Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak správně pájet?

Ahoj,
potřeboval bych aby mi nějaká dobrá duše napsala postup, jak se správně pájí. Hledal jsem na guglu, ale nic srozumitelnýho jsem nenašel ( možná neumim hledat:-D). Nedávno jsem se tady ptal, jak se pozná kdy je potřeba vyměnit pájecí špičku a bylo mi divný, že se mi tak rychle opotřebovávaj. Potom jsem zjistil, že pájim jako dement:-D Dozvěděl jsem se, že se při pájení má používat nějaká pájecí pasta nebo či co. Do teď jsem pájel jen tak, že jsem vzal páječku a prostě jen tavil cín a žádnou pastu nepoužíval. Hrozně rychle se mi ale opotřebovávaly pájecí špičky a pak to blbě pájelo.
Jak se teda správně pájí? Co to má být za pastu a jak se používá? Díky moc

Díky všem za rady. Tolik příspěvků jsem ani nečekal:)) Mám obyč trafopáječku, pájet chci drátky elektroinstalace u motorky a jako pájku mám právě ten obyčejnej cín z elektry. Akorát mě štve, že budu muset tu pájku s kalafunou uvnitř objednat z netu a platit poštovný, protože u nás v elektře mají jenom samotnej cín:-(

já měl na mysli tohle
[06550427.jpg]
nevim co by dělal s kg kalafuny, jestli tedy nechce porážet prase... navíc na pájení by to měl až do smrti.

Jinak když tu práškovou nasypeš do plechovky od třeba rybiček (ančovičky mívají správně nízkou a malou konzervu), strčíš na sporák a hlídáš, pohodlně to roztavíš - nesmí se to spálit, necháš vychladnout, máš to co je na obrázku, ale trochu větší.

Na natírání plošňáku je fajn rozpuštěná v lihu, ideální je taky při pájení kablíků, namočí se a jakpak se na něj pak dobře pájka chytá.

Pokud chce někdo malé množství rozpustit a má jen ten kalíšek, stačí do něj praštit kladívkem (do dna) - dělat to na papíru, co se nepoužije na roztok, zase roztavit v kalíšku... :-)

urobosi, psal jsem o tom výše. Obchody, kde se kdysi kalafuna na prase vážila jsou již dávno pryč. Dnes to chodí již navážené. Když chceš tedy sám si to vyrobit, tak si zajdi do lesa, naškrabej si pryskyřici z borovic, smíchej to s prací sodou a roztav, poměr 1:1 a máš kalafunu

Obchody, kde se kdysi kalafuna na prase vážila jsou již dávno pryč. Dnes to chodí již navážené.

Vím, mám tady 5kg pytel :-).

naškrabej si pryskyřici z borovic, smíchej to s prací sodou a roztav, poměr 1:1 a máš kalafunu

to není z chemického pohledu pravda ;-), ale neříkám, že to nefunguje... nicméně na podobný blbiny už bohužel není čas :-D

uroborosi, víš ono je to skutečně pravda, v 60 tých letech jsme se ji nadělali pro domácí zabijačky ažaž. Rozdíl byl pouze v tom, že pryskyřici jsme získávali ze dřeva, ale trochu jiným zpracováním,(finálním výrobkem z toho dřeva byl papír). Psát to sem nebudu jednak to je velice zdlouhavé a ostatní to nezajímá. Jen tak na okraj, pryskyřici od nás odebírali mydláři a lakaři.