tyristor
Dobrý den chtěl bych se zeptat jaká má tento tyristor otevírací proud a kolik A snese http://www.elida.cz/cze/elida/scripts/detailzbozi. aspx?Kod=0177100203
Popřípadě jestli neznáte nějáké schéma zapojení aby mi to regulavalo proud zkoušel jsem hledat na googlu ale bud to neumim a nebo to tam prostě není
Díky
Dotaz je úsmevný.
Tyristor je spínač a to ne spínač len tak ledajaký, spínač mírne zvláštny.
Spínače neumí regulovat proud. Buď je zapnutý alebo vypnutý. Regulace tyristorem spočíva v určení času kdy ho zapnout a prípadne kdy ho vypnout.
Zapnutí tyristoru je vcelku triviálna záležitosť, na rozdíl od vypnutí. Vypnutí tyristoru není vec len tak jednoduchá, u striedavého napätia problém není, tyristor sa vypne sám, ak prud poklesne pod tkz. " prídržný prúd ", obyčajne pri prechode sinusoidy nulou, v prípade stejnosmerných obvodú vypnutí vyžaduje speciálni fígle a postupy. Proste je to spínač mírne zvláštny ....
160A, 1200V, co s tím chceš dělat (regulovat)?
svářečku
a nějáke schema neznáte?
Znám a umím najít, ale při tvých zkušenostech bych se do toho nehrnul, výbuch polovodiče při těchto proudech není sranda. Předpokládám, že svářečka jest trafo s rozptylovým jádrem?
Doplňující otázky, proč to chceš dělat? Jak složitý si to představuješ?
ano to je ja vím že moje zkušenosti nejsou nic moc ale jde to pomalu to co umím jsem získal samostudiem a nemám se na koho obrátit takže říkáte s..t na to?
Neříkám, ale je otázka, jestli ti to k něčemu bude... já v tvém věku bastlil mnohem horší věci
Jde o to, že pokud chceš svářet, nauč se to nejdřív s trafem a rutilovou elektrodou, až to vymákneš k dokonalosti, zlepšuj stroj . A že nejde svařovat rutilkou a AC proudem jsou keci, jde to stejně dobře a stejně kvalitně jako DC. Jen člověk nesmí být lempl a chtít všechno hned. Otázky stále platí.
ale já už svářet docela umím začínal jsem s tim ve 12 letech a vařim jenom alektrodama na DC občas i AC ale velmi zřidka kdysi jsem svářel nájezd na špalek u štípačky a housenka byla docela dobrá neřikam jak od profesionála prostě taková středni
Tak znovu, co chceš regulovat? A neříkej svářečku . Co je to zač? Když svařuješ na DC a nemá to regulaci, tak je to trafo s usměrňovačem? Svářecí trafa jsou buď s odbočkami, nebo rozptylovým jádrem, takže regulovat se dají (v rámci možností). Nebo z toho chceš stavět TIG? Podej prostě víc informací.
no ona ta svářečka regulaci má a usměrňovač jsem k tomu dělal já a už ho mám 3 roky a jede furt možná máte pravdu že by stačila ta co je na tej svářečce ale ještě trošku od tématu já jsem si postavil nabíječku na autobaterie a chtěl bych tam dát regulací s tyristorem a děda takovou nabíječku měl taky udělanou normálně klasicky trafo usmernovač regulace ampermetr a vývod no a nabíjel stim 30 let a ty baterie mu vidrželi průměrně 8 let no a potom se mu spalila a koupil si tu z obchodáku a ty baterie mu vidrží nanejvíš 5 let a chtěl bych se zeptat jestli ta regulace může být
http://www.volta.estranky.cz/clanky/merice_-tester y_-zkousecky-aj/Jednoducha_rezacka_polystyrenu.htm l
ale ta regulace není uplně stejná já tam mám potenciometr 25K, R1=7K5, R2=2K7, R3=1K2 tranzistor1=KF 517, tranzistor 2=KF508, tyristor=KT703 a před tím mám ještě greatzův můstek takže do todo nejde střídaví proud ale stejnosměrný proud
K nabíječce:
http://www.amapro.cz/datove_zdroje/knihy/tyristory /tyristory_237.php
Potřebuješ něco vysvětlit? Tohle je jednoduchý a použitelný zapojení. Případně třeba tohle sel.wz.cz/download2/ty_nab4.zip, ale to už je složitější.
No já bych spíš potřeboval vědět jestli by šlo to zapojení které jsem psal protože už ho mám hotove joko jestli to ten baterce něják neuškodí
- opravdu "drsné" samostudium...
Jsou dvě možnosti:
1. Pokus o "vtip" pro zahnání nudy.
2. Je vskutku vážně myšleno, pak jde o obecné ohrožení, kdy by mělo být vyklizeno okolí v okruhu nejméně 200km...
Ja do toho teda nechci kecat, a mozna ze si to budu vycitat - ale regulovat svarecku na vystupu??? Jo, jestli to ma bejt AC TIG s HF zapalem, tak mozna, ale fazova regulace s 50Hz povede jenom k tomu, ze te oblouk bude chcipat a varit to bude nahouby.
Jako regulator nabijecky je to taky blbe pouzitelny - pulzni nabijecka funguje trochu(podstatne) jinak.
Pokud uz, sel by pouzit diak-triak na primaru, ale ma to znacne bezpecnostni minusy, trafo drnci jak se pere s tema harmonickyma a zadnej zazrak se od toho cekat neda, to je spis takova nouzovka, kdyz neni jak jinak.
takže stou regulací ty baterky nabíjet nemohu? jako myslim s tou nabíječkou co má tu tyristorovou regulaci
Tvoje zapojení na ktoré si dal odkaz nie je nabíjačka je to: Jednoduchá řezačka polystyrenu.
ja vím ale já mám to schéma podobný mám sem dát fotku asi jo že
Nechápem co cheš regulovať a proč u bežného akumulátoru.
Regulace sa používa u rychlo nabíjení kde sa nabíja pomerne velikým proudem, užíva sa to u akumulátorov pre vysokozdvižné vozíky, akumulátory sú na tento typ nabíjení konstruovány.
Inak pre bežné akumulátory je to nezmyselné a zbytočné. Kup nabíječ za pár stokorun a nic nereš, není co.
Ak sa chce vyhrať, tak OK.
Nechápem co ako je účel regulace. Co vlastne chceš regulací docílit. Teda akú vlastnosť. Nejak som doteraz nepochopil. ....
To on také ne, ale nevadí mu to...
""Regulovat svářečku na výstupu???""
Příklady fázově regulovaných svářeček ve výstupním obvodu:
KS 2OO, KS 250, KS 350, WTU 200, WTU 315, PP 315, WTS 500, ..... a mnoho dalších.
Mimo invertorů, rozptylových traf s odbočkami, rotačních a s magnetickým bočníkem skoro všechny
Ano užívalo sa, riešenie dôb dávno minulých. Hmotnosť cca 150 Kg ?. Hmotnosť použitej medi na trafo + tlmivku, cca 40-50 Kg ? Rozobratie stroja ZU 315, mám na programe, až bude čas, chuť.
Čas by aj prípadne bol, chuť ani ne. Prach, špína, pavučiny. Je potreba sa toho zbaviť, zaberá miesto. ..
Mno jo, koukam na to do ty historie... zase sem o neco chytrejsi.
Nicmene to vypada, ze jsou to vsechno trifazovy stroje - coz ma taky vliv, tam vorezes "kousek", ne vsechno, ja sem si to nejak na jednofazi neumel predstavit - tam by se vyskytli docela diry, jejichz preklenuti si neumim predstavit. Teda dovedu, ale uz tak rozmerna tlumivka by musela byt jeste rozmernejsi.
Ty jmenovaný KS 200 (250,) WTU2OO jsou jednofázový na 400V. Samozřejmě tlumivka je bytelná.
Ale zase taková historie to není, ve firmách, i moderních jsou takových svářeček ještě tisíce.
Ony ty invertory na úplně všechno vhodné taky nejsou. Ale pravděpodobně klasiku brzy zcela nahradí.
Nabíječe " doma udelej " v dobách minulých boli jednoduché a funkčné. Obmedzenie nabíjacieho prúdu pri totálne vybitom akumulátore, spočívalo vo vnútornom odpore zdroja. Najčastejšie šlo o slabo sýtené trafo.
Geniálne jednoduché a účinné.
Občas sa vyskytovali vychytralé konstrukcie s odbočkami na sekundáre trafa, prepínačom a ampérmetrom.
No šlo skutočne o záležitosž image, nakoľko nabíjalo sa prostým postupom: večer sa akumulátor vybral z vozu, pripojil na nabíjač a ráno alebo kedy si majiteľ spomenul odpojil.
Kto, co a kedy prepínal a kto, kedy pozoroval údaj na meracom prístroji je mi dodnes záhada ...