Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Oprava klasického dvojvypínače / dvojzásuvky laikem?

Zdravím,

v chodbě se mi rozbil vypínač. Z ničeho nic začal blbě docvakávat, ovšem ikdyž ho docvaknu, budiž světlo se nekoná. Je to dvojvypínáč a druhý v pohodě funguje. Může si to člověk, bez znalosti a zkušeností nějakým způsobem opravit sám? Kde vypnout pojistky na ten vypínač vím, tak bych se vtom povrtat snad mohl, pokud bych vůbec veděl, jak to rozdělat :D Problém je, že je to v místnosti bez oken, takže i přes den tam je tma jak v prdeli a já zde fakt neznám nějakýho elektrikáře, co by mi to za flašu vína opravil.

Díky za rady.

Změna předmětu, původně: Oprava klasického dvojvypínače laikem? (host)

1. kup nový vypínač č.5 lustrový - jestli to opravdu jenom zapíná dvě světla pouze z tohoto jediného místa (případně jen vnitřek, ten ale u nás nějak přestali dodávat zvlášť).
Pořiď si čelovku nebo vem baterku do pusy, vypni jistič na který je připojeno to světlo a postav tam někoho, kdo bude hlídat, aby to nikdo nezapnul, dokud to nedoděláš.
Jestli je to klasika, tak strč šroubovák zboku uprostřed výšky těch klapátek a páčením vycvakni obě klapací destičky.
Pak odmontuj dráty, prihlídni si, jak je vypínač vložen (kde je vrch a spodek) a vyměň ho za nový stejně umístěný, pak připoj dráty stejně jak byly (kdyžtak si je nejdřív označ).
[http://kutilska.poradna.net/file/view/1577-vypinac 5-png]

Díky moc! to bych snad mohl zvládnout. Je to vypínač v chodbě švihlej v umakartu. klasika jádro, takže jeden svití pro koupelku a druhý pro předsíň, ale to by asi na celé věci nic měnit nemělo. Skočím dneska do tesca či kaufu, jestli tam ten vypínač seženu a pak se do toho pustím. Pojistky mám přímo v chodbě a přítule tu není, takže mi to nikdo ani nahodit nemůže, ale asi stejně vyhodím hlavní jistič na chodbě u výtahu, neb mám trochu bobky :D K dokumentaci použiju foťák. Moc díky! Jesli přežiju, dám vědět :D

:D ne, není průchozí. To bych se tím tolik netrápil a počkal na strejdu inženýra :)
Nakonec jsem koupil v OBI slušnej vypínač a rozhodl jsem se pro komletní výměnu všech v celém bytě (stejně tu bude potřeba generální rekonstrukce), tak si maličkosti udělám sám, pokud dnes zvládnu ten vypínač. Lze si takto samo-domo bez zkušeností vyměnit i zásuvky?

ješte prosím odpověď, už to mám rozebraný a chystám se zapojit novej, ale ten co jsem koupil má trochu jiný vzhled toho "zmrda" kam se přišroubují kabely - takže technická - co se může stát, pokud to zapojím do nesprávných pozic? Vím jak mám mít kabely - tedy černej nahoře v levo, červenej pod ním a druhej červenej vedle. Na tom starým vypinači byly 4 díry, a horní pravá byla volná, na novým spínači jsou jen tři, takže červenej fouknu do jediné pravé a dolů v levo.

no pojmy typu nulák, fáze mi nic neříká, ale snad to ničemu nevadí :D Původně jsem myslel, že to je mnohem složitější a že je nutné něco pájet apod. Pokud to je jen o tom, přendat zásuvku za novou a okopírovat zapojení šroubky, tak by to neměl být problém. Z proudu mám trochu strach, jako děcko jsem si šáhl do lustru, kde nebyla žárovka, nevím kolik jsem dostal, ale asi moc ne, neb mi jen brutálně zabrněla ruka :D Každopádně ta revitalizace zásuvek a vypínačů je pro mě určitě lákavá, tak do toho půjdu, navíc se brzo do mého rozpočtu trvale zapojí šikovná blondýnka, tak toho musím využít :D

Jen pro pobavení: dnes před obědem jsem místo jednoduché zásuvky dával dvojzásuvku a nechtělo se mi jít vypínat pojistky (moc daleko a po schodech), ale při vzpomínce na to, jak jsem onehdá dostal kopanec z nuláku asi přes nějakej zapnutej spotřebič, tak jsem si pro jistotu odpojil fázovej přívodní drát v rozbočovací krabici hned vedle.
Samozřejmě jsem ji nezakrytoval a když jsem nakrucoval nulák v té zásuvce pod šroubek, dotknul jsem se v krabici fáze hřbetem ruky.
Ještě že jsem trénovaný elektrikář - rány snáším dobře. Ruka po pár hodinách už brní jen trošičku.
Poučení - nebuďte lenošní a fakt si ten jistič vypněte! A taky zajistěte, ať ho nějaký dobrák nezapne!

Každý jsme jiný a ono je zřejmě taky něco jiného když se dotkneš fáze a projde to tělem do země, nebo když držíš zem v prstech a dotkneš se fáze hřbetem ruky a proud projde tím krátkým úsekem mezi hřbetem a koncem prstu.
Když jsem byl menší a blbější, tak jsem taky strčil prst do objímky na žárovku (jak tu kdosi psal) a ten koneček, kterým to prošlo brněl pak celý den.
Díky bohu mám suchou kůži s velkým povrchovým odporem, tak to prošlo bez následků, ale viděl jsem dítě, které strčilo hřebík do zásuvky a mělo úplně černou ruku.

Tak jsem se frajersky pustil do několika vypínačů a v pohodě a pak jsem zkusil dvojzásuvku - no, posral jsem to.
Když jsem tam nasadil novou zásuvku a měl zapojit dráty, tak při nutné manipulaci s kabelem, abych ho zajistil šroubem se mi zlomil (označení červenou čárkou na fotce) a tím pro mě práce samozřejmě skončila, protože dál nevim co. Tak jsem dráty zaizoloval gumovou páskou, přelepil tak i díru a ted co dál?
Kabel je ve zdi na pevno, nelze povytáhnout - je možné ho nějak prodloužit? Nasvorkovat, napájet?
Svépomocí už se v tom vrtat nechci, nechám to erudované osobě, jen bych chtěl vědět na co se mám připravit (nová kabeláž, definitivní znehodnocení zásuvky a bezpečná izolace atd.) či si stím elektrikář jednoduše poradí a jak a zda je prozatimní zabezpečení dostačující (dráty jsou samozřejmě pod napětím, protože pojistky šéfují celou kuchyň.

[http://img809.imageshack.us/img809/9641/zasuvka.jp g]

foto původní zásuvky s označeným zlomem

[http://img338.imageshack.us/img338/8431/cimg5717f. jpg]

dočasné zabezpečení

Díky za rady a pojeb od elektrikářů :D

Ještě poprosím moda či admina, ať do předmětu za dvojvypínač přidá "/ dvojzásuvka". Díky

tak já bych rád tu zásuvku zprovoznil, je to jedina zásuvka na lince a ta čokoladáda..no nemám tušení jak bych jí "nalámal" do spinače. Ta nová zásuvka má konstrukci řešenou taky trochu jinak a místo tam není. U vypínačů jsem to musel násilím zamáčknout do té díry, aby krytka seděla na zdi. Dík za tip na víčko, dočasně to tím budu muset zakrýt.

Každopádně já už stím zřejmě nehnu, takže jdu shánět elekrikáře, který si stím poradí.

Mně se kdysi stalo něco podobného, musel jsem to řešit zasekáním další krabice vedle. Když mám do toho co kecat, tak trvám na tom, že hliník (ani ten z Humpolce:-) mi nesmí do baráku - teď je, aspoň myslím, přímo zakázané dávat hliník do bytové elektroinstalace. Tohle je právě rozdíl mezi nadšeným amatérem a odborníkem co se mu podobné maléry třeba někdy staly a už ví co si může dovolit.

Amater nebo profik - menit neco na hliniku je za trest. Bych se do toho moc nehrabal.
Mimochodem svorka pouzita k napojeni toho kabliku by mela bejt "vhodna pro pouziti s hlinikovymi vodici", ne kazda je. A pokud jde pod sroubek, tak by se mela jednou za cas dotahovat - coz je obecne pravidlo hlinikove elektroinstalece.
A hlinik neni zakazanej, jen se nesmi pouzivat mensi nez 16mm^2:-) - ty kabely nad timhle prurezem uz zas tak nepraskaj. Jenom se trochu blbe ohejbaj.
EDIT: Koukam na tu fotku a von se ulomil PEN. Tak to neni dobry...

důvod?

Jaké jsou šance na opravu?

Díky

Mimochodem, není tu elektrikář, který by mi s tím pomohl v Kolíně? Potřebuju udělat 2x dvozásuvku a jednu normální zásuvku, a zbyl mi jeden dvojvypínač, ale ten bych snad ještě zvládl já. Nevím, jak dlouho bude trvat oprava té zničené, ale vypínač jsem měl hotovej za 10 minut. Tak bysme se snad dohodli na slušné odměně.

Maly. Problem je, ze je to drat nejenom pracovni, ale i ochranej. Na nejaky napojovani cokoladou bych se vybod. Kolik ho zbylo?

Predstavme si, co se stane, kdyz se to napojeni povoli a v zasuvce jako na potvoru bude spotrebic 1. tridy. Proud bude prochazet fazi, tudy do pracovniho vodice, jim na pravou svorku, klemou na kolik, kolikem ochranym vodicem na kostru a rukou, co to drzi za tu kostru pres telo toho chudaka do nahodneho zemnice...
To neni moc veselej scenar co?

zbylo ho cca 2 cm.

Do té zásuvky jsem rval rychlovarku (občas nabíječky) a lednici (tu teď vedu prodlužovákem) - takže tam podle wiki cpu 1. a druhou třídu. Jinak z toho scénáře mám pochopit, že pokud povolí drát pod šroubkem, může spotřebič při zapnutí někoho sejmout? U rychlovarky (voda) by to mohlo mít fatální důsledky..

Koukam na tu fotku a von se ulomil PEN.

Já se nechci přít, ale když koukám na tu fotku, říkám si, že se ulomila spíš fáze. To znamená...ale pokud se na to podívá elektrikář, tak si s tím snad poradí. Tedy já bych se s tím poradil asi tak, že bych se pokusil ten hliník aspoň k nejbližším svorkám vyrvat ze zdi a dát tam měď.

Ve svorce si pekne hovi
silny vodic hlinikovy
kdyz s nim tece proud stridavy
na vareni caje, kavy
do ohradniku pro kravy
pro cerstve televizni zpravy
do fenu na suseni hlavy
byva obcas trochu zhavy
kde je k nemu zkrouceny
leskly vodic medeny.

Pokud to preruseni znaci ta cervena cara na horni casti fotografie, tak je to jednoznacne PEN.

Ta červená čára je dvojznačná. Já jsem to chápal tak že: "Co je ta červená čára, tak tam vedl ten vodič co už tam není protože se ulomil." A ten vodič co je vlevo dole vede dál. Ale pokud ta červená čára znamená: "Ten vodič co jej ta červená čára přeškrtla se mi v tom místě ulomil", tak samozřejmě máte pravdu.

Já už se v tom vrtat nebudu, ale aspoň bych případnému elektrikáři nakoupil potřebné věci. Ale jak říkám, ta konstrukce nové zásuvky je debilní a už byl dost problém to zapojit, když to bylo ještě neporušený. Ten kabel se dost blbě ohejbal a navíc z pod šroubku furt vyjížděl při dotažení.

Nevíš prosím tě, kolik je cca hodinová sazba elektrikáře?

Díky

Hodinová sazba živnostníka elektrikáře, který platí daně by mohla být od 150 do 250 kč - jiný kraj jiný mrav. Samozřejmě pokud to někdo dělá jako malá domů po zaměstnání, tak by mohl jít od 100Kč.
Třeba se Ti to bude zdát moc, když si spočítáš na kolik by tě to přišlo, ale Ty jsi ten vypínač měnil typnu hodinu, jemu to bude trvat 10 minut. Za hodinu Ti vymění všechny vypínače v bytě a ještě stihne vypít kafe. :)

jo díky, moc se mi to nezdá, klidně mu dám i 2 kila za hodinu (max. dvě hodiny práce), pokud to dá do cajku - ale teď jsem zkoušel pár lokálních elektrikářů obvolat a jeden nebere, druhý malé zakázky nedělá..
S prvním vypínačem jsem se sral fakt hodinu, ty další už byla ta desetiminutovka, neb jsem věděl co přesně a jak udělat, ale první zásuvka dopadla takto.

Tak to opravil. Zásuvku měl asi za 30 minut, nestihl jsem mrknout jak to tam udělal a sundávat to nebudu, abych to nezkurvil, jsem rád, že to jede :D Akorát mi řekl, že jsem koupil blbý zásuvky, jsou hlubší o 0,5 cm než klasika a dost blbě se to tam rve. Nějak si stím poradil a použil nějakou svorku (vada/mada svorka či tak něco). ještě mi udělal jeden dvojvypínač. Dost jsme toho nažvanili, takže to měl na přesnou hoďku a se vším všudy za 3 čenta. Tak v poho :) Akorát říkal, že to nemusí držet věčně, tak jen doufám, že to za pár hodin nevypadne.

Dříve mě stávaly vlasy na hlavě, když se úplný laik rozhodl vrtat v elektrice a poté vítězoslavně prohlásí, že je to brnkačka. To my hloupější na to musíme několik let studovat, pak nějaký ten rok pracovat pod dohledem a následně co tři roky skládat zkoušky.
No ale teď už jsem naprosto klidný a usmívám se nad šikovností zlatých českých ručiček. Ona si ta elektřina totiž dřív či později tu laickou a odbornou složku vyseparuje sama :-D

Znám lidi co vrazili 100 tisíc do kuchyňské linky, ale rozčilují se nad hodinovou sazbou elektrikáře, a následně jsou vysmátí, že ušetřili 1000 korun, bo jim to zapojil sousedův Franta, který je sice zedník, ale na stavbách se na elektrikáře dívá :-)
Neberte to nikdo ve zlém, ale opravdu by to chtělo mít alespoň mírné odborné principiální znalosti, aby se nedivil, že má najednou na vypínači o šroubek míň...