Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Proud ve zdroji a princip zásuvky na 230V

Zdravim, na elektro jsem amater, mohl by mi nekdo vysvetlit (pls. ale opravdu vysvetlit, tj. nic typu najdi si to, jsi lama, atd.. to mi nic neda)

1) jaký proud mohu ziskat z baterie, je nejaka norma napr. pro AA baterie nebo je kazda jina? Je aspon nejake minimum pro AA baterii? Kde takovy udaj zjistim (na obale neni)?

pr. Co kdyz pripojim k 1.5V baterii spotrebic s odporem 1ohm? Bude jím procházet proud 1.5A ? Asi tezko ze?

2) Podobna otazka smeruje ke zdroji stridaveho proudu. Zasuvky jsou na 230V, proud z nich muzu ziskat libovolne vysoký? Max hranici Omezuje toliko pojistka (cca. na 16A)?

3) Posledni otazku mam na samotnou konstrukci zasuvky. Proc 3 draty? Pokud vim tak

Jeden je faze - ten je pod proudem.
Druhy slouzi jen k tomu aby se mohl obvod uzavrít (tj. neni pod proudem) a teprve po pripojeni spotrebice zacne proud tect z toho prvniho dratu pres spotrebic do druheho dratu (asi se mu rika nulak).

K cemu ale slouzi ten treti drat - uzenneni? K uzavreni obvodu prece staci draty dva...

Diky :-)

jeste k tomu principu zasuvky... ale kam vede nulak? ....proc neni jednoduse spojen s uzemnovacim dratem?

Před lety se tak dělalo, rozvody se tahaly dvěma vodiči (jako fáze + nula), a ta nula se nejprve zapojila na zemnící kolík zásuvky a teprve potom na nulovou zdířku. Současné normy to už nepovolují.