 2 krávy: Ve starší zemědělské usedlosti měli ustájené krávy v přístřešku u domu. Měli tam samozřejmě i napáječky na vodu, ale nějaké uzemění a pospojení se stáním, nezájem... Až do doby, kdy v koupelně dost daleko od krav, v krabici zásuvky, společné se světelným okruhem, přehořel nulák. Fáze pak šla do pračky, přes motor do nuláku v zásuvce (PEN), přes klemu na kostru a pospojením po kovové vodě šla fáze do přístřešku pro krávy. Koupelna tedy byla bezpečná - no aspoň že tak. Když se kráva napila, protekl jejím tělem proud z napáječky do kopyt v mokré podestýlce a kráva byl mrtvá. Druhá se napila až zachvíli , se stejným výsledkem... Stačilo vodu uzemnit a do podlahy dát karisítě s uzeměním a spojením všeho kovového, přesně PODLE NORMY, ale když to stavěli, naházeli do betonu starý železo, protože je taky pevný... Jejich argument byl s Habinem stejný - vždyť to takhle funguje desítky let a nic! Pokud by v koupelně nebylo pospojení, mohl být mrtvý i nějaký ten člověk.
Závěr? Blbec nikdy nepochopí, že je blbec, skutečně. Pravdu o tom, že je blbec, říkáš blbci zbytečně.